Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kdyby Hitler při atentátu zemřel? Konec Československa

Věda

  7:00
Celou Hitlerovou vládou se vine také historie četných pokusů o jeho fyzickou likvidaci. Zatímco neúspěšný Stauffenbergův atentát z 20. července 1944 přijali Spojenci spíše škodolibě, neboť byli tak jako tak na vítězném postupu, výbuch bomby v Mnichově 8. listopadu 1939 – pokud by explodovala o čtvrthodinu dříve – patrně mohl změnit chod dějin.

Adolf Hitler foto: Reprofoto

Jak by se změnily dějiny naší republiky, pokud by se podařil atentát na Hitlera?

Republika by zřejmě zůstala bez pohraničních oblastí, o které přišla po mnichovském diktátu.
Edvard Beneš by se stal doživotním exulantem a Emil Hácha by zůstal prezidentem, odpovídá historik Jiří Rajlich v jedné z kapitol knihy Co kdyby to dopadlo jinak?

A to i přesto, že truhlář Georg Elser byl "sólistou" bez vazby na jakoukoli opoziční strukturu. Časovaná bomba, kterou vyrobil a zabudoval do masivního dřevěného sloupu poblíž pódia v sále Měšťanského pivovaru, explodovala ve 21:20. Řečnický pult úplně rozmetala.

Pod zříceným stropem zůstalo třiašedesát těžce zraněných a osm mrtvých. Hitler, který zde měl projev v předvečer každoročního připomenutí pokusu o státní převrat v roce 1923, však mezi nimi nebyl. Mnichovský proslov obvykle zahajoval ve 20:30 a hovořil do 22:00.

Jenže kritického večera spěchal. Řečnit začal o půl hodiny dříve, skončil sedm minut po deváté a namísto obvyklého posezení se "starými bojovníky" ihned odcestoval zvláštním vlakem do Berlína. Třináct minut před výbuchem.

Čtěte také:

Kdyby Hitler původní harmonogram dodržel (později to jako obvykle svedl na prozřetelnost), byl by patrně po smrti. Válka mohla mít jiný průběh, nemusela stát tolik obětí, ale předmnichovské Československo by s největší pravděpodobností nebylo obnoveno.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!