Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kde se učit jazyk? V zahraničí přijde výuka na 10 tisíc

Věda

  7:04
Týden jazykové výuky v zahraničí stojí bez cesty a kapesného většinou více než deset tisíc korun. Kurzy cizího jazyka však budou o prázdninách probíhat i v Česku.
Učitel angličtiny (ilustrační foto)

Učitel angličtiny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Uvažujete, jak zařídit svým dětem, nebo i sobě část prázdnin s učením jazyků? Je z čeho vybírat. Jazykové školy a agentury se předhánějí v nabídkách učení v cizině, domácích pobytových kurzů a také kurzů docházkových. Za tisíc korun si například můžete koupit krátký docházkový kurz "němčiny pro dovolenou", za patnáct set deset lekcí "telefonování v angličtině" nebo angličtinu pro přijímací pohovor či obchodní oběd. Za pět až osm tisíc lze strávit týden věnovaný cizojazyčné konverzaci třeba v Krkonoších, za dvacet tisíc už je možné vyjet na čtrnáct dní trénovat angličtinu přímo do Velké Británie.

Na kolik přijde jazykový kurz

Docházkový
už od 1000 Kč

Pobytový (týden)
Česko (angl.) od 5000 Kč
Británie (angl.) od 12 000 Kč
Malta (angl.) od 11 000 Kč
Rakousko (něm.) od 16 000 Kč
Německo (něm.) od 11 000 Kč
USA (angl.) od 18 000 Kč
Francie (fr.) od 18 000 Kč
Kanada (fr.) od 9300 Kč
Španělsko (šp.) od 14 000 Kč
Mexiko (šp.) od 5500 Kč
Rusko (ruš.) od 13 500 Kč
Itálie (it.) od 20 000 Kč

Ceny jsou orientační, bez dopravy a bez kapesného

Pravda, nebývá v tom započítaná cesta ani kapesné. S výběrem lze začít na internetu (například www.jazykovky.cz). Člověku ale většinou nestačí kurz jenom najít, rád by měl záruky, že za své peníze dostane dobrou službu. Podle čeho se tedy orientovat? Samozřejmě nejlepší jsou reference.

Nejvíc jsem konverzovala s ruskou kamarádkou
Patnáctiletou Elišku poslali rodiče na šest prázdninových týdnů do anglického Oxfordu. "Letní kurzy samozřejmě měly s tamní univerzitou společného jen to, že jsme bydleli v jejích kolejích," říká dívka po několika letech. "Dopoledne jsme se učili v učebnách, odpoledne byly většinou sportovní akce a výlety. Faktem je, že mi to hodně dalo," popisuje Eliška.

Jedinou nevýhodou podle ní bylo, že opravdu dobrou angličtinu měla možnost slyšet víceméně jen od učitelů, protože vrstevníci a spolužáci, s nimiž se na kurzu stýkala, mluvili s nejrůznějšími přízvuky a někdy vůbec dost špatně. Nejvíc prý konverzovala s Ruskou, s níž sdílela ložnici. Nikoliv ale rusky, nýbrž anglicky.

Kdyby Eliška jednou posílala sama svoje dítě, aby se zdokonalilo v třeba v angličtině, asi by se pokusila umístit je spíš přímo v anglické nebo americké rodině se stejně starými potomky. "I když jedna moje kamarádka zkusila obojí a víc se jí líbil pobyt v mezinárodní komunitě," dodává.

Pokud nemáme reference, lze se orientovat například podle velikosti a zkušeností dané školy či agentury. Mezi těmi, kdo nabízejí výuku jazyků, je nemálo firem, za nimiž stojí třeba jen jediný člověk, ale taky několik takzvaných velkých hráčů. Do této kategorie patří třeba Student Agency nebo agentura INTACT, které v oblasti jazykových kurzů v zahraničí podnikají už od první poloviny devadesátých let. Třeba INTACT nabízí jenom ve Velké Británii a pouze v kategorii kurzů pro mládež padesát kurzů v různých městech. Zájem prý rok od roku roste. Přesto na přihlášení do kurzů na letošní prázdniny ještě není pozdě.

Podle Zuzany Glierové ze Student Agency je největší poptávka po angličtině, nejoblíbenější destinací pak zůstává Velká Británie, ale také Malta, kde je angličtina rovněž úředním jazykem.

Seznam zaručeně kvalitních jazykových škol nebo agentur neexistuje. V České republice však působí dvě asociace, které za své členy nějakým způsobem ručí. První je Asociace certifikovaných jazykových škol (ACERT) s 16 členy, druhou pak Asociace jazykových škol a agentur (AJŠA) s 34 členskými organizacemi. V žádném případě však nelze tvrdit, že škola či agentura, která v některé z těchto asociacích není, musí být špatná. Ostatně, může být organizována jinde. Třeba Student Agency je podle manažerky jazykových kurzů Glierové členem mezinárodní asociace ALTO (Association of Language Travel Organisations).

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...