Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jedlíkům prý nemusí chybět pevná vůle, zjistili vědci

Věda

  6:55
MNICHOV - Mnohé lidi stojí obrovské úsilí odolat pokušení vzít si další zákusek či jinou dobrotu. Pokud podlehnou, nemusí to ještě znamenat, že mají slabou vůli. Podle nové studie německých vědců tito lidé mají jen rezistenci na leptin, což je hormon ovlivňující pocit sytosti. O objevu informoval server Infobae.

Střídmost, nebo pohodlnost? Výběr je těžký foto: Shutterstock

Vědci z Helmholtzova střediska a Technické univerzity v německém Mnichově objevili mechanismus, který kontroluje hormon hladu a který způsobuje, že někteří lidé jedí více. Již dávno se vědělo, že klíčovou roli při chuti k jídlu hrají dva hormony - ghrelin a leptin. Ten první avizuje člověku, že má hlad; leptin posílá do mozku signál, že tělo už další přísun potravy nepotřebuje.

Cvičíte, ale nevidíte výsledky? Jezte chytře a nebojte se jídla, radí bloggerka

Dlouhé roky si vědci mysleli, že obezita může být způsobena nedostatkem leptinu. Domnívali se, že lidé, kteří ho mají málo, mají nadváhu, protože prostě jejich mozek nedostává informaci o tom, že se najedli dosyta. Nedávné studie však ukazují, že obézní lidé mají leptinu velké množství (velká váha, velká kvantita), ale jsou vůči němu odolní.

Němečtí vědci nyní objevili v mozku „přepínač“, který reguluje působení leptinu. Je jím enzym HDAC5, který výrazně ovlivňuje účinek tohoto hormonu.

„HDAC5 je důležitý při komunikaci mezi tkáněmi a pocitem hladu v mozku,“ vysvětlil doktor Paul Pfluger. A dodal, že obnovení citlivosti na leptin by tak mohlo být důležitým krokem ke snížení váhy a léčbě obezity a s ní spojených nemocí, jako je například cukrovka 2. typu.

Autor:
Témata: hormon, nadváha, Mnichov

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!