Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vědci natočili lachtany, jak se pokouší o sex s tučňáky

Věda

  6:57
U lachtanů antarktických byla objevena velice zvláštní forma sexuálního chování. Vědci je totiž opakovaně přistihli, že se pokouší o sexuální styk s tučňáky.

Vědci natočili lachtany, jak se pokouší o sex s tučňáky foto: YouTube

Na vzdáleném a většinou opuštěném ostrově Marion bylo přistiženo několik lachtanů, jak snaží o sexuální styk s tučňáky. Celý akt byl zaznamenaný a následně publikovaný ve vědeckém časopise Polar Biology.

Sexuální chování lachtanů nebylo ale pro vědce takovým šokem. V roce 2006 bylo na ostrově Marion vědci poprvé spatřeno, jak se lachtan antarktický snaží kopulovat s tučňákem patagonským. Vědci pak zveřejnili detaily incidentu a připisovali takové chování frustraci a sexuální nezkušenosti lachtana. Další pak chování považovali za agresivní akt predátora, jiní za hru, která se zvrtla.

Zeptali jsme se vědců: Provozují zvířata orální sex?

Nové případy tohoto chování však vědce stále překvapují. „Popravdě bych nikdy nečekal, že případ pozorovaný v roce 2006 se bude opakovat a už vůbec při více příležitostech,“ řekl Nice De Bruyn z Výzkumného institutu savců na Univerzitě v Pretorii v Jihoafrické republice.

Vědci stále sledují chování divokých zvířat na ostrově Marion a pátrají po zvláštních nebo neobvyklých projevech chování. Ve třech případech pozoroval výzkumný tým vedený Williamem A. Haddadem a de Bruynem, jak mladí lachtaní samci přinutili zdravé tučňáky neznámého pohlaví k sexuálnímu styku.

Dva případy se rovněž staly v zálivu u Mysu dobré naděje. Jeden byl pozorován na Funk Beach. Všechny dosavadní případy měly podobné znaky. Pokaždé si totiž lachtan svoji oběť vybral a pronásledoval. Jakmile ji chytil, tak ji zalehl svým obřím tělem. Poté se lachtan několikrát pokusil o kopulaci, která měla trvat v průměru 5 minut. Mezi každým pokusem si pak dával přestávky.

Lachtani mohou i zabít

Samci i samičky tučňáka se paří pomocí orgánu zvaného kloaka. Vědci si myslí, že lachtani v některých případech do tučňáků opravdu pronikají. Při třech ze čtyř pozorovaných případů po styku lachtan tučňáka propustil. Avšak při posledním pozorovaném styku, lachtan svou oběť po aktu zabil a následně snědl. Tučňáci se totiž často stávají potravou lachtanů antarktických. Toto chování je jediným známým případem, kdy byl ploutvonožec pozorován při styku se zvířetem s odlišné biologické třídy (ptákem).

Tučňáci kroužkoví balancují na tajícím kusu ledu ve Východní Antarktidě.

Vědci mohou pouze spekulovat, proč k takovému chování dochází. Nová pozorování však dokládají, že jde o naučené chování od jiných lachtanů. Lachtani mají schopnost učení. Takže jakmile mladý samec vidí jiného, jak znásilňuje tučňáka, zkusí to také. To by vysvětlovalo i nárůst těchto případů.

Pokud jde o naučené chování, musíme se pak ptát, co je odměnou pro mladé samce. Tučňáci jsou možná prostě snadné cíle, na kterých si mladí lachtani mohou nacvičit své kopulační dovednosti. Mladí samci totiž nejsou dostatečně silní a velcí, aby ubránili svůj harém samic.

Autor: