Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zdravotní postižení má každý devátý nezaměstnaný. Firmy láká příspěvek

Zdraví

  6:35
PRAHA - Mezi nezaměstnanými v Česku má každý devátý nějaké postižení. Celkem úřady práce na konci srpna evidovaly 60 490 takových uchazečů o místo. Je to nejnižší počet od počátku krize, vyplývá ze statistik nezaměstnanosti.

Zdravotní postižení - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle vedení Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se přístup k handicapovaným pracovníkům postupně mění a firmy je začínají přijímat.

ČTĚTE TAKÉ:

Podniky a instituce s více než 25 zaměstnanci by měly mít čtyři procenta pracovníků s postižením. Pokud handicapované nepřijmou, mohou mít takzvané náhradní plnění - mohou tedy odebrat zboží a služby, které poskytují firmy s více než polovinou postižených zaměstnanců. Když nesplní ani to, zaplatí sankci státnímu rozpočtu.

Náhradní plnění platí už jen v pár zemích

"Firmy mají zájem o zaměstnance s handicapem, víc se jim otevírají. Náhradní plnění za pár let skončí. Vykoupit se jím je možné už jen v Česku, na Slovensku a ve Španělsku. Vidíme posun v přístupu," uvedla na pondělní tiskové konferenci ředitelka fondu Hana Potměšilová. Dodala, že mnozí zaměstnavatelé začali v inzerátech na volné pozice uvádět, že místo je vhodné i pro handicapované.

Jedna ze zaměstnankyň chráněné kavárny Slunečnice ve Zlíně

Podle pololetní zprávy úřadu práce tvoří lidé s handicapem 11 procent nezaměstnaných. Proti loňsku se podíl nezměnil, ve srovnání s předchozími lety je ale nižší. Před šesti lety lidé s postižením představovali téměř pětinu osob bez místa. I v době konjunktury hledali uplatnění mnohem hůř než zdraví pracovníci.

Nejsme líní, brání se úsudkům vozíčkářka

"Každý považoval handicapovaného za líného, který nechce pracovat. Spousta lidí závidí invalidní důchod a pohlíží na postižené s despektem. Spousta nás ale obdivuje za to, že chceme pracovat. Paní z úřadu práce byla nadšená, že nechci hrát chudáčka a chci práci," popsala vozíčkářka Marie Hrdinová. Vystudovala osmileté gymnázium a živí se jako grafička na volné noze a administrátorka webů.

Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové firmy mohou na chráněná pracovní místa dostat příspěvky. "Ke konci srpna úřad práce finančně podpořil 1656 osob se zdravotním postižením, z toho jich 57 vykonává samostatně výdělečnou činnost," upřesnila. Podle ní podpora směřovala nejčastěji na místa v administrativě, řemeslnické pozice, posty v úklidových a masérských službách či při ostraze objektů.

Zaměstnávání postižených chce fond podpořit svou kampaní Srdcerváči, jejíž další kolo zahájí 9. září. Dárci si budou moci v katalogu na webu za svůj příspěvek do konce listopadu pořídit nejen cenné předměty, ale i zážitky. Výtěžek se využije na nová místa.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!