Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Každá kočka je unikátní. Přizpůsobte jí péči, ocení to

Magazín

  6:39
Kočka je společně se psem nejoblíbenější domácí zvíře. Pokud kočku máte, dobře víte, že má svou hlavu. Přesto není kočka jako kočka. Přeci jen - dokážete si představit, že by vaše kočka měla celých dvanáct kilogramů? Nebo že byste ji museli mazat krémem s ochranným faktorem proti slunci? Také byste asi těžko hledali perskou kočku, jak vám před domem loví hlodavce. I proto je velmi důležité přistupovat ke každé kočce s péčí přizpůsobenou přímo danému plemenu.

Mainská mývalí kočka foto: Shutterstock

Ve světě koček rozřazujeme jednotlivá plemena do pěti základních kategorií. V tomto článku si z každé kategorie vybereme tu nejpopulárnější, které se budeme podrobněji věnovat. Základní kategorie podle Fédération Internationale Féline (FIFe), což je mezinárodní společnost chovatelů koček, jsou krátkosrsté a somálské kočky, polodlouhosrsté kočky, perské a exotické kočky, siamské a orientální kočky a bezsrsté kočky. Mezi zástupce, které si představíme, bude patřit kočka britská krátkosrstá, mainská mývalí, perská, siamská a bezsrstá kočka sphynx.

Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka je velmi tolerantní a na kočku až nečekaně oddané plemeno. Toto plemeno se dožívá až 20 let, a perfektně se hodí do láskyplné rodiny s dětmi. Kočky mají tendenci vyhledávat klid a bezpečí a nemají rády, když je někdo zvedá nebo přenáší, čímž dávají najevo svou ušlechtilou aristokratickou povahu. Britská krátkosrstá kočka má velice mohutnou stavbu těla a proto jsou její klouby značně namáhané. „I proto by měla strava obsahovat proteiny a tuky. Zároveň má britská krátkosrstá kočka sklony k obezitě, což je důvod, proč by neměl v krmivu chybět L-karnitin a snížený obsah energie. L-karnitin společně s taurinem a antioxidanty rovněž posiluje funkci srdečního svalu,“ říká veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka patří mezi nejpůsobivější plemena, jelikož se řadí mezi ta největší. Samec totiž může vážit až 12 kilogramů, což je 4x více, než váží jorkšír! Mainskou mývalí kočku na první pohled poznáte díky chloupkům, které jí rostou z uší. Mainská mývalí kočka se pyšní ještě jedním NEJ. Tím jsou bezkonkurenčně nejdelší vousy, které můžete u kočky spatřit. Ačkoliv díky chloupkům trčícím z uší vypadá jako rys, její povaha je přátelská a přítulná. Podobně jako britská krátkosrstá kočka si rozumí s dětmi.

Dalším charakteristickým rysem je neustálé tiché mňoukání. Toto plemeno bohužel mívá problémy se srdcem, proto pokud si všimnete jakéhokoliv příznaku, neváhejte s návštěvou zvěrolékaře. Vzhledem k velikosti mainských mývalích koček je důležité, aby jejich strava obsahovala dostatečný obsah energie, glukosamin a chondroitin na podporu kloubních chrupavek a také omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Mainská mývalí kočka se dožívá přibližně 10 až 14 let.

Perská kočka

Perská kočka

Zploštělý čenich a dlouhá srst, která vyžaduje důkladnou péči. To jsou hlavní charakteristické znaky perských koček, které se zřejmě vyvinuly z pouštních a stepních koček žijících na Středním východě. Kromě tělesných znaků poznáte perskou kočku na první pohled i díky její povaze. Nepatří rozhodně mezi aktivní plemena, nejčastěji ji najdete na pohodlném křesle nebo na posteli, jak podřimuje. Možná i proto patří mezi zcela nekonfliktní a klidná plemena, která ale nebývají nijak závislá na svých majitelích. Kvůli jejich dlouhé srsti byste měli perským kočkám v krmivu dopřát dostatek vitaminů a živiny podporující funkci kožní bariéry jako jsou vitamin A, biotin, zinek, metionin a cystein. Kvůli svému krátkému čenichu mívají problémy také s dýcháním, přesto se dožívá průměrně 13 let.

Siamská kočka

Říká se, že siamská kočka je nejinteligentnější kočičí plemeno. Velmi ráda si také vynucuje pozornost, kterou tak miluje, specifickým hlasitým mňoukáním. Samota siamskou kočku stresuje, jelikož je velmi závislá na svém pánovi,

a proto byste ji neměli často nechávat doma samotnou. Ráda se mazlí a dokonce se velmi často naučí aportovat. „Siamská kočka má jemnou a krátkou srst, která si žádá svou péči. Kombinace aminokyselin, vitamínů a mastných kyselin zajišťuje, že kůže bude zdravá. Tyto kočky mají štíhlé a svalnaté tělo, proto by ve stravě neměly chybět kvalitní vysoce stravitelné proteiny a L-karnitin,“ radí Dagmar Tarkošová. Siamské kočky se dožívají kratšího věku než ostatní plemena. Průměrná délka života se pohybuje mezi 10 a 12 lety.

Siamská kočka

Kočka sphynx

Velmi podobné charakterové vlastnosti jako siamská kočka má i poslední zástupce patřící mezi bezsrsté kočky. Sphynx je velice inteligentní, hravé a přítulné plemeno vyžadující neustálou pozornost. Velmi špatně snáší samotu, což může vést i k poruchám chování. Označení bezsrsté není úplně pravdivé. Ačkoliv to tak nevypadá, tak kočky sphynx mají na některých místech velmi jemnou srst, která je příjemná na dotek, ale jak je patrné, kůže nemá žádnou přirozenou ochranu.

„I proto musí být v kompletním krmivu pro kočky sphynx přítomny omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezsrsté plemeno, kůži třeba věnovat dostatečnou pozornost. V létě chránit před sluncem a v zimě také před chladem “ doporučuje Tarkošová. Sphynx se dožívá kolem patnácti let a pokud hledáte kočku s netradičním vzhledem, která vás ale bude milovat, sphynx určitě nezklame.

Kočka sphynx
Autor: