Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Homosexuálům je nejlépe žije v Británii. V Česku se mají podprůměrně

Magazín

  6:29
LONDÝN - Práva homosexuálů a dalších komunit s menšinovou sexuální orientací nejvíce ctí v Británii, na opačné straně spektra pak stojí Ázerbájdžán, Rusko a Arménie. Vyplývá to z žebříčku, který u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii zveřejnila asociace homosexuálů ILGA.

Gayové foto: Reuters

Česko je co do hodnocení přístupu státu k lesbičkám, gayům, bisexuálům, transgenderovým osobám a intersexuálům (tzv. LGBTI komunitě) v horším průměru.

World Press Photo vyhrál snímek ruských gayů od Madse Nissena

Zpráva ILGA se zaměřuje na dvě desítky různých oblastí. Zkoumá třeba to, zda daná země právně uznává páry stejného pohlaví, jestli mají rodičovská práva. Zaměřuje se i na různé formy diskriminace, například v přístupu ke službám, zdravotnické péči nebo zaměstnání.

Venezuela: I gay může být policistou. Ale bez rtěnky a růžové košile

Ze 49 hodnocených zemí je na tom nejlépe Británie, kde se podle zprávy ctí práva LGBTI z 86 procent. Mezi premianty patří i Belgie, Malta, Švédsko a Chorvatsko. Naopak jen z pěti procent se na jejich práva hledí v Ázerbájdžánu, z osmi procent v Rusku a z devíti procent v Arménii. Česko figuruje s hodnotou 35 procent na 23. místě, a od loňska si tak o tři místa pohoršilo. O tři příčky kleslo také Slovensko, které je teď na 27. místě.

„Homofobní a transfobní násilí, urážky a diskriminace jsou stále na denním pořádku,“ uvedla Joyce Hamiltonová z vedení ILGA.

Mezinárodní den proti homorfobii

Mezinárodní den proti homofobii každoročně připadá na 17. května. 17. květen byl zvolen jako den, kdy došlo k vyškrtnutí homosexuality z Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace (1990). Smyslem je akcentace respektování práv lidí s jinou než heterosexuální orientací a ukončení diskriminacea násilí pramenící z homofobie.

Autoři: ,