Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Krása podle koránu. Čím se krášlí muslimské ženy?

Móda

  13:00
PRAHA - Hidžáb a šaty až po kotníky. Muslimkám jsou z hávu většinou vidět pouze oči. Pod vrstvami látek se však skrývá žena, která se chce i tak líčit stejně jako ty evropské, byť jen doma pro svého muže. Najít v obchodě kosmetiku, která by splňovaly muslimské halal normy je prakticky nemožné. Jaké mají tyto ženy možnosti?

Zkrášlující se muslimky foto: Reprofoto

Yasmin Salem, mladá majitelka Matsurahu - salónu krásy, který se nachází kousek od mešity v Madridu, je nadšená. Již brzy bude poskytovat kompletní muslimskou manikúru, donedávna mohla nabízet pouze “masáž a úpravu rukou”, nehty však lakovat nemohla.

Kunjungi booth Wardah di Atrium Senayan City 24-30 Oktober 2015 untuk siapkan tampilan wajah cantik terbaikmu di JFW 2016 #WardahForJFW2016

Fotka zveřejněná uživatelem Official Page Wardah Cosmetics (@wardahbeauty),

Urážet islám je stejně absurdní jako zabíjet nevinné, říká po útoku česká muslimka

Před vstupem do mešity si muslimové musí nejen zout boty, ale také umýt ruce. Při rituální očistě si muslim mimo jiné partie těla třikrát opláchne ruce až po zápěstí. Laky nepropustí vodu, ta se nedostane k nehtům, žena tudíž není důkladně umytá a nesmí se dostavit k modlitbě. Muslimka, jež by chtěla mít pěkně upravené ruce, by si nehty musela odlakovávat pětkrát denně před každou modlitbou. Z toho důvodu si většina nechá dělat kompletní manikúru jen pokud má menstruaci, je po porodu nebo z jiného důvodu nemůže splnit svou povinnost.

Halal laky na nehty

Zapálená podnikatelka objevila několik dodavatelů ‘halal laků’ uspokojující potřeby svých klientek. „Jsou jako nálepky, podobné těm, jež se prodávají malým děvčátkům na hraní,“ popisovala nadšeně pro deník elPaís.es.

Barvy na nehty nejsou jediným příkladem, který ukazuje rostoucí trh s halal kosmetikou. Server Business of Fashion nedávno publikoval studii, jež odhalila, že muslimské ženy utratí za kosmetické produkty 43 milionů euro, což je 6,78% celkové sumy. Předpokládá se, že cifra bude i nadále růst a v roce 2019 by mohla dosáhnout 69 milionů euro.


Co dělá obyčejnou kosmetiku halal kosmetikou? Požadavky jsou prakticky stejné jako u potravy, jen je složitější je dodržet. Produkty nesmí obsahovat žádné živočišné produkty, také procento alkoholu je ve výrobcích minimální. Jak popisuje ředitelka obchodního institutu halal, jenž se zabývá udělováním certifikátu pro jakékoliv podnik, který by chtěl vyrábět produkty vhodné k užívání muslimy. Právě tento ústav zastavil výrobu několika kosmetických firem. Ty chtěly prodávat pod nálepkou ‘halal’, překračovali ale stupnici pro povolené množství alkoholu v muslimské kosmetice.

Mimo kontakt s haram předměty

V Česku na nás plivou a posílají do blázince, tvrdí muslimka

Institut také zajišťuje, že halal výrobky během procesu produkce: skladování, balení a transportu, nepřijdou do styku s haram předměty, tedy těmi co jsou Koránem zakázány.

Na konci výroby musí produkty projít zkouškou, jež je ostatně povinná i pro výrobky z jiných sektorů, a sice zda splňuje veškeré věci uvedené na etiketě.

I přes to, že jsou halal šminky ideální pro denní použití každé muslimky, věřící ženy často sahají spíše po bio kosmetice, která sice nesplňuje veškeré jejich požadavky, je však mnohem levnější.

V salónu Yasminy Salem jsou například barvy na vlasy s keratinem netestované na zvířatech. „Přichází k nám do salónu zabalené ve snadno recyklovatelné lepence,“ říká. „Vždycky se snažíme najít kosmetiku, která bude neškodná pro člověka i přírodu,“ dodává.

Možnost pro velké firmy

Svou příležitost prosadit se v halal kosmetice vycítily také velké kosmetické značky. Firma Shiseido obdržela ‘halal nálepku’ již v roce 2012 a dokonce vytvořila celou novou značku Za, která se zaměřuje na tento sektor kosmetiky a je rozšířená především v Malajsii, kde je islám oficiálním náboženstvím.

Estée Lauder a společnost Colgate-Palmolive se také začlenili mezi certifikované firmy muslimské kosmetiky. Všem výrobcům halal líčidel ale dominuje indická značka Iba Halal nebo Amara, jež se prodává v Americe.

Těžké začátky v podnikání v tomto oboru si zažil i vedoucí firmy na zkrášlovací halal produkty José Luis Cerrillo. Podle něj trvalo dva roky, než přišli na to, jak splnit veškeré podmínky. Nejtěžší prý bylo vymyslet recepty produktů, které by neobsahovaly haram věci. „Nejdříve mi technici řekli, že je to nemožné, pak jsme toho ale dosáhli,“ popisoval.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!