Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak si o Vánocích nezničit zažívání? Nepoužívejte majonézu

Zdraví

  6:20
Cukroví, chlebíčky, smažená jídla a větší konzumace alkoholu. Vánoce patří k době kdy se většina z nás v jídle neomezuje, což ohrožuje nejen štíhlou linii, ale také zažívání. Co dělat, abyste si sváteční čas užili se zdravým žaludkem? Tady je pár pravidel.
Štědrovečerní večeře (ilustrační foto)

Štědrovečerní večeře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Než sezona přejídání nastane, je dobré na období ochutnávání cukroví, bramborových salátů nebo pití vánočních punčů připravit i náš žaludek. Vhodný je například vitamín B. Důležitý je také pravidelný pohyb, ideální je chůze nebo plavání. Kromě zlepšení fyzické kondice a ubrání pár kil pohybem dopomůžete předejít nehezkým žaludečním příhodám.

PSALI JSME:

„Proti zbytečnému přejídání a ke zlepšení trávení nám pomůže vláknina, která by měla být na našem jídelníčku během vánočního hodování povinným doplňkem stravy. Trápí vás nepříjemný pocit plného a nafouklého břicha? Zkuste nahradit klasickou mouku za celozrnnou. Uvidíte, že i cukroví z celozrnné mouky je lahodné a celá rodina si na něm pochutná,“ říká doktor Pavel Šácha z Prozdravi.cz.

Co s majonézou?

Je vám po smaženém nebo majonéze těžko? Vyměňte ji v salátech za krémový bílý jogurt. Žaludek bude za změnu vděčný. A co letos zkusit smaženého kapra v trojobalu ugrilovat? Bude to zajímavá obměna jídelníčku. Pokud si ale bez smaženého kapra štědrý den nedovedete představit, používejte kvalitní čerstvý olej a kousky kapra pak důkladně „odmastěte“ ubrouskem.

Pokud se vám přeci jenom po hodování neudělá od žaludku dobře, je vhodné mít při sobě živočišné uhlí. Vhodný je také mátový čaj, ananas, jablko nebo sklenice koly. Pokud vás z nadměrné konzumace jídla pálí žáha, tak pomůže sklenice mléka. Co se týká alkoholu, zkuste si místo vína dát lehký vinný střik, ten ulehčí vašemu žaludku.

„Sestavení jídelníčku hraje samozřejmě podstatnou roli. Má obsahovat pokrmy bez cholesterolu, zeleninu, ovoce, méně tuků, jídla připravovaná bez smažení, přepalování, omezené koření, omezené množství cukru, naopak více vlákniny. Jsou dobré zakysané výrobky, libové maso z mladších zvířat, ryby, drůbež, nenadýmavá jídla, kmín. Z bylin uvedu mátu, ostropestřec mariánský, zlatobýl,“ říká dodává Šácha.

Autor: