Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jihokorejský vědec chce s Rusy klonovat mamuta

Věda

  16:00
SOUL - Jihokorejští a ruští vědci podepsali dohodu o společném výzkumu, jehož cílem je naklonovat mamuta, který vyhynul před zhruba 10.000 let. Projektu se účastní i kontroverzní jihokorejský vědec Hwang U-sok, který v minulosti při své vědecké práci podváděl.

Mamut (ilustrační foto) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Myšlenka naklonovat mamuta vznikla, když v důsledku globálního oteplování roztál permafrost na Sibiři a odhalil pozůstatky tohoto prehistorického zvířete.

Zdiskreditovaný vědec a podvodné klonování

Jihokorejský vědec Hwang U-sok vyvolal mohutný skandál v mezinárodní vědecké komunitě v roce 2005, kdy se ukázalo, že jeho tvrzení o úspěšném naklonování lidských kmenových buněk bylo podvodné. Vědec totiž výsledky práce na lidských embryích zfalšoval. Kvůli podvodu byl Hwang vyloučen z univerzity, na níž pracoval, a v roce 2006 začalo soudní řízení, v němž byl tento muž uctívaný kdysi jako jihokorejský národní hrdina obžalován z podvodu a zpronevěry dotací. Do vězení nakonec nešel.

Dohodu podepsal Vasilij Vasiljev, prorektor Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku (Sašská autonomní republika) na Sibiři a zmíněný jihokorejský vědec Hwang U-sok z výzkumné biotechnologické nadace Sooam.

Nadace Sooam uvedla, že je připravena zahájit práci již letos, pokud jí Severovýchodní federální univerzita pošle vzorky.

"Prvotním a nejtěžším úkolem je obnovit buňky mamuta," řekl agentuře AFP vědec jihokorejské nadace Hwang In-song. Jeho kolegové se budou snažit najít dobře zachovalou tkáň s nepoškozeným genomem.

"Nahrazením jádra vajíčka slona jádrem buňky z těla mamuta (například z kůže, kostí, krve či vnitřních orgánů) bude možné vyprodukovat embrya s mamutí DNA. Ta pak budou přenesena do dělohy samice slona indického," dodal Hwang In-song.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Úspěchy Hwangova týmu při klonování zvířat naopak nezávislí experti potvrdili. K těmto úspěchům patří i fakt, že Hwang se v roce 2005 stal prvním vědcem, kterému se podařilo naklonovat psa. Jihokorejští experti úspěšně naklonovali i krávu, kočku, prase či vlka.

Autoři: ,