Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kosmetika, prací prášky, šperky. Co způsobuje alergii kůže?

Zdraví

  6:04
Nesnesitelné svědění a pálení kůže, její vysušování nebo puchýřky. I tak se projevují kožní alergie. Co všechno může být příčinou? Kosmetika, prací prášky i nikl ve špercích či přezkách a knoflících.

Svědění kůže (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

S nějakou formou vyrážky se potýkám vlastně odmalička, přiznává pětačtyřicetiletá Romana z Prahy. „O kojeneckém ekzému mi vyprávěla moje matka, ale už z raného dětství mám sama řadu vzpomínek na všelijaké kopřivky, loupající se kůži na rukou či svědící pupínky,“ vysvětluje. Na návštěvy alergologů ale došlo až v dospělosti – když byla malá, o alergiích se nemluvilo tolik jako dnes.

Alergie je onemocnění imunitního systému, kdy se náš organismus brání proti jinak neškodným látkám – například proti pylům, roztočům nebo různým složkám potravy. Tyto látky – alergeny – vyvolávají v těle obranné reakce tvorbou protilátek, imunoglobulinů E.
Mezi nejčastější celoroční alergická onemocnění patří alergická rýma, která se projevuje otoky nosní sliznice, častým kýcháním a nepříjemnou pálivou vodnatou rýmou. Příznaky potravinových alergií zase bývají kožní reakce, svědění, kopřivka a ekzémy nebo otoky ústní dutiny. Způsobují je některé složky potravy, jako je mléko, ořechy, ovoce, barviva a konzervanty v potravinách. Někdy reaguje i náš trávicí systém zvracením, průjmem a bolestí břicha.

Dráždivý nikl

Potraviny ale nejsou zdaleka jedinou příčinou kožních alergií, provážených nesnesitelným svěděním, výsevem puchýřků, vysušováním a následným olupováním kůže. Kdo nebo co je původcem? Odpověď není vždy jednoduchá. Kožní alergie může způsobit velké množství alergenů.

  • Alergický kontaktní ekzém neboli přecitlivělá reakce kůže na kontakt s určitou látkou trápí zhruba 7% dospělé populace.
  • Ačkoli jsou alergické choroby považovány za „epidemii 21. století“, nemoci alergického původu se vyskytovaly již ve starověku. Termín alergie vychází z řečtiny a vyjadřuje odlišnou reakci organismu na běžné podněty.
  • Kožní alergie vyvolávají i léky, zejména antibiotika, lokální anestetika a barbituráty. V takovém případě je nutné je hned vysadit.

V poslední době je velmi častá alergie na kovy, zejména na nikl. Způsobují ji šperky, niklové knoflíky u džínsů a háčky u podprsenek. Právě nikl v kombinaci s potem byl podle výrobců příčinou alergických reakcí na některé typy pásků pro sportovce Fitbit, které museli začátkem roku stáhnout z trhu. Dalším podezřelým je použité lepidlo. Nyní výrobce uvádí varování o stopovém množství niklu v přezce a na svém webu radí nosit pásek volně, aby pod ním mohl proudit vzduch, pravidelně ho čistit a nepoužívat v jeho blízkosti kosmetické krémy.

„Často vyvolávají kožní alergické reakce i léky, zejména antibiotika, lokální anestetika a barbituráty,“ říká Lenka Zemanová, lékárnice z Alphega Lékárny u svatého Mikuláše v Lounech. Při výskytu lékové alergické reakce je třeba okamžitě situaci konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem. „Lék je nutné vysadit, přeléčit alergii a pacientovi vystavit kartičku, kde bude jeho alergie vyznačena,“ dodává lékárnice.

Mezi kožní alergie patří i atopický ekzém, který se projevuje svěděním, loupáním a zčervenáním kůže. Bývá doprovázen zánětem a druhotnou bakteriální infekcí. Pacienta s kožními projevy alergie sužuje řada nepříjemností, a to často i po léta. „Když se zlepšil stav kůže na rukou, objevily se pupínky na obličeji,“ podotýká paní Romana. „Dnes už vím, že to byla alergická reakce na pleťový krém, a tak jsem při výběru kosmetiky velmi opatrná,“ pokračuje Romana s tím, že je to bohužel pořád metoda pokus-omyl, protože kontaktní alergen v kosmetice, kterému by se měla vyhnout, dosud nevypátrala.

Citlivé okolí očí

Alergické projevy na kůži jsou nepříjemné v kterékoliv části těla, kolem očí nám ale často způsobují ještě větší potíže. Jak říká Petr Novák z pražského Refrakčního centra, alergická reakce je způsobena kontaktem s parfémy, kosmetickými přípravky, gumou, medicinálními krémy a mastmi, rostlinami či slitinami kovů. Může ale vzniknout i na UV záření v přirozené i v umělé formě.

Bez závislosti na původu a povaze dráždivé látky platí, že pokud s ní zůstává pokožka v trvalém kontaktu, dochází k šíření a zhoršování dermatitidy neboli zánět kůže. „Stres se může spolupodílet na vzniku dermatitidy, popřípadě ji může dokonce zhoršovat,“ upřesňuje doktor Novák.

Při postižení v okolí očí je zpravidla průběh rychlejší a na pohled dramatičtější. Akutní projevy jsou od lehkého zarudnutí a otoku kůže až po výskyt drobných puchýřků, nebo při závažném postižení velkých splývajících puchýřů. U zarudlé kůže se přidružuje jako další příznak svědění, v případě puchýřků to může být i bolest. „Chronické dráždění pak vede ke zhrubění či šupinkovatění kůže a případně až ke vzniku drobných trhlin,“ říká Petr Novák a zdůrazňuje, že je vždy třeba odlišit atopický ekzém a infekční původ onemocnění.

S kosmetikou opatrně

První pomoc pak spočívá v odstranění alergenu a zamezení jeho dalšího působení. V praxi to znamená vyloučit především veškerou kosmetiku. „Lokálně se používají studené obklady a zklidňující roztoky, které jsou k dostání po poradě s lékárníkem bez receptu v lékárně, u závažnějších forem je třeba navštívit lékaře specialistu, dermatologa nebo oftalmologa,“ popisuje doktor Novák.

PSALI JSME:

Zpravidla jsou pacientovi předepsána léčiva s obsahem kortikosteroidů v lokální formě aplikace a případně i krátkodobá celková protialergická léčba ve formě tablet.
Než si nanesete kosmetiku na citlivou pokožku v okolí očí, vyplatí se ji vyzkoušet: „Pro testování je možné použít kůži předloktí ruky. Tam naneseme malé množství kosmetiky a čekáme na případnou reakci. Je třeba si ale uvědomit, že klasická kožní alergická reakce vzniká až při opakovaném setkání s alergenem,“ konstatuje Petr Novák.

Alergickou reakci svého organismu bychom neměli ignorovat. „Začíná to pár pupínky, malou zarudlinou nebo jen nevinným svěděním očního víčka. Já už ale po těch letech poznám, že se něco děje, a začínám pátrat, co jsem snědla nebo s jakým novým krémem, parfémem či pracím prostředkem jsem se setkala,“ říká paní Romana.
Lékaři potvrzují, že jakmile necháme alergickým kožním projevům volný průběh, návrat kůže do původního stavu je delší a složitější.

Autor: