Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jógu do své praxe stále častěji začleňují už i někteří lékaři

Zdraví

  20:47
Význam jógy ocenil v prosinci i výbor UNESCO, který ji zařadil na seznam nehmotného kulturního dědictví. „Především proto, že ve své ryzí podobě představuje tisícileté praktické zkušenosti a možnosti, jak dosáhnout kvalitního fyzického i duševního zdraví,“ říká docent Martin Repko z ortopedicko-rehabilitačního centra Recens v Brně.

Manželé spolu cvičí jógu po celém světě foto: Instagram/yogabeyond.com

„Jógové techniky mají zejména výrazný vliv na psychosomatickou rovnováhu člověka, a tím významně pomáhají zvládnout některá současná civilizační onemocnění související se zvýšeným stresem a sníženou pohybovou aktivitou.“ Proto budou podle jeho názoru nacházet v medicíně stále větší uplatnění.

Pomoc pro bolavá záda

V Indii se začala jóga praktikovat přibližně před pěti tisíci lety, ale užitečné služby může prokázat i současníkům.

„Jóga pomohla řadě mých pacientů trpících především takzvanými funkčními bolestmi zad,“ uvádí docent Repko. „Velmi efektivní se projevila například u bolestí bederní páteře.“ Během své praxe se setkal s pacienty, kterým se podařilo vlastním cvičením jógy efektivně uvolnit napětí ve zkrácených svalech podél páteře, cíleně posílit břišní svalstvo, napravit svalové nerovnováhy a zbavit se bolestivých potíží. Mnohdy toho dosáhli „jen“ díky tomu, že se zbavili stresové zátěže a osvojili si správná pravidla relaxačního břišního dechu.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Cvičení proti onemocněním páteře

* Plný jógový dech pomáhá zahnat napětí

* Jóga zlepšila intelektuální výsledky

* Ptačí chřipky hrozí i lidem

Autor:
Témata: jóga, UNESCO, Brno, Indie

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!