Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Let laboratoře Curiosity na Mars můžete sledovat online

Věda

  15:23
PASADENA - Nadšenci a příznivci kosmonautiky, kteří netrpělivě očekávají přistání amerického robotického vozítka Curiosity na povrchu Marsu, si ho budou moci vychutnat z pohledu řídícího střediska.

Samohybná laboratoř Curiosity poletí na Mars foto: NASA

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) bude z neděle na pondělí místního času (v pondělí brzy ráno SELČ) přes internet živě vysílat dění z kontrolního střediska v kalifornské Pasadeně. Fanoušci tak spolu s odborníky NASA prožijí "sedm minut hrůzy", jak se sedmiminutovému náročnému přistávacímu manévru říká.

PŘÍMÝ PŘENOS:

Oslavou mimořádné události mají být právě živé přenosy z Pasadeny před přistáním i po něm, již od čtvrtka NASA vysílá denní komentáře k současnému dění u rudé planety. Přenos se dostane také na obří obrazovky na newyorském Times Square.

Mars se chová hezky

Povětrnostní podmínky na Marsu mají být během pondělního riskantního přistání amerického robotického vozítka Curiosity příznivé. Na tiskové konferenci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) to podle portálu news.com.au oznámilo vedení marsovské mise. Sonda se podle NASA přiblížila k Marsu a všechny systémy fungují bezchybně.

"Ve městě, které nikdy nespí, na historickém Times Square bude to pravé místo pro Newyorčany, kteří se chtějí zúčastnit tohoto významného přistání.

Když pomyslíte na všechny velké události historie, napadne vás Times Square. Neznám lepší místo, kde oslavit tuto mimořádnou chvíli z Marsu," řekl John Grunsfeld z NASA.

Na Times Square bude přenášena jen obrazová stopa, zájemci, kteří budou chtít slyšet komentáře nebo ruch v řídicím středisku, si budou muset naladit internetový rozhlasový kanál Third Rock Radio, který má v podtitulu název Americká vesmírná stanice.

O unikátní záběry nemusí přijít ani diváci v Česku. Díky internetu je možné přenos sledovat kdekoli z počítačů, tabletů či mobilních telefonů. NASA oficiálně zahájí živé vysílání v pondělí v 5:00 SELČ a o půl hodiny později začne odborný komentář. Technicky náročné přistání sondy je stanoveno na 7:31 SELČ, vysílání ale bude pokračovat i poté, v plánu je řada tiskových konferencí.

Nové marsovské vozítko Curiosity v představě malíře

Šestikolové vozítko Curiosity váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry.

Pohání ho radioizotopový termoelektrický generátor využívající přirozeného rozpadu plutonia 238, který se osvědčil u amerických planetárních sond programu Viking. Hlavním cílem mise bude zjistit, zda na Marsu někdy byly podmínky vhodné pro vznik života. Automat bude také zkoumat klima a geologii čtvrté planety sluneční soustavy a sbírat data pro budoucí let na Mars s lidskou posádkou.

Autoři: ,