Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jak se bránit chřipce a jarní únavě?

Zdraví

  7:00
Také máte ve svém okolí hodně nastydlých lidí a také těch, co mají chřipku? Co dělat, abyste neonemocněli? Posilte svou imunitu a otužujte se.

Pití džusu prospívá nejen zdraví, ale i dobré náladě. foto: Shutterstock

Chladné měsíce roku jsou dobou, kdy se nejvíce šíří různá infekční onemocnění dýchacích cest a současně obvykle probíhá epidemie chřipky. Kontaktu s viry se přitom nedá zabránit, protože se šíří velmi rychle a současně k infekci stačí jejich malé množství. Na očkování proti chřipce je ve vašem případě v současnosti spíše pozdě, protože účinek vakcíny nastupuje zhruba po dvou týdnech po jejím podání. Jediným způsobem, jak snížit riziko onemocnění je posilování obranyschopnosti vlastního organismu.

Zkuste se otužovat

Začít můžete také s otužováním. Důležité ale je, aby probíhalo pozvolně, a ne šokem. Teplou vodu, kterou se sprchujete, postupně ochlazujte, až si zvyknete na vlažnou a později studenou. Dalším krokem je postupné snižování teploty v místnosti, kde se pohybujete.

Dobré je také obohatit stravu o syrové ovoce a zeleninu. Imunitní systém ke svému správnému fungování potřebuje nejen známý vitamin C, ale i další látky. Mezi ně patří například zinek, vitaminy skupiny B, některé aminokyseliny, nukleotidy, enzymy a také probiotika, například laktobacily. Pokud chybí ve stravě, je namístě je dodat ve formě potravinových doplňků.

Jak se úspěšně vyhnout jarní únavě

Balenná voda (ilustrační foto)

Vyčerpání a snížená životní energie je stav, který postihne počátkem jara až tři čtvrtiny obyvatelstva. Tělo si žádá více vitamínů z ovoce a zeleniny, ale i doplnění zásob slunečního svitu, třeba procházkami do předjarní přírody. Jednou z nejúčinnější věcí v boji s jarní únavou je správný pitný režim. Pijte pravidelně a v menších dávkách po celý den, celkem 2–3 litry vody.

"Také o některých bylinkách je známé, že mají podpůrný účinek na imunitu. Je to mimo jiné echinacea, tymián a yzop lékařský," popisuje Ladislav Šafránek, lékař z internetové lékárny Prozdraví.cz. Pozitivní vliv má také rakytník, hlíva a sladkovodní řasa chlorella.

"Pokud jsou základní funkce imunity v pořádku a pouze jsou na ni kladené zvýšené nároky, lze použít potravinové doplňky, které podporují funkce imunitního systému," vysvětluje lékař. Podle něj platí, že lidé, kteří trpí nějakou poruchou imunity, by měli své problémy nejprve konzultovat se svým lékařem. Stejně tak i ti, kdo dlouhodobě užívají nějaké léky, by měli výběr konkrétního potravinového doplňku konzultovat alespoň s lékárníkem, aby se účinky preparátů vzájemně negativně neovlivňovaly.