Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jak pomoci kůži při spáleninách? Zkuste třeba jogurt

Zdraví

  7:00
Spálená pokožka patří mezi časté letní problémy, kterým lze ale snadno předejít. Stačí dodržovat několik pravidel. Pokaždé, když svou pokožku vystavujete slunečnímu záření, měli byste sáhnout po vhodné ochraně před ultrafialovým zářením.

Před opalováním se nezapomeňte namazat krémem foto: Shutterstock

Zatímco v našich podmínkách vám stačí faktor 15 a víc, u moře budete potřebovat nejméně faktor 30. "Prostředek nanášíme na kůži v dostatečném množství alespoň 20 minut před pobytem na slunci a tuto aplikaci pravidelně během dne opakujeme," doporučuje profesor Petr Arenberger, přednosta Dermato-venerologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze. Slunečnímu záření byste se také měli vyhýbat mezi 11. a 15. hodinou a nezapomínat na ochranu očí slunečními brýlemi s UV faktorem.

Kůže spálená od sluníčka (ilustrační foto)

Když už k podráždění pokožky dojde, první pomoc jednoduše zvládnete sami domácími prostředky. Platí to ale pouze v případě, kdy je pokožka "pouze" červená a citlivá. "Spolehnout se můžete na vychlazený bílý jogurt nebo tvaroh, které pokožku zklidní a zmírní nepříjemné pocity, " doporučuje dermatolog. Další možností je použití přípravků s obsahem aloe vera a panthenolu, který pokožku nevysušuje a příjemně zklidní, nebo termálních minerálních vod ve spreji. Pokud cítíte po slunění nepříjemné pálení v očí, sáhněte po zklidňujících kapkách, s jejichž výběrem vám poradí v lékárně.

Jogurt na spáleniny:

Pleťová maska - ilustrační foto.

Pro zklidnění sluncem spálené pokožky je účinné použít i chladivou jogurtovou masku. Masku vytvoříte smícháním dvou lžic vychlazeného bílého jogurtu (lepší je jogurt s hustší konsistencí) se dvěma kapkami heřmánkového esenciálního oleje. Silnou vrstvu aplikujte na obličej a krk, nechte působit 15 minut a jemně smyjte vlažnou vodou.

"Při výraznějších kožních reakcích s intenzívním začervenáním nebo dokonce s tvorbou puchýřů je třeba navštívit lékaře, který zvolí intenzivnější terapii, například aplikaci kortikoidních přípravků. A důležité je, aby postižený již při začervenání kůže nechodil dále na slunce," popisuje profesor Arenberger. Mokvající spálená místa mohou být branou pro vstup bakteriální, virové nebo plísňové infekce, proto se je nesnažte léčit sami, ale dejte přednost péči lékaře – dodržujte jeho pokyny a vyhýbejte se slunci, dokud se pokožka zcela nezahojí.

Ludmila Hamplová, své otázky na téma zdraví můžete zasílat na ordinace@lidovky.cz.