Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pročistit se, ale s mírou! Hlavně pozor při volbě přípravků

Zdraví

  7:00
Detoxifikace není jen fenomén posledních let. Už doktor Grünstein ordinoval: „Pište si, Švejk, úplná dieta, dvakrát denně výplach žaludku, jeden klystýr...“ Může taková očista organismu prospět?

Termín detoxifikace není zdaleka nový. S procesem postupného odstraňování toxinů z těla se běžná medicína setkávala třeba při léčbě alkoholismu nebo drogové závislosti. V poslední době se ale zdá, že se bez detoxifikace na jaře neobejdeme. Pojem detoxifikace objevila alternativní medicína a místo osvědčených lékařských postupů nabídka zahrnuje nejrůznější léčebné kúry pomocí různých bylinek s poněkud vágně definovanými účinky.

Vsaďte na svá játra a ledviny

Základní myšlenka takových služeb spočívá v tom, že si v dnešní době ničíme zdraví prakticky vším. Vadí nám ekologické znečištění, světelné znečištění, nekvalitní strava, psychický stres, nadměrné kouření či holdování alkoholu. A pokud se od všeho očistíme, zachráníme si zdraví.

Zní to zajímavě a lákavě, při bližším zamyšlení můžeme narazit na pár důležitých problémů. Zaprvé, samotné toxiny jsou definovány poněkud mlhavě. Zadruhé, nejrůznější doporučené způsoby detoxifikace, od speciálních olejíčků přes detoxifikační náplasti až po různé bylinné směsi, většinou nezabírají. Ať si projdeme vědeckou literaturu jakkoliv podrobně, po tom, že by podobné rady měly nějaký úspěch, nenajdeme ani stopu. Ve velké většině případů si s pročištěním lidské tělo poradí samo, játra a ledviny jsou mimořádně účinné orgány na odstraňování všech "nečistot", ať už se do těla dostaly jakoukoliv cestou, mají to v popisu práce.

Pozor si dejte i na různé bylinné směsy.

Voda, vláknina, voda ...

Na trhu se objevuje řada způsobů detoxifikace. Jednen z nich je založen na pravdivé zásadě, že pravidelné pročišťování střev může mít blahodárné účinky pro celý organismus. S tím nelze než souhlasit. Efekt umocníme dostatečným přísunem vody, zdravé stravy s vysokým obsahem vlákniny, případně přípravky s vlákninou a probiotiky.

Další z možností jsou detoxifikační lázně. Tam můžeme relaxovat, dopřát si nejrůznější koupele či masáže a v případě dobrého rozpoložení i ten zmiňovaný klystýr. Ani tady chybu neuděláme a po delší relaxaci odejdeme nepochybně spokojeni. Další typ firem již přitlačí na pilu a nabízí přípravky pro pročištění jater, střev, ledvin, kůže a všech dalších orgánů, na které si firemní marketingoví experti vzpomenou. Tady už bychom měli zbystřit. Proč, Neboť řadu orgánů jednoduše žádné bylinky "vyčistit" nedokážou.

Dopřejte si třeba masáže.

Obezřetní bychom měli být vůči různým kombinacím metod. Od patentních kapek, většinou v doprovodu pseudovědeckého povídání o výhodách posílení samočisticích schopností našeho těla pomocí kvantové regenerace, až po optimální hydratací pomocí pití živé vody, což není nic jiného než roztálý led. Když se přidá trochu té omáčky, využívající vědomosti moudrých Indů nebo učenců Dálného východu, chytí se kdekdo.

Vaše tělo není nezničitelné

 Dříve než sáhneme do peněženky, měli bychom o jednotlivých nabídkách uvažovat. Někdy totiž se svým tělem zacházíme jako s něčím nezničitelným, přitom by stačilo připomenout si základy zdravé výživy. Vodní či pitný režim a různé verze proplachování střev, ať již přímo mechanicky, nebo prostřednictvím kombinace bylin, jsou součástí téměř každého detoxifikačního procesu a nejsou ničím novým. Očista tlustého střeva výplachem je metoda velice stará.

Navíc detoxifikace dneška nemusí být zrovna levnou záležitostí. V nabídce je řada přípravků, nejrůznějších knih, potravin, bylinek, a dokonce i přístrojů, takže často za detoxifikační mýtus pořádně zaplatíme. Většinou jen penězi, v horším případě mohou být doporučované přípravky a procedury přímo zdraví nebezpečné. Mnohdy totiž tyto látky patří mezi potravinové doplňky, jejichž kvalita ani účinky nejsou nikým regulované. Pokud se jedná o naše zdraví, tak platí totéž co v ostatních oblastech života: když něco zní až moc pěkně, tak je to podezřelé. Staré heslo "Všeho s mírou" má platnost i dnes: střídmost jak v jídle, tak i v konzumaci alkoholu bude našemu tělu zcela jistě prospěšná. K tomu ale nepotřebujeme klystýr, po kterém se přiznávali i simulanti ve Švejkovi.

Autor: