Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Obezita zatěžuje celý organismus. Kila navíc ohrožují srdce i plodnost

Zdraví

  7:41
Záleží nejen na množství tuku, ale i na jeho rozložení v těle. Jen málokterý národ má tak nadměrné tukové zásoby jako Češi. Není divu, že se umísťujeme na předních příčkách ve výskytu mnoha civilizačních onemocnění, které přímo souvisejí s nadváhou a obezitou.

Těhotná žena - ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů Světové zdravotnické organizace mělo nadváhu nebo bylo obézních 63 procent dospělých obyvatel Česka. Počet těch, kteří mají kilogramy navíc rok od roku roste, stejně jako přibývá zdravotních problémů, kterými tito lidé trpí. S ručičkou na váze se zvyšuje i zdravotní zátěž pro celý organismus. Záleží na stupni obezity, tedy na celkovém množství tuku, a na způsobu, jakým je tuk v těle rozložen.

„Nebezpečný není ani tak podkožní tuk, který je viditelný amůžeme si jej nahmatat. Mnohem zákeřnější je vnitřní tuk, který se usazuje kolem orgánů a uvolňuje do těla škodlivé látky, které podporují rozvoj cukrovky 2. typu a nemocí srdce a cév,“ vysvětluje docent Michal Vrablík, kardiolog z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetes je jen otázkou času

„Zhruba 95 procent pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo jsou obézní, přitom víme, že každý kilogram, který shodí během prvních 12 měsíců od stanovení diagnózy, prodlouží nemocnému život o třiměsíce. Když si představíte 120kilového pacienta, který dokáže za rok zhubnout 10 kg, pak si prodlouží svůj život o dva a půl roku,“ přibližuje obezitolog Martin Matoulek, který působí na stejné interní klinice. Právě kila navíc jsou jednou z hlavních příčin rozvoje diabetu 2. typu, který se dokáže rozvíjet celé roky, aniž by o něm pacient věděl.

Jak poznám, že hubnu správně?

Necítím hlad. Jídlo mi stačí a chutná mi. Ubývám na váze zhruba 0,5–1kg týdně nebo se zmenšuje obvod mého pasu. Necítím únavu ani vyčerpání, ale mám dostatek energie. Zvládám běžné denní činnosti jako dřív. Pohyb je pro mě příjemný. Zlepšují se hodnoty krevního tlaku (pokud se mě týkala hypertenze).

„Prvním projevem diabetu může být až akutní infarkt myokardu. Úmrtnost diabetiků je v tomto případě vyšší než u ostatních pacientů,“ popisuje docent Jan Václavík, kardiolog z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Vedle toho diabetici mívají rozsáhlejší a závažnější postižení koronárních tepen ve srovnání s běžnou populací, častěji u nich dojde k srdečnímu selhání, arytmiím, poškozením zraku nebo selhání ledvin. Kila navíc znamenají nemalou námahu pro srdce a cévy. „Vysoká hladina tuků v krvi vede ke kornatění cév, které postihuje všechny tepny v těle, ale nejdůležitější jsou důsledky postižení srdečních a mozkových cév.

Pokud se uzavře aterosklerotická věnčitá tepna, dojde k infarktu neboli odumření části srdečního svalu, což je často událost bezprostředně ohrožující postiženého na životě,“ shrnuje docent Vrablík. Bez varování může u obézního nastat také cévní mozková příhoda neboli mrtvice. Ta ročně postihne 40 tisíc Čechů a pro 11 tisíc z nich je pak příčinou úmrtí.

Více komplikací při operacích

Vlivem nadváhy a obezity dostávají zabrat také klouby, které musí unést větší váhu. „Je jednoznačně dokázáno, že v případě rozvoje degenerativního onemocnění kloubů obezita způsobuje jeho progresi s rychlým poškozením postižených váhonosných kloubů s omezením pohybu, bolestmi a všemi dalšími důsledky,“ popisuje ortoped Tomáš Tomáš z I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Rychlost nepříznivých změn je obvykle přímo úměrná míře nadváhy člověka, a tak čím je obéznější, tím dříve dojde ke zničení jeho kloubů.

Obezita. Ilustrační foto.

To se sice dá řešit voperováním kloubní náhrady, ale hrozí riziko komplikací. „U obézních pacientů je míra tohoto rizika až desetinásobně vyšší ve srovnání s pacienty s normální váhou,“ upozorňuje ortoped. Častější je situace, kdy dojde ke vzniku krevních sraženin a následné embolii, která může skončit smrtí pacienta. Častěji také dochází k proleženinám, zápalu plic nebo infekcím močových cest.

Menší šance na dítě

S důsledky nadváhy a obezity se potýkají i lidé, kteří touží po dítěti. U žen se snižuje pravděpodobnost toho, že budou ovulovat, ale vyhráno nemají, ani když je u nich ovulace zachována.

„Nadváha má přímý vliv na kvalitu vajíčka, embrya i děložní sliznice. Po otěhotnění jsou pak častější samovolné potraty a při pokračování těhotenství komplikace jako vysoký krevní tlak, těhotenská cukrovka, vyšší riziko dlouhého porodu a větší krevní ztráty a vyšší riziko císařského řezu,“ vysvětluje lékařka Martina Novotná z Institutu reprodukční medicíny UNICA. Provést úspěšné umělé oplodnění je tak komplikovanější a nákladnější.

Gurmánství se nerovná obezitě. Důležitá je kvalita, příprava i prostředí

Proto je redukce hmotnosti doporučována ještě před zahájením léčby neplodnosti. „Již 12 týdnů trvající lékařsky vedená dieta vedoucí k redukci hmotnosti o 15 procent vykazuje až o 85 procent vyšší zisk vajíček při umělém oplození a až 20 procent vyšší šanci na spontánní otěhotnění,“ dodává lékařka.

Nadměrná hmotnost představuje problém také pro mužskou plodnost. Způsobují hormonální poruchy a současně nahromadění škodlivých látek, jako jsou například volné kyslíkové radikály, což negativně ovlivňuje tvorbu a kvalitu spermií. Takoví muži mohou mít méně spermií, které jsou navíc hůře pohyblivé, a bohužel dochází i k poškození genetické informace, již pohlavní buňky nesou.

Autor: