Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

WHO ohlásí konec epidemie v Nigérii. Země nad ebolou vítězí

USA

  6:00
LAGOS - Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oficiálně ohlásí konec epidemie eboly v Nigérii. Přes špatný stav nigerijského zdravotnictví se této nejlidnatější africké zemi podařilo vyrovnat se velmi dobře se smrtící virovou nákazou, napsala agentura AFP. Ebolou se tam nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo, zatímco v celé západní Africe ebola usmrtila přes 4550 osob a nakaženo jí je více než 9200 lidí.

Zdravotníci se chystají přinést jídlo pacientům. foto: Reuters

Kanada příští týden dodá WHO 800 dávek vakcíny, která má ochránit před virem zvířata. Zda je látka bezpečná pro lidi, zatím nebylo ověřeno. 

ČTĚTE TAKÉ:

Vakcínu pro zvířata vyvíjela několik let kanadská mikrobiologická laboratoř. Je kombinací viru eboly a jiného, nesmrtícího viru. Testována byla zatím jenom v USA a předpokládá se, že dokáže v imunitním systému vytvořit antilátku, která bude schopná bojovat proti ebole. WHO má zajistit další testování v Německu, Švýcarsku a v několika afrických zemích, které nejsou epidemií eboly postižené.

Gregory Taylor z kanadské organizace pro zdraví veřejnosti řekl, že vakcína je výsledek několikaletého výzkumu a může se stát významnou složkou boje proti současné epidemii. Proti ebole neexistuje ověřený lék ani vakcína a experimentální očkovací látky se nyní testují v USA, Británii a Mali.

Vyléčená zdravotní sestra

Španělská zdravotní sestra Teresa Romerová, která se jako vůbec první člověk nakazila ebolou mimo území Afriky, se podle prvního testu z nemoci vyléčila. Výsledek bude muset ale podle lékařů ještě potvrdit druhý test. Čtyřiačtyřicetiletá Romerová se nakazila při ošetřování španělského duchovního, kterého do madridské nemocnice nechala z Afriky převézt španělská vláda.

První nigerijskou obětí byl liberijský úředník, který přicestoval do dvacetimilionového Lagosu v červenci. Libérie je spolu se Sierrou Leone a Guineou nejpostiženější ze západoafrických zemí.

Stosedmdesátimilionová Nigérie se stane po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle dobrozdání WHO podařilo s ebolou vyrovnat. Nigerijské úřady reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými. V Lagosu a také Port Harcourtu se tak dostalo pod dohled na 900 lidí. K této práci bylo vyčleněno 1800 zdravotníků.

AFP píše, že stav nigerijského zdravotnického systému je přitom tristní. V mnoha státních nemocnicích není údajně k dispozici tekoucí voda a někdy ani lékaři, protože stávkují za zlepšení pracovních podmínek.

Štěstí v neštěstí

Mluvčí WHO Samantha Boltonová sdělila, že v Nigérii byli hospitalizováni lidé s prvními podezřelými příznaky, takže Nigérie nyní patří ke státům, kde se podařilo vyléčit nejvíce případů eboly. Přežilo tam 60 procent nakažených, zatímco v Sieře Leone a Libérii ani ne 30 procent.

AFP ale připomíná, že v případě Nigérie šlo také o určité štěstí, protože nemocný Liberijec se sám hned po příletu do Lagosu vydal do nemocnice, takže se vyhnul zalidněným místům. Úřady ale spustily velmi účinnou a rychlou kampaň a informovaly veřejnost o nebezpečí prostřednictvím rozhlasu, televize a také SMS. Země zřídila v každém státě izolační jednotku pro případné nemocné a testy na ebolu provádí šest laboratoří.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!