Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Krutý úděl Tutanchamona: Zemřel po srážce s vozem, jeho mumie ohořela

Magazín

  14:44aktualizováno  14:45
LONDÝN - Britským vědcům se zřejmě podařilo objasnit okolnosti smrti faraona Tutanchamona, který starověkému Egyptu vládl před více než třemi tisíci lety. Z nových expertiz vyplývá, že mladý vládce asi zemřel po srážce s vozem. Odborníci podle britských médií také zjistili, že faraonova mumie po uložení do hrobu ohořela, za což podle nich mohla chemická reakce balzamovací směsi uvnitř sarkofágu.

Tutanchamonova maska. Testy DNA odhalily příbuzenské vztahy i příčinu smrti faraóna.

Nález Tutanchamonovy hrobky byl jednou z největších senzací v dějinách archeologie - tým pod vedením Brita Howarda Cartera ji objevil v roce 1922. Dějinně nevýznamný vládce se tak díky němu stal jednou z nejznámějších postav staroegyptské historie.

ČTĚTE TAKÉ

Tutanchamon byl synem krále Achnatona, známého také jako Amenhotep IV. Panovník 18. dynastie se na trůn dostal asi v devíti letech a zemřel nejspíš v 18 či 19 letech v roce 1323 před naším letopočtem.

Antropolog Robert Connolly z univerzity v Liverpoolu provedl laboratorní testy na části Tutanchamonovy mumie, která je jinak uchovávána v muzeu v Káhiře. Spolu s kolegy dospěl k závěru, že faraonovo tělo ohořelo - a to až po jeho uložení do hrobky. Mohla za to nejspíš chemická reakce balzamovacích prostředků s kyslíkem a lněnou tkaninou, do níž byla mrtvola zabalena.

Tutanchamona si může prohlédnout veřejnost.

Vědci pod vedením forenzního archeologa Matthewa Pontinga pak provedli "virtuální pitvu" faraonova těla a pomocí známých údajů zjišťovali, jak mohl král přijít ke svým zraněním. Z počítačových modelů a simulací jim vyšlo, že vládce zřejmě ve vysoké rychlosti porazil kočár. To podle nich vysvětluje i fakt, že Tutanchamon byl pochován netradičně bez srdce - jeho vnitřní orgány prý totiž náraz zcela zničil. Dříve se soudilo, že faraon zemřel na následky infekce po otevřené zlomenině stehenní kosti.

Autoři: ,