Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Líbání na nádraží nebo odhozená žvýkačka vás mohou přijít draho

Cestování

  11:44
PRAHA - Turisté, kteří už spřádají plány na letní dovolenou a nechtějí přijít do křížku se zákony, musejí být obezřetní. Právo je v každé zemi trochu jiné a některé předpisy mohou vyvolat v našinci údiv a zaskočit ho.

Líbání na nádraží foto: Shutterstock

Například ve Francii platí zákaz líbání na vlakových zastávkách, v Thajsku se zase nesmí řídit bez trička. Píše o tom server tourism-review.com

Mezi neobvyklá nařízení lze podle serveru bezesporu zařadit "protižvýkačkový zákon", jenž platí v Singapuru. Předpis tu byl zaveden v roce 2004. Jedinou povolenou žvýkačkou je Nicorette, která se užívá při odvykání kouření. Dotyčný ji ale musí mít předepsanou od lékaře. Jména osob, které užívají tuto speciální žvýkačku, se evidují.

Kromě toho lidé nesmí krmit na tomto ostrově ptáky, plivat a odejít z veřejné toalety, aniž by spláchli. "Tento zákon je zdůvodňován čistě estetickými důvody. Nikomu není příjemné chodit po chodnících plných vyžvýkaných žvýkaček či ptačího trusu a není příliš příjemné používat nespláchnutou toaletu," přiblížil Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), která žebříček deseti nejpodivnějších zákonů pro turisty sestavila.

V horkém Thajsku si musejí lidé nechat zajít chuť na řízení motorky nebo auta bez trička. Za porušení tohoto pravidla hrozí pokuta v přepočtu zhruba 180 korun.

Líbání způsobovalo zpoždění

Ačkoliv k Francii v představách mnohých neodmyslitelně patří líbání, strážci pořádku v zemi galského kohouta ho nevidí rádi všude. Od roku 1910 platí zákaz líbání na francouzských vlakových stanicích.

Tento zákon měl zabránit zpoždění vlaků. Protože není stanoven žádný trest za jeho nedodržení, může být provinilec pouze zdvořile požádán, aby opustil nástupiště.

Spojené Arabské Emiráty zakazují stravování na veřejnosti o ramadánu, jenž trvá celý měsíc. Za porušení tohoto zákona hrozí dokonce vězení. V minulosti za mříženi kvůli tomu, že jedli na veřejnosti za denního světla během tohoto svátku, skončili na tři týdny dva britští turisté. Další museli zaplatit v přepočtu 5000 korun za pití džusu na veřejnosti.

S plavkami jen po pláži

Podivný může leckomu připadat zákon, který platí v Grenadě. Karibská ostrovní země zakazuje procházet se v plavkách mimo pláže. Hrozí za to pokuta až 270 dolarů (5000 korun).

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí.

Na placení velkým množstvím drobných mincí si musejí dát pozor návštěvníci Kanady. Zákon o kanadské měně z roku 1985 stanovil pokyny, kolik mincí by mělo být používáno. Prodavač má právo neprodat zboží zákazníkovi, který hodlá platit velkým počtem mincí.

Kdo se chystá do Benátek, měl by zapomenout na krmení holubů. Pokud na náměstí Sv. Marka strážci zákona přistihnou člověka při této činnosti, mohou mu udělit pokutu až 400 eur (11 000 korun).

Autoři: ,