Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kuřáci v Polsku si od pondělka ve většině restaurací nezapálí

Magazín

  11:43
VARŠAVA - V literární kavárně Czuly barbarzyńca (Něžný barbar) nedaleko varšavské univerzitní knihovny hosté usazeni v křesílkách popíjejí kávu nebo čaj, čtou si, debatují, nebo pracují s notebooky. Kouřit se smí sice jen v jedné části kavárny, vzduch je jím ale prosycen všude, protože prostor pro ty, kteří si myslí, že káva bez cigarety není ono, není nijak oddělen. To se bude muset od pondělka změnit.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Od 15. listopadu v Polsku, kde kouří třetina lidí včetně ministryně zdravotnictví, začne platit novela zákona o ochraně zdraví, která zakazuje kouření na veřejných místech. Kuřáci si budou moci zapálit jen v těch podnicích, kde bude dobře větraná kuřárna, oddělená od ostatního prostoru tak, aby z ní cigaretový dým nepronikal tam, kde se baví ostatní hosté.

Zákaz kouření

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních například v Británii, ve Švédsku, ve Finsku, ve Francii či ve Slovinsku. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno.

V menších kavárnách, restauracích nebo barech, které mají jen jednu místnost, si ke kávě, pivu nebo vodce lidé nebudou moci zapálit vůbec.

"Žádnou kuřárnu tu stavět nebudeme, kouřit se tu nebude, nemáme jinou možnost," řekl Tomasz Brzozowski, spolumajitel Něžného barbara. "Myslím si, že to bude dobré pro všechny, kouření nesvědčí lidem ani knížkám," dodal.

Student jménem Bartek popíjí čaj, čte knihu a potahuje při tom z cigarety. "Když jsem se o zákazu kouření dozvěděl, naštval jsem se, ale pak mi došlo, že bude jednodušší s tím skoncovat, protože v kavárnách kolem nebudou posedávat kuřáci, kteří mě demotivují," říká.

Kuřáci budou mrznout venku

Na 15. listopadu se moc těší Karolina, která v Něžném barbarovi prodává knížky. "Mám astma," zní její jasné vysvětlení.

Radost neskrývá ani kostymér Grzegorz z varšavského Národního divadla, který sedí v hospůdce Miendzy nami v koutě, kde si nikdo zapálit nesmí.

"Kouř mě obtěžuje," stěžuje si tento nepřítel cigaret. "V zakouřené hospodě mě vždy pálí oči a po příchodu domů, bez ohledu na to, v jakém jsem stavu a kolik je hodin, se musím vysprchovat, protože jinak bych nedokázal usnout," dodává.

Se zákazem kouření v restauracích nesouhlasí Ania, která se svými kamarádkami sedí u piva ve studentském klubu Indeks. Vadí jí to, že kuřárny nebudou všude a že pokud si bude chtít zapálit, bude muset mrznout venku před barem.

Pomůžou tabákové společnosti?

Některým majitelům gastronomických podniků se nelíbí, že stát přikazuje co se smí a co ne v místech, která mu nepatří. "Takoví lidé jsou pro zachování podmínek, v nichž jsou zabíjeni lidé," poznamenal k tomu přední polský bojovník proti kouření Witold Zatoński z varšavského Centra onkologie.

Statistika

Kouření si každý rok vyžádá předčasnou smrt asi 40 000 až 50 000 Poláků, na následky pasivního kouření umírá okolo 2000 lidí.

V Polsku podle průzkumu Eurobarometr zveřejněného v květnu kouří 33 procent lidí, průměrný kuřák si denně zapálí asi 15 cigaret.

V Česku se ke kouření přiznává 26 procent lidí, což je mírně pod průměrem v celé Evropské unii, který činí 29 procent.

Ti, kteří by prostor vyhrazený pro kouření zřídit chtěli, ale nemají na to dostatek peněz, tvrdí, že by jim měly pomoci tabákové firmy, jež mají zájem na tom, aby spotřeba cigaret neklesala.

"Postavit kuřárnu by pro nás znamenalo výdaje ve výši okolo 100 000 zlotých, to si nemůžeme dovolit," řekl Rafal Stańczuk, manažer jednoho z velkých klubů v centru Varšavy.

Podle Zatońského Poláci ročně prokouří asi 24 miliard zlotých (150,45 miliardy korun). Krabička nejlevnějších cigaret nyní stojí 8,64 zlotého (54,2 koruny).

Majitelé ani zaměstnanci hospůdek a kaváren se nebojí, že kvůli zákazu kouření přijdou o zákazníky. "Něco jiného by bylo, kdybychom byli jediným podnikem, kde se kouřit nesmí, ale ten zákon se týká všech," vysvětlil Tomasz Brzozowski z Něžného barbara.

"Nedovedu si představit, že by se kvůli tomu lidé přestali setkávat u kávy či piva," dodal Kuba, který pracuje v kavárně u varšavského Centra současného umění.

Pokuta tři tisíce

Zákaz kouření kromě restaurací, barů a klubů bude platit také například v parcích a na plážích, dětských hřištích, ve vlacích nebo zastávkách veřejné dopravy. Lidem, kteří si zapálí v místech, kde se to nesmí, může cigareta vyjít kvůli pokutě až na 500 zlotých (přes 3120 korun), majitelé podniků, jež nevyvěsí informaci o zákazu kouření, se musejí připravit na pokutu ve výši 2000 zlotých.

Autoři: ,