Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kurzy šití jsou oblíbené hlavně u vysokoškolaček

Magazín

  7:00
PRAHA - Kreativitu, nekonvenčnost a především originalitu nabízejí kurzy šití a oděvní tvorby, v poslední době se mezi některými ženami staly oblíbenou aktivitou, při které tráví volný čas. Podle oslovených lektorek hodiny šití často navštěvují vysokoškolsky vzdělané ženy a studentky, chtějí být tvůrčí a hlavně si odpočinout.

Včera nutnost, dnes hobby. Zatímco za minulého režimu platilo, co si nevyrobíš – nemáš, dnes se šije, háčkuje a plete pro radost. A čím dál tím víc. foto: Shutterstock

Na kurzech se učí klasické "krejčovině", moderním technikám šití, práci se střihy a nahlížejí "pod pokličku" návrhářskému řemeslu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ženy, které v dnešní době pracují především u počítačů a v kancelářích, chtějí 'něco' vytvořit, něco, co je vidět. Chodí sem často právničky, inženýrky, doktorky... Chtějí navrhovat a originálně vyrábět na profesionální úrovni," prozradila lektorka a oděvní designérka Irena Čiháková. Na vybraných modelech si zkoušejí řemeslnou techniku šití jako například všití zipu, "zášivky" či vyztužení pasu.

Cesta k módnímu návrhářství

Do lekcí docházejí i dívky, které se chtějí stát módními návrhářkami. "Kdo chce tento obor studovat, měl by se vyznat, jak se jaké látky používají a i v technikách šití. Vybrala jsem si kurzy Kláry Haunerové. Každopádně jsem tam nešla jen proto, že jsem si chtěla šít něco originálnějšího, než se prodává v obchodech, ale setkávám se i s tím," doplnila jednadvacetiletá studentka Evženie Klochay, které znalosti z kurzů pomohly uspět při zkouškách na vysokou oděvní školu v Miláně.

Poloprofesionální designové kurzy oděvní tvorby Kláry Haunerové se snaží studentky motivovat k sebeuplatnění a naučit je také teorii oděvní tvorby. Od září budou vzdělávat i v cenotvorbě. "Bohužel 90 procent lidí tady v Čechách srovnává naši práci s konfekcí hlavně co se týká ceny. Když začnou šít, pochopí, co tato práce obnáší," poznamenala Haunerová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Zájem se podle Haunerové přirozeně odvíjí od aktuální ceny kurzu. Deset pravidelných setkání jedenkrát za týden po dobu tří měsíců letos v její škole stojí zhruba jedenáct tisíc korun. Loni jí prošlo až 500 lidí a zájem byl prý tak velký, že někteří čekali na přijetí až půl roku.

Designérka Čiháková původně s klasickou školou šití začala po sametové revoluci. Počet žáků prý poklesl v letech 2002 až 2007, zato v současnosti se zvyšuje. "Říká se, že v době krize mají lidé míň peněz a musejí se starat o budoucnost. Řekla bych, že na tom profitujeme. Letos jsme i odmítali," dodala.

Autoři: ,