Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hon na ibisy v Praze pokračuje. Dva jsou zpět, jednoho stíhají na kanadském velvyslanectví

Magazín

  13:11aktualizováno  18:48
PRAHA - Z voliéry pražské zoologické zahrady v úterý dopoledne postupně uletělo osmnáct ibisů skalních. Ven se vzácní ptáci dostali dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela čerstvé nánosy těžkého mokrého sněhu. Po několika hodinách se pracovníkům zahrady podařilo odchytit jednoho ibise přímo v zoo a jednoho v Holešovicích, řekl serveru Lidovky.cz ředitel zoo Miroslav Bobek.

Ze Zoo Praha uletělo 18 ibisů. Jejich voliéru poničil sníh. Prvního chovatelé chytili u La Fabriky. foto: Miroslav Bobek Facebook

Pracovníci zoo se nyní snaží i ostatní vzácné ptáky pochytat a dostat bezpečně zpět do voliéry. Ve snaze dostat ptáky bezpečně zpět do voliéry budou pokračovat do pozdního večera, a potom zase ráno. „Samozřejmě se snažíme vyvinout co největší úsilí, abychom jich maximum dostali zpátky,“ řekla mluvčí. Zoo je podle ní ráda za pomoc veřejnosti, lidé na zveřejněné telefonní číslo 737 204 532 píšou nebo volají informace o možném výskytu ibisů. „Ten ohlas veřejnosti je fantastický, za ten bychom chtěli moc poděkovat,“ dodala Myslivečková.

Od okamžiku, kdy naši psi Bradley a Garibaldi upozornili štěkotem na neznámého ptáka, z něhož se posléze vyklubal ZOO postrádaný ibis Houdini, uběhlo k jeho záchraně pouhých 20 min....

Posted by La Fabrika on Tuesday, 1 March 2016

„Potvrzené informace o pohybu ibisů máme od našich kolegů, z Prahy. Přichází spousta informací i z jiných lokalit, které se eventuálně můžou prověřit později, až vyřešíme ptáky v Praze. Ale je jisté, že navzdory hlášení volajících například v sobotu u Nového Bydžova žádný ibis skalní být nemohl,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Bobek.

Zoo se snažila spářit hyeny. Po letech zjistila, že má dva samce

Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy. Ibis skalní má černé peří, péřový límec a červenou lysou hlavu, také nohy a zobák jsou červené.

To muze byt mezinarodni incident. Cituji zpravu Jardy Simka: "Ibis v Bubenci zaletl do prostor kanadskeho velvyslanectvi. Nasi jsou uvnitr."

Posted by Miroslav Bobek on Tuesday, 1 March 2016

„Aktuální klimatické podmínky je samy o sobě neohrožují, byli v nich i ve voliéře. Jiná věc je, že to jsou ptáci z lidské péče, kteří se najednou ocitli v prostředí velkoměsta. To pro ně pochopitelně může být problematické, těžko se v tom dokážou zorientovat. Na druhou stranu, nemyslím si, že je to ohrožuje bezprostředně,“ řekl ředitel zoo serveru Lidovky.cz.

Ibisové skalní mají v trojském areálu zázemí ve voliéře nazvané Africké skály, která se opírá o skalní masiv. Ibisům poskytují skály přirozený prostor k hnízdění. Společně s nimi zde žijí i další druhy ptáků hnízdících na skalních srázech a také několik druhů vrubozobých ptáků, kteří se zabydleli v jezírku před skalami, uvádí web zahrady.

Zoologickou zahradu loni navštívilo přes 1,32 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Má roční rozpočet ve výši stovek milionů, finančně ji výrazně podporuje i pražský magistrát.

Našel jsem ztracenýho ptáka ze Zoo. Přišel se udat do Blesku.

Posted by Petr Macek on Tuesday, 1 March 2016
Autoři: ,