Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klíštěte si ani nevšimnete. Pozor na bílé nymfy, varuje lékařka

Zdraví

  7:00
Je menší než dva milimetry a má světlou barvu. Proto je pro lidské oko na pokožce téměř neviditelná. Malé nymfy klíštěte představují velké nebezpečí. Podle Deanny Skalleové, správní lékařky očkovacího centra Avenier, je výskyt klíšťat na velmi vysoké úrovni a neuchráníme se před nimi ani ve městě.

"Neměla by se podcenit první fáze onemocnění. Připomíná chřipku, jde o bolesti hlavy, kloubů a svalů a těžké chřipkové příznaky. Lidé to většinou zaléčí nebo přechodí. Nejdou ani k lékaři a podcení to. A pak přijde klidová fáze, která trvá asi týden. Lidem je dobře a chodí do práce. Jenže teprve potom nadchází fáze encefalitidy, kdy onemocnění propuká. Důležité tedy je, aby tedy lidé nemoc nepodcenili a k lékaři šli," popisuje první příznaky klíšťové encefalitidy Skalleová.

O očkování proti klíšťové encefalitidě čtěte také:

Lidovky.cz: Jak vypadá klíšťová situace v Česku?
Výskyt klíšťat je na opravdu velmi vysoké úrovni. Pokud bychom to měli označit na stupnici jedna až deset, tak je to stupeň devět. Aktivita klíšťat začíná brzy na jaře. Říkalo se, že přes zimu vymrznou, ale nevymrzávají. Navíc nemají přirozeného predátora a množí se exponenciální řadou.

Lidovky.cz: Nemůžeme tedy očekávat zlepšení situace?
Určitě ne. Myslím si, že čím bude tepleji a vlhčeji, tím víc může očekávat jejich pomnožení. Teď je jich opravdu hodně a jejich aktivita je i ve větších nadmořských výškách. Rozmnožili se natolik, že jsou prostě všude. V parcích, na hřbitovech, v městské zeleni kolem obchodních center...

Jak vyndávat klíště?

Klíště nevytáčíme! Nejdříve místo s klíštětem postříkáme dezinfekcí, poté ho jednoduše vytrhneme speciální pinzetou nebo podebereme plastovou kartičkou na vyndávání klíšťat. Poté místo znovu vydezinfikujeme.

Lidovky.cz: To zní, jak kdyby proti infekčním onemocněním z klíšťat nebylo skoro obrany.
Je pravda, že specifický lék na klíšťovou encefalitidu neexistuje, léčí se pouze doprovodné příznaky jako je horečka. Jediná možnost je opravdu jen prevence. Očkování, repelenty, impregnace na boty, vhodné oblečení, důkladné prohlídky po příchodu z přírody.

Lidovky.cz: A repelenty jsou opravdu účinné?
Dobré repelenty jsou velmi účinné. Musí mít aspoň 20 % DEETu (účiná látka diethyltoluamid – pozn. red.), to je chemická látka, která klíšťata a komáry odpuzuje. Opravdu se ale musí používat v kombinaci dalších prostředků.

Lidovky.cz: Na pultech obchodů se objevily repelenty speciálně určené na louku či do lesa. Je v nich nějaký rozdíl, nebo jde jen o marketingový tah?
To si netroufám posoudit. Nemělo by se v nich ale objevit více DEETu než 50 %. Pak už leptají kůži, ale i umělé hmoty, takže to třeba zničí brýle. Navíc 50 % stačí, aby to odpudilo i malarické komáry.

Lidovky.cz: Jak by mělo vypadat vhodné oblečení, pokud se chceme před klíšťaty uchránit?
Dlouhé rukávy a nohavice, vysoká obuv. Perfektní je oblečení, které je teď i docela módní. Jde o sportovní pogumované bundy a kalhoty, na tom se klíště nemá šanci přichytit.

Lidovky.cz: A prohlídka po procházce? Kde klíště nejčastěji najdeme?
Klíště vyhledává teplé záhyby. Takže jsou to podkolenní jamky, podpaží, u žen oblast pod prsy, na krku a na hlavě. Klíště dlouho leze, což lidé ani nezpozorují. Infikované jsou i malé nymfy, které jsou bílé a nejsou vůbec vidět. To je další závažné nebezpečí.

Lidovky.cz: Hrozí nákaza i přesto, že jsme klíště vyndali do několika minut?
Záleží na to, jakou mělo virovou nálož. Do dvou hodin by se mělo klíště určitě odstranit. Čím dřív, tím lépe. Pokud ho vyndáme brzo, snižuje se možnost nákazy, ale pokud bude klíště s vysokou virovou náloží a vyjmete ho po deseti minutách, nepomůže to. Člověk onemocní.

Lidovky.cz: Má ještě cenu nechat se teď naočkovat?
Každopádně! Očkuje se celý rok. Vždy se říkalo, že je nejlepší očkovat na podzim a na jaře a je pravda, že chladnější období je nejlepší, protože aktivita klíšťat je utlumená. Ale očkování je vhodné i teď.

Lidovky.cz: Jaké jsou rizikové skupiny? Kdo by se měl nechat očkovat?
Po Česku teď jezdí kamion s obrázkem Karkulky, což je snaha o zvýšení proočkovanosti populace. Zaměřuje se ale právě na osoby rodičů a ne dětí. Maminka je vždycky ta upozaděná, nejdřív dává očkovat děti. Přitom správně by se měli očkovat nejvíc starší lidé a senioři, protože po 50. roku věku je nejvíce onemocnění a trvalých následků. Pak by se měli nechat očkovat rodiče, teprve naposledy děti. Onemocnění totiž mnohem hůře zvládají starší lidé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!