Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak se připravit k přijímačkám? S učením začněte tři měsíce předem

Věda

  11:49
Dobré střední školy si mohou mezi uchazeči vybírat. Kdo se letos hlásí na vysněné gymnázium nebo střední školu, má nejvyšší čas začít s přípravou na přijímací zkoušky. Intenzivnější učení je ideální odstartovat zhruba dva až tři měsíce před tím, než zasednete k přijímacím testům. Jak si vše co nejlépe zorganizovat?
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

Seznamte se s požadavky

Jak přesně budou zkoušky na vámi vybranou školu vypadat, byste se měli dovědět nejpozději do konce ledna. Do té doby jsou totiž ředitelé škol povinni oznámit podmínky přijímacího řízení a zveřejnit je na webových stránkách své školy. Více než na polovinu maturitních oborů budou vybírat studenty prostřednictvím pilotního ověřování jednotných příjímacích testů společnosti Cermat.

Část škol ale využije testy společnosti Scio, případně se při tvorbě testů spolehne na vlastní síly. V každém případě si sežeňte ilustrační nebo loňské testy, ať máte co nejlepší představu o jejich náročnosti. Ilustrační testy společnosti Cermat najdete na www.cermat.cz. Vzorové testy společnosti Scio pravidelně zveřejňujeme na stránkách Akademie LN. Pokud má škola vlastní testy, zjistěte, zda jsou k dispozici jejich verze z minulých let. Nejen že budete mít představu, na co se při učení zaměřit, ale při zkouškách vás případné neobvyklé úlohy tolik nezaskočí.

Vypracujte si časový rozvrh

Pokud už znáte požadavky školy a víte, kolik času na přípravu vám zbývá, rozvrhněte si učení do jednotlivých celků. U každého z nich si stanovte, od kdy do kdy se jím budete zabývat. Zjistěte, co vám jde lépe a co zatím naopak nezvládáte. Lepší je začínat látkou, která vám jde nejméně nebo kde máte největší mezery. S tím, co vám jde, neztrácejte zbytečně čas. Průběžně si ověřujte, co jste se již naučili. Když budete sledovat své pokroky, uklidní vás to a pozitivně naladí. Zjistíte-li, že máte s určitou látkou větší potíže, nebojte se požádat o pomoc. Možná budete potřebovat placené doučování. Někdy stačí, když vám obtížnější látku vyloží spolužák. Společné učení navíc může být příjemnější.

Svůj studijní plán dodržujte, jinak se dostanete do skluzu a znervózníte. Postupte dál i v případě, že máte pocit ne úplně dobře zvládnutého učebního celku. Poslední dva týdny si stanovte jako opakovací. Budete mít možnost vrátit se k látce, kterou ještě nemáte dobře zažitou.

Neučte se zbytečně

Buďte efektivní a systematičtí. Jinak se může stát, že nad učením strávíte zbytečně mnoho času, aniž by to přineslo kýžený výsledek. Vytipujte si čas, kdy vám látka takzvaně leze do hlavy nejsnáze. Pro někoho to mohou být víkendová dopoledne, pro jiného naopak večery. Neplánujte učení na dobu, kdy jste unavení. Máte-li například v úterý a ve čtvrtek fotbalový trénink, nebudou tyto dny pro přípravu k přijímačkám nejlepší. Nemá smysl trávit nad učebnicemi příliš dlouhou dobu. Dvě hodiny bez přestávky jsou rozhodně moc. Lepší službu vám udělají půlhodinové lekce. Dvojnásob to platí pro uchazeče o studium na víceletých gymnáziích, kteří se ještě nedokáží dlouho soustředit. Když už se chcete nebo musíte učit delší dobu v celku, dělejte si krátké, předem naplánované přestávky. Dejte ale pozor, abyste je neprotahovali víc, než je nutné. Když si během učení odskočíte na Facebook, z desetiminutové pauzy se může stát ztracená půlhodina, po níž se do učebního tempa budete dostávat obtížněji. Lepší je trochu si zacvičit třeba při oblíbené hudbě. Chcete-li mít jistotu, že pauzu nepřetáhnete, nastavte si budíka.

Jak zvládnout strach a čím si učení zpříjemnit? Můžete přeskočit nejtěžší úlohy? A jak budou letošní přijímačky na střední školy vlastně vypadat?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!