Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kolik času strávíme hledáním založených věcí?

Magazín

  6:07
PAŘÍŽ - Výrobci chytrých příslušenství jakoby Francouzům připomínali, že jsou nenapravitelně roztržití či velcí nepořádníci. Francouzská společnost Wistiki například nabízí malé inteligentní plastové čtverečky, které umožňují lokalizovat prostřednictvím chytrého telefonu ty předměty, na něž byly tyto čtverečky předtím zavěšeny, píše francouzský deník Le Monde.
Klíče - ilustrační foto

Klíče - ilustrační foto foto: MAFRA

Francouzský institut pro výzkum veřejného mínění Ipsos zpracoval v březnu studii, která ukazuje každodenní, věčný a nerovný boj proti předmětům, které jako zázrakem mizí.

Společným osudem tisícovky dotázaných osob je neustálé hledání mobilu, klíčů, dálkového ovladače, deštníku a brýlí: 86 procent z nich uvedlo, že se takovému pátrání oddává zcela pravidelně. Polovina respondentů dokonce usoudila, že hledáním založených věcí stráví každý měsíc půl hodiny až dvě hodiny. To je ztráta času, která se rovná dvěma měsícům průměrného života, tvrdí společnost Wistiki.

Promarněný čas

Tisíce promrhaných hodin jsou pro francouzskou ekonomiku skutečně náročné: stojí ji to 11,5 miliardy eur (320 miliard Kč). Téměř třetina účastníků studie uvedla, že si po bezvýsledném pátrání po založeném předmětu raději koupila nový. Pro 53 procent dotázaných osob je hledání založených předmětů příležitostí, jak si konečně věci uklidit a přeorganizovat, ale také příležitostí, jak si zanadávat na sebe, na nepřízeň osudu či nespravedlivě obviňovat okolí.

Když došla dovolená, léta si vymýšlel falešné pohřby

Hledání založených předmětů je zdrojem úzkosti, zejména u žen, které se obávají že kvůli tomu nebudou stíhat. Častý dotaz: „Neviděl jsi moje brýle?“ může dokonce vyvolat neshodu mezi manželi. Až 38 procent žen, které se studie zúčastnily, klade svou nepořádnost za vinu manželovi.

Klíče, mobilní telefon a součásti oblečení, to jsou tři druhy předmětů, které nám nejčastěji unikají. Pokud jde o oděvy, jsou to nejčastěji rukavice, čepice a šály, tedy drobnější kusy, které snadno zapomeneme v kavárně nebo v kině.

Rozšířenou tendenci ponechávat část sebe všude, kudy procházíme, potvrzují francouzské stání dráhy SNCF. Společnost zveřejnila údaje za letošní únor, kdy bylo ve vlacích a na nádražích nalezeno 3978 osiřelých předmětů. Vedou mezi nimi batohy, laptopy a další elektronika, součásti ošacení, peněženky, legitimace, klíče, brýle a desítky plyšáků, jejichž fotografie lze nalézt na internetových stránkách společnosti.

Autoři: ,
Témata: brýle, Le Monde, Ipsos