Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Krev z předloktí matky nově poslouží k diagnostice plodu

Zdraví

  7:00
OLOMOUC - Lékaři v olomoucké fakultní nemocnici zavedli novou diagnostickou metodu těhotných žen, kterou objevil uznávaný vědec Dennis Lo z univerzity v Hongkongu. Díky odběru krve z předloktí matky a analýzou v laboratoři zjistí genetický základ plodu bez nutnosti složitého odběru z plodové vody nebo části placenty, jak se to dělo dosud.

Odběr krve z předloktí matky nově poslouží k diagnostice plodu. foto: ČTK

Zatím lékaři u plodu zjišťují Rh faktor a rozeznají i pohlaví plodu. V budoucnu by metoda mohla pomoci i s odhalením různých chorob včetně Downova syndromu, řekl novinářům přednosta Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny FN Jiří Šantavý.

ČTĚTE TAKÉ:

"V roce 1997 profesor Lo zjistil, že v mateřském oběhu se v poměrně velkém množství vyskytují elementy plodového původu, které pocházejí z ribonukleové a zejména deoxyribonukleové kyseliny. Dají se účelně využít pro diagnostiku nejrůznějších patologických stavů plodu," uvedl Šantavý.

Vyšetření plodu v olomoucké fakultní nemocnici.

Vyšetření plodu ve olomoucké fakultní nemocnici.

Na jeho pracovišti zatím zavedli jednu část analýzy. "U budoucích maminek, které mají krevní skupinu s negativním Rh faktorem, zatímco otec má Rh faktor pozitivní, zjišťujeme v rámci screeningu v prvním trimestru těhotenství, jaké složení krve dítě zdědí. Pokud by totiž mělo Rh faktor po otci, existuje riziko, že si matčino tělo začne vytvářet protilátky, což může vést k poškození dítěte nebo dokonce jeho odumření. Proto se ženám podávají léky, které tvorbě protilátek zamezí," uvedla Ishraq Dhaifalahová, která v ústavu vede úsek fetální medicíny. Negativní Rh faktor má podle ní asi 15 procent populace.

Zjištění pohlaví plodu

Olomoučtí lékaři zjišťují v případě nutnosti také pohlaví plodu. To je důležité proto, že některé dědičné choroby se vážou jen na určité pohlaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle autora metod lze vyšetřením krve zjistit i chromozomální abnormality plodu, jako například Downův syndrom. "Jsme také schopni zjistit celý genom, což nám umožňuje nacházet jakékoliv odchylky. Přesnost testů je až 99 procent a lze je provádět od desátého týdne těhotenství," uvedl Lo.

Olomoučtí lékaři, kteří metodu zavedli jako první v ČR, chtějí podle Šantavého v budoucnu využít nové postupy v co největší šíři. "Jsou převratné v tom, že nemusíme využívat invazivních vyšetření matky, jejichž rizikovost je sice nízká, ale přece jen z nich některé matky mají oprávněné obavy," doplnil Šantavý.

Vyšetření přijde na zhruba 3000 korun

Zatím lékaři v Olomouci vyšetřili téměř 100 žen, náklady hradí z grantu. Právě nákladnost testů je podle odborníkům jedním z negativ nových postupů, časem by jejich cena ale měla klesat. Šantavý odhaduje jedno vyšetření na zhruba 3000 korun.

Odběr krve dnes absolvovala i Jana Böhmová z Olomouce, která je ve 12.týdnu těhotenství. "Jsem Rh negativní, proto mi vyšetření nabídli. Uvítala jsem to, každá matka chce určitě vědět, zda je její miminko v pořádku," uvedla žena, která se těší na příchod prvního potomka. Využití šetrných neinvazivních metod v diagnostice ještě nenarozených dětí probírají odborníci z celého světa na Středoevropském a východoevropském sympoziu v Olomouci.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!