Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Historie balonu sahá daleko do historie. Jak to bylo s fotbalovým míčem?

Magazín

  6:52
Do mičudy lidé kopou už od nepaměti. Nejstarším dokladem toho je psaný záznam z 2. století před naším letopočtem, který popisuje hru cchu-ťü. Vzdáleně připomínala dnešní fotbal a věnovali se jí hlavně vojáci, z armády se poté rozšířila do vyšších vrstev společnosti.

Momentka ze zápasu České Budějovice - Opava. foto: Pavel Kacerovský, Dynamo CB

Hrálo se s koženým balonem plněným zvířecí srstí a korkem. Podobnou zábavu si oblíbili také v Japonsku. Míčové hře podobné fotbalu propadli i lidé v severní Africe, ale nějakou její formu hráli též Mayové a Aztékové.

Mnozí nad ní ohrnovali nos. Dnes je klávesnice všudypřítomná

Soupeření dvou týmů o mičudu na vytyčeném hřišti je poté zaznamenáno v antickém Řecku, kde se hra jmenovala episkyros a umožňovala použití rukou i brutálního násilí. Zábavnou hru převzal i starověký Řím, který jí dal jméno harpastum. od zúčastněných vyžadovala velkou rychlost, hbitost a fyzickou zdatnost, proto se jí věnovali především vojáci. S nimi se ostatně rozšířila do celého impéria, jež zabíralo značnou část evropského kontinentu. Tak se hra dostala i do anglie, kde od 16. století začala pomalu dostávat dnešní obrysy.

Stále se však hrálo s míčem, který byl na hony vzdálen modernímu fotbalovému balonu. Stovky let se používal míč, o jakém se psalo v čínském spisku: totiž zvířecí srst či žíně zabalené do kůže. Poté se jako vycpávka používalo peří nebo zrní jako ve starém Egyptě. Ve středověké anglii sáhli po nafouknutých močových měchýřích hospodářských zvířat (i když se vyprávějí legendy o tom, že se ve skutečnosti hrálo s hlavami římských a vikingských utlačovatelů), jenže takové míče trpěly na časté perforace. navíc měly nepravidelný tvar, což hru značně ztěžovalo.

První fotbalový

Zlom přišel až v polovině 19. století, po více než dvou tisících letech hraní. Angličané ustavili jasná pravidla hry a americký chemik Charles Goodyear k nim přidal způsob, jakým vyrobit standardizovanou a hlavně dokonale kulatou mičudu. Už koncem 40. let objevil způsob vulkanizace kaučuku a dal lidstvu materiál vynikající pevností, pružností a odolností proti působení vody i tepla. a v roce 1855 byl vyroben první fotbalový míč z vulkanizovaného kaučuku potažený osmnácti sešitými kousky kůže, který lépe skákal a snesl kopání, aniž by praskl.

V roce 1872 anglická fotbalová asociace oficiálně vyhlásila přesné rozměry a podobu míče, který se do dnešních dní změnil už jen málo. Zdokonaluje se pouze způsob výroby a materiály, díky nimž je třeba lépe viditelný v televizi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!