Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Letošní únor byl celosvětově nejteplejším únorem v dějinách měření

Věda

  12:41
WASHINGTON - Letošní únor byl celosvětově o 1,35 stupně Celsia teplejší, než je průměrná teplota pro tento měsíc, a překonal tak dosavadní rekordy. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle vědců je mohutné zvýšení teplot projevem klimatických změn způsobených lidskou činností a zároveň důsledkem jevu El Niňo.

Maximum meteorologové zaznamenali v Dyjákovicích na Znojemsku, kde bylo 20,4 stupně. foto: MAFRA

Dosavadní rekord držel letošní leden, který byl o 1,14 stupně teplejší oproti celosvětovému lednovému průměru, připomněl deník The Independent.

Minulý měsíc byl vůbec nejteplejším únorem za více než stoletou historii měření, uvádí NASA. Globálně byl 1,35 stupně Celsia nad normálem, přičemž oteplení bylo ještě zřetelnější v hodnotách pro severní polokouli, kde byly únorové teploty o 2,76 stupně Celsia vyšší než průměr, a v arktické oblasti, kde teploty přesahovaly průměr dokonce o 5,36 stupně Celsia.

Loňský rok byl nejteplejší v dějinách. Překonal o téměř jeden stupeň průměr 20. století

Vědci svalují částečně vinu za teplotní rekordy na jev El Niňo. Připomínají ale současně, že ve srovnání s obdobím 1997-98, kdy byl tento klimatický jev rovněž extrémní, jsou nynější globální teploty na povrchu pevniny a oceánů o 0,5 stupně vyšší.

Historie měření globálních teplot pro jednotlivé měsíce sahá do roku 1880. V současnosti vědci porovnávají povrchovou teplotu pevniny a oceánů s teplotním průměrem z období 1951 až 1980.

Zcela nejteplejším měsícem v dějinách měření nicméně letošní únor není; nejteplejší měsíce na naší planetě totiž bývají zaznamenány v období, kdy panuje léto na severní polokouli a kdy se ohřívá většina pevniny.

Autor: