Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Macron ve škole? ‚Český student, který desítky let neviděl kadeřníka‘

Magazín

  6:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Brilantní student i nadaný řečník s výjimečnými schopnostmi. Tak by se dala ve zkratce popsat studentská léta nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. A jak Macron vypadal ve dvaceti? Jako školák, který už hodně dlouho nebyl u kadeřníka.

Emmanuel Macron jako student Pařížského institutu politických věd. foto: SciencesPo

„Český student na výměnném pobytu, který desítky let neviděl kadeřníka,“ tak popsal budoucího prezidenta jeho tehdejší spolužák Marc Ferraci. Tehdy ještě nevěděl, že se tento jedenadvacetiletý mladík, který právě nastoupil na Pařížský institut politických věd (zvaný také Sciences Po), stane o generaci později francouzským prezidentem. Ani to, že se Ferraci stane jeho svědkem na svatbě a jedním z nejbližších poradců.

Macron vedle Sciences Po vystudoval také prestižní Pařížskou univerzitu v Nannterre (Université Paris Ouest Nanterre La Défense) a Vysokou školu administrativy ve Štrasburku (École Nationale d’Administration - ENA). Kromě dosažených titulů ale o Macronových předpokladech k tomu stát se prezidentem hovoří i slova jeho profesorů.

Ti ho označili za „zralého a brilantního studenta“, který disponuje „originálním a konstruktivním myšlením“.

Emmanuel Macron jako student Pařížského institutu politických věd.
Odcházející francouzský prezident Hollande a jeho nastupující protějšek Macron...

Macronovi profesoři pěli chválu i na jeho rétorické schopnosti, které získal díky svým divadelním aktivitám. Divadlo nakonec nepomohlo Macronovi jen v tom profesním, ale i v osobním životě. Právě díky němu se totiž seznámil se svou budoucí manželkou Brigitte. Ta byla na střední škole jeho - o čtyřiadvacet let starší - učitelkou, která vedla divadelní spolek, v němž Macron působil.

Další Macronův učitel, Ali Baddou, na něj vzpomíná jako na svého nejlepšího žáka. „Zvláště rád kladl otázky a diskutoval,“ vzpomínal Baddou. François Dosse ho označil za „lídra debat“, jehož projev byl vždy na excelentní úrovni.

Své kontakty ze studijních let využil Macron i ve své prezidentské kampani. Jednou z hlavních postav hnutí En Marche! se stal například jeho profesor Jean-Marc Borello nebo spolužák z ENA Aurélien Lechevallier. Ten se stal jeho poradcem pro mezinárodní záležitosti.

Asi nejlépe vystihl Macronův potenciál jeden z hlavních profesorů Pařízského insitutu. Podle něj to byl „výjimečný student ve všech ohledech“, s „neobyčejným intelektem, morální elegancí a opravdovou štědrostí“. A jak se jmenoval předmět, ve kterém budoucí francouzský prezident nejvíce vynikal? „Francouzský stát a jeho reformy.“

Autor: