Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Moderní přístroje a implantáty. Jak zajistit bezpečnou operaci?

Zdraví

  6:15
Čeští plastičtí chirurgové dnes mají k dispozici nové přístroje, chirurgické techniky i moderní implantáty. A stejně tak jako jejich zahraniční kolegové řeší bezpečnost estetických zákroků.
Příprava před operací (ilustrační foto)

Příprava před operací (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Za nejmodernějšími trendy v plastické chirurgii nezůstává dnes Česká republika nijak pozadu. Kvalita i příznivá cena k nám v posledních letech láká i zahraniční klientelu. „Ve srovnání se Spojenými státy, Francií či Itálií jsme ovšem v zavádění nových technik i inovací o něco pomalejší,“ srovnává doktor Ondřej Měšťák z Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK ve FN v Praze Na Bulovce a soukromé kliniky Esthé.

Tuto skutečnost ostatně zaznamenal také výzkum publikovaný portálem Plastická-chirurgie.info. Zájem ze strany pacientů o takzvaný lipofilling neboli výplně vlastním tukem, který je v posledních pěti letech největším hitem v estetické chirurgii, zaznamenalo 77 procent dotázaných chirurgů. 

Výplně vlastním tukem

Nabídka však prozatím příliš neodpovídá poptávce. Na jednoho osloveného lékaře připadá v současnosti pouhých 15 výkonů formou lipofillingu ročně. Některým chybí potřebné vybavení, jiní se obávají možných rizik a tím i nedostatečného výsledného efektu tohoto zákroku.

Opatrnost a jistý konzervatismus nemusí být ovšem vždycky právě na škodu. „Tato metoda není vhodná pro každého a má svoje rizika, i když ne vážná,“ říká předseda České společnosti plastické chirurgie ČLS JEP docent Luboš Dražan. „Obzvlášť pokud lékař dodržuje přísně stanovená pravidla.“

Jak zajistit bezpečnou operaci (grafika)

Podobného názoru je i Ondřej Měšťák, který jako první lékař u nás dokonce provedl rekonstrukci prsu po ablaci s užitím přenosu tukové tkáně obohacené o kmenové buňky. Lipofilling využívá ale i při estetických zákrocích. „Tato metoda je vhodná zejména pro ženy, které mají nejen dostatek vlastního tuku, ale i volnějšía povislá prsa,“ říká plastický chirurg. „V praxi se mi asi nejvíc osvědčilo kombinovat lipofilling s implantátem.“ Podle jeho názoru u nás byznys neproniká do medicíny zdaleka tak často jako například ve Spojených státech. Aotázky kolem bezpečnosti se nejen tady řeší v současné době velmi intenzivně.

Čtyři strany diamantu

Zlepšení bezpečnosti klientů je také jedním z hlavních cílů Mezinárodní asociace estetické a plastické chirurgie, největší organizace sdružující estetické a plastické chirurgy. Řešení těchto otázek je velmi naléhavé už v souvislosti s čím dál tím rozšířenější takzvanou zdravotní turistikou.

Ženy se k plastikám uchylují příliš často, upozorňuje papež

Už proto, že lidé obvykle cestují za levnějšími operacemi, které ovšem nejednou provádějí lékaři s nedostatečnou kvalifikací. Mnohem častěji bývají tak spojené s větším množstvím komplikací. „Nevýhodou těchto operací je také to, že chirurg nemůže dostatečně dohlédnout na pooperační hojení,“ upozorňuje Ondřej Měšťák. „Proto se na naší klinice orientujeme spíš na české pacienty.“

Komplikace ale mohou nastat i při tuzemských zákrocích, proto se zájmem sleduje různé podněty, jak zvýšit bezpečnost, které zveřejňuje Mezinárodní asociace estetické a plastické chirurgie.

Momentálně zde řeší takzvaný Safe Diamond neboli bezpečný diamant, který má čtyři stejně důležité strany. Bezpečné by podle něj mělo být nejen místo, kde zákrok probíhá, ale i chirurg a pacient. Jinak řečeno operovat by měli pouze lékaři s dostatečným tréninkem a odpovídající kvalifikací, a to pouze pacienty, kteří nejsou rizikoví. Bezpečná neboli dostatečně ověřená by ovšem měla být také procedura, kterou operatér zvolí.

Nejhorší plastiky celebrit. Která se opravdu nepovedla?

Snahu lépe vymezit bezpečnostní mantinely má i Evropská společnost plastické, rekonstrukční a estetické chirurgie a česká Společnost estetické a laserové medicíny. „Pracuji v jejím výboru,“ říká doktor Měšťák, „a nyní hodně diskutujeme o textu vyhlášek, které by přesně stanovily, kdo je oprávněný provádět takzvané miniinvazivní zákroky jako je například aplikace botoxu.“

Současně však přiznává, že prozatím nemají ještě dostatečně jasno, jak postihovat ty, kteří by vyhlášku porušili. V zahraničí už v některých zařízeních lékaři, kteří dbají na předem stanovená bezpečnostní pravidla, nosí odznaky s nápisem Safety First. Také u nás se o podobném označení uvažuje. Odznak ale nestačí. Mnohem důležitější je umět správně komunikovat s pacientem. To znamená předem ho informovat o možných komplikacích, a pokud se při zákroku vyskytnou, umět se jim postavit čelem.

Autor: