Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak být v práci produktivnější? Pusťte si do sluchátek hudbu

Věda

  6:03
LONDÝN - Sluchátka nasazená v práci jsou více než jen univerzálním znamením naznačujícím „nerušit“. Jsou také nezbytným doplňkem pro ty, kteří chtějí z pracovního dne dostat co nejvíc. Vědci už totiž mnohokrát dokázali to, co hudbymilovní lidé vědí už dávno: správně zvolená hudba a zvuk mohou zvyšovat pracovní výkon a zajistit, že pracovní den ubíhá rychleji.

Práce s počítačem– ilustrační foto. foto: Shutterstock

Výzkum, s kterým se začalo před desítkami let, například ukázal, že při poslechu hudby jdou lépe od ruky činnosti, které se opakují. Pracovníci pak vykazují i větší produktivitu.

Chcete pracovat výkonně? Dejte si na stůl fotku domácího mazlíčka

Vědci z Illinoiské univerzity ve studii z roku 1995 - tedy z doby před vynálezem iPhonu - uvedli, že poslech hudby ze sluchátek zvyšuje pracovní výkon. Nejvíce se to přitom týkalo stereotypních aktivit, například zadávání dat. V tom případě se produktivita zvyšovala až o čtrnáct procent, nehledě na to, že zaměstnanci měli hned lepší náladu.

Zdá se to očividné, ale vědci též poukazují na skutečnost, že hudba může hluboce ovlivňovat emoce. A může se použít i jako uklidňující nástroj při úzkostných stavech. Podle sportovního psychologa Costase Karageorghise z britské Brunelovy univerzity, který zkoumal vliv hudby na výkon, by pracovníci měli pro uklidnění poslouchat rytmicky jednoduchou muziku ze 70. až 90. let - například Enyu.

Pozitivní texty zvednou sebevědomí před pohovorem

Kdo naopak potřebuje „nastartovat“, měl by prý zase zvolit hudbu o tempu 120 až 140 úderů za minutu - kupříkladu skladbu Boom Boom Pow od americké kapely Black Eyed Peas (130 úderů za minutu) nebo píseň Move On Up od již zesnulého amerického zpěváka Curtise Mayfielda (136 úderů za minutu), která podle Karageorghise „vzbuzuje pocit pohybu a energie“.

Hudba jako tajná zbraň obchodníků. Různé styly ovlivňují výběr zboží i výši útraty

Výkonnost ale prý ovlivňují také slova. Před velkou prezentací nebo pracovním pohovorem by si tak lidé měli dopřát pozitivní texty. „Může to mít dopad na sebevědomí a posílení ega,“ řekl Karageorghis.

K závěru, že hudba ovlivňuje pracovní výkon zaměstnanců řešících složité úkoly, došla Teresa Lesiuková z Miamské univerzity. Neplatí to údajně ale pro všechny stejně: naprosté nováčky nebo naopak protřelé experty hudba příliš neovlivnila. Výkonnost středně zkušených pracovníků ale rostla.

Pomůže i šum kavárny

Varováním pro šéfy by podle Lesiukové měl být případ počítačových programátorů, kteří v rámci výzkumu mohli po dobu několika týdnů poslouchat hudbu podle svého vlastního výběru. Jakmile s tím přestali, nálada i produktivita se okamžitě hluboce propadly.

Květiny a zurčení vodopádu zlepšuje výkon i pracovní nasazení

Moc zvuků sahá daleko za hudbu. Při poslechu jemných šumů na pozadí - například zvuků klábosení v rušné kavárně nebo pracovních zvuků otevřeného kancelářského prostoru - se rovněž zvyšuje kreativita zaměstnanců. Tvrdí to alespoň Ravi Mehta z obchodní fakulty Illinoiské univerzity. Je zajímavé, že podle Mehty je pro pracovní výkon přínosné i rozptylování - ačkoli většina lidí je přesvědčena o opaku.

„Přiměřená míra rozptylování narušuje vaše myšlenkové pochody, a když se vaše mysl odpoutá od problému, máte tendenci myslet kreativněji,“ řekl Mehta. Zároveň ale upozornil, že to neplatí pro zaměstnance, jejichž náplň práce vyžaduje hlubokou koncentraci. Stejně jako příliš mnoho hluku nevede k větší produktivitě.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...