Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Minerální prameny: které pít a kde jsou

Zdraví

  10:14
Víte, který pramen v lázních máte popíjet? K čemu který slouží? Přinášíme vám informace o minerálních pramenech ze tří hlavních lázeňských měst.

Mariánské lázně, ilustrační foto. foto: Lidové noviny

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ
Vody glauberského typu, tj. síranové sodné vody o nejrůznější koncentraci. Vhodné při onemocnění trávicího a vylučovacího ústrojí, pro něž pití této vody představuje obdobný tréninkový podnět jako pohyb pro systém pohybový. Popíjení vody je vhodné při zácpě. Příznivě může pití této vody působit také u onemocnění látkové výměny.

Čtěte také: Přehled největších lázní v Česku

KARLOVY VARY
Chladnější prameny mají projímavý účinek, teplejší zpomalují vylučování žluče i žaludečních šťáv.

Sadová kolonáda
Pramen Hadí 30 °C obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství CO2. Pramen Sadový 47,4 °C je přístupný od 6.00 do 18.30 každý den. Pramen Svoboda 60 °C najdete v altánu mezi Lázněmi III a Mlýnskou kolonádou.

Mlýnská kolonáda
Prameny: Skalní 53 °C, Libuše 62 °C, Kníže Václav I 65 °C, Kníže Václav II 58 °C, Mlýnský 56 °C, Rusalka 60 °C

Tržní kolonáda
Prameny: Tržní 62 °C, Karla IV. 64 °C

Zámecká kolonáda
Prameny: Zámecký dolní 55 °C a Zámecký horní 50 °C. Dolní Zámecký pramen je pro veřejnost přiveden na kolonádu. Vývěr v kolonádě je určen pouze pro klienty lázní.

Vřídelní kolonáda
Vřídlo 72 °C je dnes jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídlo se ale užívá i při pitné kúře.

Karlovy Vary.

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
Křížový pramen: sírano-hydrouhličitanosodná železnatá kyselka se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité. Dříve se označovala jako Glauberská nebo salinická. Přítomnost síranů ve vodě vyvolává projímavý účinek, a to zejména po požití více než 3 litrů za den.

Ferdinandův pramen: nachází se v centru Úšovic, tvoří ho sedm vývěrů, pro pitnou léčbu při onemocněních zažívacího ústrojí se však využívá pramen Ferdinand I. Další vývěry jsou využívány k minerálním koupelím. Pramen Ferdinand IV. se využívá pro stáčení stolní vody pod názvem Excelsior.

Rudolfův pramen: leží 350mjihovýchodně od kolonády Ferdinandova pramene. Jde o přírodní kyselku, která má diuretické účinky. Proto se užívá u chorob ledvin a močových cest. Pramen se vyznačuje vysokým obsahem vápníku (poměr vápníku a hořčíku je 5:4), a proto je pitná kúra vhodná pro doplňkovou léčbu osteoporózy.

Lesní pramen ze severní části města mírně alkalizuje obsah žaludku. Využívá se i k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích a močových kamenů z kyseliny močové, kterou silně alkalizuje.

Ambrožův pramen: najdete ho u centrálních lázní, slabě mineralizovaná železnatá kyselka, využívaná při onemocnění močových cest, zejména při lithiáze a pro vysoký obsah železa u chudokrevnosti.

Karolinin pramen na kolonádě Rudolfova pramene má vyšší obsah hořčíku (poměr vápníku a hořčíku je 2:5), používá se při urologických onemocnění a při léčbě ledvinových kamenů.

Autor: