Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hodinářské řemeslo žije. Přesvědčte se na Staroměstké radnici

Magazín

  7:00
Rytecké umění představil na výstavě Umění řemesla hodinářského zakladatel švýcarské hodinářské manufaktury Armin Strom. Na Staroměstské radnici v Praze ukázal techniky takzvaného skeletování, tedy dekorování strojku a jednotlivých součástek náramkových hodinek.

Armin Strom na Staroměstské radnici předvedl dekorování strojku a součástek hodinek. foto: ČTK

Výstava, která se koná od 5. února do 29. března, představuje 20 zahraničních a šest českých a slovenských vystavovatelů a jejím cílem je podle pořadatelů podpora hodinářského řemesla. Dosud ji zhlédlo asi 15 tisíc lidí.

"Je to dekorační záležitost. Dělá to z obyčejných hodinek umělecké dílo," řekl včera při setkání s novináři Strom, který osobně představil svou práci.

Armin Strom na Staroměstské radnici předvedl dekorování strojku a součástek hodinek.

Podle jeho slov je poměrně složité vymyslet způsob ozdoby. "Musím přesně vědět, které části hodinek je možné ´skeletovat´. Odebírám totiž materiál z jednotlivých součástí mechanismu," řekl.

Zdůraznil, že práce na každém strojku je pro něj výzva. "Čím je

Armin Strom

Armin Strom je jedním z mála švýcarských mistrů takzvaného skeletování hodinek. Spolupracuje mimo jiné se slavnými umělci, jako je například Roonie Wood ze skupiny Rolling Stones nebo s týmem formule 1 - F1 Virgin Racing. Jeho značka by se měla podílet také na prvním komerčním letu Virgin do vesmíru.

mechanismus složitější, tím je práce zajímavější," uvedl. Poznamenal, že při této činnosti je velmi důležitá zručnost, ale také dokonalá znalost hodinářských technologií.

Úpravu hodinek mistr provádí pomocí speciální vrtačky, pilníku či nástroje zvaného "ptačí jazyk". Technické součástky po jeho zásahu působí jako krajkované. Zdobit je mohou drahé kovy i drahokamy. "Zajímavé je na tom to, že do ryze technického stroje se dá ruční práce.

Hodinky to povznese ze standardní technické výroby na ruční práci," řekl ČTK český hodinář Martin Brož, který na výstavě rovněž představuje gravírované hodinky. Uvedl zároveň, že záleží na tom, jak kdo k hodinkám přistupuje. "Ne všichni chtějí gravíru. Mnozí dávají přednost spíše technickému designu," uvedl. Upozornil, že každý kus takto upraveného strojku je originál.

Armin Strom na Staroměstské radnici předvedl dekorování strojku a součástek hodinek.

Díky "skeletování" stoupne podle Stroma hodnota hodinek zhruba dvojnásobně. Upravuje přitom hodinky v původní hodnotě 17.000 až 150.000 švýcarských franků (321.000 až 2,8 milionu korun). V České republice dosud prodal kolem 25 takto ozdobených strojků. Některé vzácné ukázky této značky jsou k vidění na výstavě.

Návštěvníci expozice se mohou seznámit také s produkcí několika dalších významných hodinářských firem. Značka Omega prezentuje například hodinky, které byly na Měsíci nebo které se využívaly při olympijských hrách. Nejdražší expozice patří firmě Jaeger-LeCoultre a má hodnotu 13 milionů korun.

Armin Strom na Staroměstské radnici předvedl dekorování strojku a součástek hodinek.

Podle generálního ředitele pořádající společnosti ABL Matěje Bárty přijde organizace akce na 3,5 milionu korun. Výstava je zabezpečena nejmodernějšími technologiemi a pojištěna na stovky milionů korun.

Návštěvníci si mohli na výstavě dát opravit nebo vyčistit hodinky od žáků hodinářské školy z Jihlavy. Majitele hodnotnějších exemplářů si pak mohou o nadcházejícím víkendu nechat odhadnout cenu a původ hodinek, které vlastní.

Výstava má také za cíl podpořit české hodinářské řemeslo. Součástí akce je charitativní aukce sady 12 hodinek Prim s vyrytými jmény apoštolů pražského orloje. Jako námět číselníku byl zvolen číselník od Mikoláše Alše přímo ze Staroměstské radnice. Výtěžek aukce bude věnován Českému hnutí speciálních olympiád (ČHSO).

Autoři: ,