Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Internet nenahradí dobrého gynekologa, upozorňuje odborník

Zdraví

  6:22
Mnoho žen se o svých intimních problémech radí spíše s cizími lidmi na internetu než se svým lékařem. Snadno pak uvěří i úplným nesmyslům, říká Erik Dosedla, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Košice-Šaca, kterou manažersky řídí skupina AGEL.
Bolest břicha - ilustrační foto.

Bolest břicha - ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Jaké znalosti mají ženy o různých možnostech antikoncepce?
Často se setkávám s tím, že sice mají informace, ale špatně pochopené. Mnohdy pocházejí z různých webových stránek či diskusí na sociálních sítích. Některé ženy dokonce víc věří anonymní zprávě na internetu než svému lékaři. Bohužel povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruačním cyklu, plodnosti či současných možnostech antikoncepce je někdy na úrovni znalostí jejich prababiček.

LN Čemu například některé ženy věří?
Zejména mladé nezkušené dívky si myslí, že během menstruace nemohou otěhotnět. To však není pravda, nechráněný styk může vést k těhotenství bez ohledu na fázi cyklu. Ženy po porodu často věří tomu, že nemohou znovu otěhotnět, když kojí, a považují kojení za spolehlivou antikoncepci. Pravděpodobnost ovulace u kojící ženy je ale během prvních měsíců po porodu asi 50 procent. Pokud kojí nepravidelně, je pravděpodobnost ovulace, a tedy i možného otěhotnění, ještě vyšší.

LN A co informace o antikoncepci samotné?
Mnoho žen si myslí, že při užívání hormonální antikoncepce automaticky přiberou několik kilogramů. To se skutečně vminulosti stávalo, ale dnes máme k dispozici množství přípravků nízkodávkové hormonální antikoncepce, které nezpůsobují zvyšování hmotnosti. Může dojít pouze k minimální změně, kdy se pod vlivem estrogenů mírně zvětší prsa a dojde k zadržování malého množství vody v organismu. Také není pravda, že je nutné užívání antikoncepce vždy na čas přerušit, aby se tělo „vyčistilo“, nebo že je nezbytné pilulky vysadit několik měsíců před plánovaným otěhotněním. Žena může otěhotnět prakticky kdykoliv poté, co přestane antikoncepci užívat. Dokonce je po jejím vysazení i vyšší pravděpodobnost početí dvojčat.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

LN Názor, že hormonální antikoncepce způsobuje trvalou neplodnost, je ale běžně rozšířený.
Ve skutečnosti je to přesně naopak. Hormonální antikoncepce snižuje riziko výskytu zánětlivých onemocnění, jejichž důsledkem mohou být právě problémy s plodností, zabezpečuje průchodnost vejcovodů, která je pro přirozené otěhotnění nezbytná. Také je díky ní nižší výskyt mimoděložních těhotenství, která mohou znamenat i přímé ohrožení života ženy.

LN A jaká je souvislost mezi užíváním antikoncepce a výskytem nádorových onemocnění?
Hormony obsažené v antikoncepci jsou velmi podobné těm, které přirozeně produkuje lidské tělo. Působí tak, že utlumí činnost vaječníků, které přestanou vytvářet vlastní hormony. Hormonální antikoncepce chrání organismus před vznikem karcinomu vaječníků nebo karcinomu děložní sliznice. Bylo publikováno několik studií, které sledovaly možnou souvislost s rozvojem karcinomu prsu a ani jedna jednoznačně nepotvrdila, že by hormonální antikoncepce zvyšovala riziko vzniku tohoto nádoru. Zjistilo se však, že pokud se nádor prsu objevil u žen, které užívaly hormonální antikoncepci, byl obvykle lépe ohraničený a lépe léčitelný. Také byl diagnostikován dříve, protože tyto ženy chodí na pravidelně prohlídky. To vše zvyšovalo pravděpodobnost, že se žena natrvalo vyléčí, léčba bude méně agresivní a také kratší.

LN Proč vlastně ženy věří nepravdivým informacím o antikoncepci?
Vlivem rozmachu sociálních sítíamožnosti internetové anonymity se stále více žen obrací se svými intimními problémy na úplně cizí lidi, se kterými se setkávají pouze online. Internet snese všechno, přitom však nikdo nenese odpovědnost za to, jaké informace poskytuje. Stačí, aby žena byla o něco stydlivější, neměla odvahu jít za gynekologem nebo je jí nepříjemné o některých otázkách hovořit s lékařem, a snadno uvěří něčemu, co se vůbec nezakládá na pravdě. A co hůř, může se na základě zavádějících informací rozhodnout a nevědomky tak ohrozit své zdraví. Proto je důležité, aby každá žena měla svého lékaře, ke kterému má důvěru a může s nímmluvit otevřeně nejen o svém zdravotním stavu, ale i o plánech ohledně mateřství či životním stylu. Jen tak je možné najít takovou antikoncepci, která jí bude skutečně vyhovovat.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...