Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kampaň chce státní příspěvky i na asistenční psy pro postižené

Magazín

  6:14
PRAHA - Stejné podmínky pro asistenční psy jako mají psi vodicí, zejména státní příspěvek na jejich využívání, požaduje kampaň Milionový pes. Její iniciátoři tvrdí, že jeden asistenční pes ušetří během své činnosti milion korun, který by se vynaložil na osobní asistenci.

Kampaň chce státní příspěvky i na asistenční psy pro postižené foto: Shutterstock

Vodicí pes je podle zákona kompenzační pomůcka a jeho činnost je hrazena státem, u asistenčního psa nikoli. „Stát vydává ročně na kompenzační pomůcky 800 milionů korun. Náklady navýšené o asistenční psy by vzrostly o necelé procento,“ řekl dnes novinářům ředitel společnosti Pestrá - psí asistence Michal Prager.

Žárlí a jsou empatičtí. Psi jsou nám podobní více, než jsme si mysleli

Společnost usiluje o to, aby byl asistenční pes zakotven v zákoně, byl státem financován a měl stejná práva jako vodicí pes. „Člověk s postižením je závislý na pomoci druhých lidí 24 hodin denně. Průměrně asistenční nebo vodicí pes nahradí svou pomocí člověka po dobu čtyř hodin denně. Hodina osobní asistence stojí průměrně 130 korun. Asistenční pes aktivně pomáhá okolo osmi let a za tu dobu ušetří přes milion korun,“ uvedl Prager. Ve světě je podle něj asistenční pes běžně uznávanou kompenzační pomůckou, kterou stát proplácí.

Ministerstvo práce loni poprvé vypsalo dotace na výcvik asistenčních psů pro postižené. Ministryně Michaela Marksová dnes uvedla, že příprava zákona je náročná i proto, že zasahuje kromě jejího oboru do agendy ministerstva zemědělství a dalších úřadů. „Zákon už nestihneme, aby prošel během této vlády. Jako nejjednodušší se tedy nabídlo řešení vypsat dotační řízení,“ uvedla ministryně. Dotace 3,14 milionu korun byla rozdělena mezi šest organizací a bylo z ní vycvičeno 16 psů. „Chceme dotační titul oficiálně zakotvit, letos bychom chtěli rozdělit peněz více. Zákon je na další vládu, my můžeme začít,“ doplnila.

Asistenční pes může usnadnit život vozíčkářům, autistům, neslyšícím, epileptikům či diabetikům. Dokáže upozornit na překážky a podávat předměty, ale také komunikovat s okolím místo svého pána, předvídat záchvat nebo ohlásit textovou zprávu v mobilu. Výcvik psa vyjde zhruba na 200 000 až 220 000 korun. Dosud ho hradili sponzoři a nadace.

V Česku působí 11 organizací, které vycvičují asistenční a vodicí psy, jsou mezi nimi i fyzické osoby. Šest akreditovaných společností, které dotace letos dostaly, zahrnují třeba Pomocné tlapky nebo centrum Helppes. Ročně se vycvičí kolem 40 psů, kteří postiženým pomáhají, ve dvou letech se psi předávají klientovi, řekl Prager. Přesná evidence, kolik celkem takových psů v ČR je, podle něj není. I po osmi letech, kdy je pes aktivním pomocníkem, si většina klientů psa, který je už členem rodiny, nechává. Asistenční pes nemá přebývat v kotci, měl by žít v přirozeném prostředí rodiny.

Autor: