Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Klimatizace působí i na cévy, upozorňuje epidemiolog

Zdraví

  6:12
Bez klimatizace si už v moderních prosklených kancelářských budovách ani nedokážeme práci v létě představit. Horší to je, pokud není dobře teplotně nastavena nebo její filtry nejsou čisté. Může nám však přinést nepříjemné nachlazení třeba při cestě dálkovým klimatizovaným autobusem, konstatuje epidemiolog Rastislav Maďar.

Klimatizace i větráky mohou v horku škodit zdraví foto: Shutterstock

LN Jaké jsou vaše zkušenosti s klimatizací, jak na člověka působí?
Klimatizace ovlivňuje přímo nebo nepřímo několik tělesných systémů. Zejména to jsou dýchací cesty a také soustava srdce a cév. Může mít rovněž vliv na alergie, často vysušuje kůži a sliznice. Umožňuje však dosažení teplotního komfortu, díky čemuž si udržíme koncentraci i pracovní výkonnost. Chrání nás také před případným znečištěným ovzduším, alergeny v něm, dokonce i před bodavým hmyzem tím, že nemusíme využívat větrání oknem.

LN Můžeme určit jednotlivá zdravotní rizika?
Střídání tepla a chladu způsobuje otok dýchacích cest, čímž se snižuje jejich obranyschopnost. K tomu vede i vysušení sliznic. Na ně potom mohou lehce nasednout různé bakterie a viry, které způsobí zánět horních cest dýchacích, v horších situacích i těžší komplikace. Možných původců nákazy jsou desítky.

LN Na co by si člověk při využití klimatizace měl určitě dát pozor?
Významným faktorem je směr proudění vzduchu. Zejména pokud na nás fouká přímo zezadu nebo seshora, může způsobovat ztuhlost a bolestivost svalů krku, zad i ramenních kloubů.

Rastislav Maďar

Je odborným garantem center očkování a cestovní medicíny a prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Absolvoval Jesseniovu lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Martině. Od roku 1997 se specializuje v oboru epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí, nemocniční nákazy, cestovní a tropická medicína. V roce 2001 získal titul Ph. D., od roku 2007 je docentem. Působí v Ostravě.

LN Existuje nějaká nemoc přímo s klimatizací spojená?
Ano. Je spojena specificky s vodou chlazenou klimatizací, přesněji s vodním aerosolem. Je to takzvaná legionářská nemoc, která je známa už od sedmdesátých let 20. století. Bakterie legionella se uvolňuje do vzduchu a u starších chronicky nemocných osob může způsobit život ohrožující zápal plic. I bez navazující infekce však může být otok nebezpečný pro malé děti, jejichž dýchací cesty jsou úzké, nebo pro chronicky nemocné osoby, například astmatiky.

LN Jak by měla vlastně být klimatizace teplotně nastavena a proč?
Okamžitý rozdíl v teplotě mezi venkovním a klimatizovaným prostředím by neměl být vyšší než pět stupňů Celsia. Potom můžeme výkon klimatizace postupně zvyšovat, dokud nedosáhneme pocitu tepelného komfortu. Na změny teploty reagují cévy, které se podílejí na tělesné termoregulaci tím, že se rozšiřují nebo zužují. Mění se tak průtok krve i požadavky na výkon srdce. To může způsobovat problémy nejen zranitelným skupinám, jako jsou lidé s nemocným srdcem a vysokým tlakem.

LN Existuje u klimatizace nějaká ideální teplota?
Ideální teplota by měla být nastavena podle druhu vykonávané činnosti a dalších faktorů, jako je orientace místnosti či použitý stavební materiál. Obecně se dá říct, že například teplota v kanceláři by se měla pohybovat mezi 22 až 25 stupni Celsia.

Domácí klimatizace - ilustrační foto.

LN Klimatizace využívá filtry. Co hrozí, pokud nejsou vyčištěny?
Pokud se filtry nečistí, stává se z nich líhniště bakterií a plísní, které následně proudící vzduch rozfoukává do okolí. V této souvislosti existuje historický výraz syndrom nemocných budov (SBS, z anglického Sick Building Syndrome). Zaměstnanci kanceláří tak mnohdy označovali svou vyšší nemocnost. Trpěli bolestí hlavy, poruchou pozornosti, únavou, podrážděním očí, nosu a dýchacích cest, nevolností, závratí a různými nespecifickými bolestmi. Později se ukázalo, že to měla do značné míry na svědomí právě nedostatečně udržovaná klimatizace. U velkých klimatizačních zařízení chlazených vodou jsou rizikové i zásobníky vody, kde se mohou přemnožit hydrofilní bakterie.

Postrach kanceláří: plísně z klimatizace, roztoči v kobercích. Alergie je epidemie

LN Co nám konkrétně chladný vzduch z klimatizace nebo výkyvy teploty v místnostech a exteriéru mohou způsobit?
Nejčastěji nepříjemnou rýmu. Tím přijdete nejen o možnost dýchat nosem, ale i o čich. Postihuje to také chuť, což je při pobytu v kulinářsky zajímavé destinaci nechtěná komplikace.

LN Jako odborník na cestovní medicínu jste procestoval mnoho tropických zemí, ve kterých je klimatizace nutností. Jaké jsou vaše zkušenosti?
S postupujícím věkem výrazně vysoké teploty toleruji čím dál líp. Bývaly však časy, kdy jsem jako mladý lékař po jediné vizitě v nemocnici v tropech dostal úpornou rýmu trvající několik týdnů s následným zánětemnosohltanu. A stačilo k tomu opakované střídání klimatizovaného pokoje pacientů, neklimatizované chodby a k tomu pár patogenů v ovzduší. Určitě je platná rada, že adekvátní vícevrstvé oblečení se hodí nejen na dlouhou cestu klimatizovaným letadlem, ale i pro samotný pobyt v horké destinaci. Teplota ve společných prostorách hotelů a nákupních centrech je často nastavena centrálně pod 20 stupňů Celsia, a pak může být užitečné na sebe jednu vrstvu oblečení přidat.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!