Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jíst, či nejíst placentu? Člověk není zvíře, říká gynekolog

Zdraví

  7:01
Obsahuje vitaminy, minerály, imunitní buňky i biologicky aktivní látky. I přesto se mnoha ženám při představě, že by svou placentu po porodu snědly, zvedá žaludek. Proti nim stojí matky, pro které je pozření placenty rituál, který má své opodstatnění.

Jíst, či nejíst placentu? Je plná vitamínů a železa, přiznává i lékař foto: Shutterstock

Placenta je plná různých hodnotných a výživných látek, mnohé z nich se používají například i při výrobě takzvané omlazující kosmetiky. Obsahuje i řadu imunitních buněk. „Musíme si ale uvědomit, že placenta funguje i jako takový filtr, přes který vyvíjející se plod nejen živiny a kyslík dostává, ale přes který rovněž vylučuje svoje odpadní látky, které v ní rovněž zůstávají,“ zdůrazňuje gynekolog Pavel Turčan.

Co obsahuje placenta?

  • železo
  • vitamin B6
  • vitamin E
  • hormon oxytocin
  • hormon prolaktin
  • bílkoviny

Placentofágie neboli pojídání vlastní placenty, je mezi savci po porodu zcela běžná záležitost.

„U zvířat je to normální. Sám jsem viděl kdysi ještě v období mé puberty naši kočku, která vrhla koťata a placentu poté ihned snědla. Člověk je ale někde jinde, než zvířata. Zda naši předkové své placenty rovněž jedli, tím si nejsem jist, spíše asi ne. Ale jak se říká: proti gustu žádný dišputát. Některé zdroje sice tvrdí, že má význam pro duši a tělo snězení placenty po porodu, ale osobně bych to nedělal. Pokud si někdo myslí, že mu to pomůže, proč ne,“ říká gynekolog.

Jak to vidí matky

„V přírodě placentu zvířata konzumují po porodu (i býložravá), aby doplnila případné krevní ztráty, tedy jde hlavně o železo. Placenta by jim měla dodat sílu. Asi je třeba zvážit, v jaké kondici placenta je,“ říká známá fooblogerka Markéta Pavleje, která o své zkušenosti napsala i na svůj blog Kitchenette.

Smoothie (ilustrační foto)
Placenta (ilustrační foto)

„Také se může stát, že je díte přenášené nebo z jiných důvodů je placenta již přezrálá. Při prvním porodu jsem ztratila hodně krve a byla jsem adept na transfúzi, tak jsem si říkala, že pokud by k něčemu podobnému došlo i u druhého porodu, mohla bych to alespoň zkusit, než doplňovat železo v tabletkách například. Četla jsem, jak dodá ženě sílu a tak dále. Možná by měl úplně stejný efekt tatarský biftek,“ podotýká Pavleje.

Ve světě, ale i v Česku se pojídání placenty po porodu stalo trendem. Je několik možností, jak ji konzumovat. Placentu lze nechat vysušit a poté nechat rozemlít na kašičku, kterou se naplní kapsle. Připravuje se z ní také smoothie (mixovaný ovocný, jogurtový či zeleninový nápoj), přidat ji můžete také do polévky. Lékařům to ale nepřipadá zcela bezpečné, neboť se jedná o lidskou tkáň, která může být i zdrojem infekce.

Anketa

Připadá vám přirozené sníst po porodu placentu?

Ne, nikdy bych to neudělal/a 622
Ano, je to zcela přirozené 71
Neuvažoval/a jsem o tom 33

„Vzhledem k tomu, že jsem byl u hodně porodů a vím, jak vše probíhá, není nemožné, aby nějaká infekce vzniknout nemohla. Pochva není sterilní prostředí, navíc při porodu se velice často s tlakem postupující hlavičky vytlačí i stolice, která se smíchá se sekrety z pochvy a z plodovou vodou, tak to rozhodně nevypadá jako lákavá pochoutka,“ říká Turčan.

Gastronauti

Gastronauti milují všechny nevšední gastro zážitky, rádi ochutnají cokoli a jsou ochotni za to zaplatit nemalé peníze. Sanfranciský klub gastro zážitků dokonce jednou zorganizoval ochutnávku lidské placenty (večeře ale musela být zrušena kvůli pravděpodobnému nadměrnému vystavení se formaldehydu).

Ačkoli placenta obsahuje mnoho různých výživných látek a je zdrojem živin, lékaři upozorňují na to, že po jejím požití se může do těla dostat nejenom infekce, ale že může organismus zareagovat i průjmy, zvracením či teplotou.

„Smysluplnější je vitamíny a jiné pro tělo důležité látky doplňovat dlouhodoběji a pravidelně, placenta nám to umožní pouze v „jednorázovém přídělu“, který navíc, jak už jsme řekli, nemusí být bez rizika. Některé z těchto vitaminů se nachází například v mateří kašičce, kterou lze přijímat buď v přirozené formě či ve formě přírodních doplňků stravy,“ doporučuje alternativu Turčan.

Jaké je to jíst placentu? Zeptali jsme se foodblogerky Markety Pavleje

Lidovky.cz: Jak placenta chutná?

Ve smoothie nebyla cítit. Vůbec nebyla poznat žádná nová chuť, protože smoothie bylo z lesních plodů a jogurtu.

Lidovky.cz: Co všechno se z ní dá připravit?

Když jsem se tímto tématem zabývala před porodem, našla jsem mnoho a mnoho receptů. V podstatě se z ní dá dělat cokoli. Našla jsem recept typu stir fry wok. Pak, asi nejvíce, placentu lidi suší a namelou na jemný prášek. Ten pak přidávají všude možně. Plní jím lékové kapsle. Dále je v zahraničí docela rozšířené, že pošlete čerstvou placentu do nějakého certifikovaného centra, kde Vám z ní vyrobí jaké si koncentrované homeopatikum, které by mělo sloužit vašemu dítěti jako lék na celý život.

Lidovky.cz: Co vás vedlo k tomu si ji připravit jako smoothie a vypít?

Byla jsem zvědavá a říkala jsem si, že mi to rozhodně neuškodí. Mnoho prastarých kultur placentu, jako lůžko novorozeného člověka, hluboce ctí a rozhodně ji jen tak nevyhodí do nebezpečného odpadu. Což mi připadalo také takové nedůstojné, i když rozumím, že je to úplně normální a logický postup v nemocničním provozu. Tak nějak jsem si říkala, že s ní udělat cokoli, například ji zakopat pod nově zasazený strom děťátka, je lepší, než jen tak zlikvidovat. V přírodě placentu zvířata konzumují po porodu (i býložravá), aby doplnila případné krevní ztráty, tedy jde hlavně o železo. Placenta by jim měla dodat sílu. Asi je třeba zvážit, v jaké kondici placenta je. Také se může stát, že je díte přenášené nebo z jiných důvodů je placenta již přezrálá. Při prvním porodu jsem ztratila hodně krve a byla jsem adept na transfúzi, tak jsem si říkala, že pokud by k něčemu podobnému došlo i u druhého porodu, mohla bych to alespoň zkusit, než doplňovat železo v tabletkách. Četla jsem, jak dodá ženě sílu atd... Možná by měl úplně stejný efekt tatarský biftek. Po porodu jsem skutečně byla plná síly, ale samozřejmě nedokážu posoudit, jak velký podíl nebo jestli vůbec na tom konzumace placenty měla vliv. Porod byl rychlý, plynulý, bez bolestí, stresu, ztráty krve či poranění, tak není divu, že jsem se cítila plná sil a nemohla jíst ani spát, při všech těch uvolněných hormonech zběsile proudících v krevním oběhu. Zbytek placenty jsme zakopali pod strom, který jsme pro syna zasadili.

Autor: