Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak řešit chorobnou vyzáblost? Pomůže psychiatr

Zdraví

  7:00
PRAHA - Anorexie spojená s odmítáním jídla a chorobnou vyzáblostí se řadí k psychiatrickým onemocněním. Nejčastěji se s ní léčí dospívající dívky, mezi pacientkami jsou ale i školačky a zralé ženy.
Štíhlá žena (ilustrační foto)

Štíhlá žena (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Muži tvoří jedno procento, jejich počet roste. Ročně evidují statistici v České republice 400 až 500 hospitalizací na psychiatrii, přes polovinu kvůli mentální anorexii, čtvrtinu kvůli bulimii spojené se záchvatovitým přejídáním a zvracením. Často se obě poruchy prolínají. Pět procent případů končí smrtí.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2010 zemřela na anorexii francouzská modelka a herečka Isabelle Carová, která se narodila 12. září před 30 lety. Problémy s anorexií se objevují ve všech zemích, kde média propagují ideál štíhlosti. Až 80 procent vlivu na vznik nemoci je v genech.

V Česku podle nejnovějších dat za rok 2010 bylo 363 hospitalizací u 303 osob s poruchou příjmu potravy. K těmto poruchám se řadí vedle mentální anorexie a bulimie také noční a nárazovité přejídání spojené se stresem.

Typické jsou obavy z tloušťky a zkreslené vnímání vlastní postavy, snaha vyhnout se jídlu a maskovat hladovění. Nemoc provází ztráta zájmu o kontakt s ostatními lidmi, nesoustředěnost a náladovost. Středem zájmu je jídlo a vlastní postava.

S anorexií se léčí lidé různých profesí, hlavně studenti a děti, ale i zdravotníci, dělníci a řemeslníci, vědci či manažeři. Statistici nemají kolonku pro modelky a herečky, i když právě v těchto profesích zaměřených na vzhled je velké riziko anorexie a úmrtí na ni.

Zatímco u pubertálních dívek bývá v pozadí odmítání změny v ženu, a tedy ženských tvarů, s nimiž souvisí i převzetí dospělé role, pro zralé ženy se stává hladovění životním stylem, kterým se brání strachu ze stáří. Poruchu u nich mohou spustit problémy v rodině, třeba rozvod, řekla profesorka Hana Papežová z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle odhadu trpí anorexií či bulimií šest procent lidí, nezdravý postoj k jídlu má podle Františka Krcha z téhož pracoviště deset procent mladých žen, mentální anorexií trpí jedna dívka ze 200. Třetina se vyléčí, třetině se problémy s jídlem občas vracejí a třetina se jich nezbaví nikdy.

Problém při návratu k normálnímu jídelníčku bývá v tom, že i když už pacientky dál hubnout nechtějí, nevědí, kolik mohou sníst, aby zase nepřibraly. Pohybují se v extrémech, po přejedení následuje zvracení, užívání projímadel a tvrdé hladovky. Léčba je tedy založena na tom, že se pacientky učí znovu normálně jíst a přijímat své tělo, jaké je.

Zbavit se anorexie bývá bez odborné pomoci téměř nemožné, v průměru trvá léčba šest let, je drahá a bez spolupráce pacientky neúspěšná. Léčba totiž musí začít právě tam, kde je to pacientům nejnepříjemnější, změnou jídelních zvyklostí. "Dívky se zpočátku brání. Pokud se léčba daří, nejenže přiberou, ale v plném významu toho slova ožijí. Ožijí jejich oči, pleť, jejich zájmy i jejich osobní život," řekl Krch.

Pomoc při problémech s anorexií nabízí bezplatná internetová poradna na www.pppinfo.cz, rady jsou i na www.anabell.cz.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!