Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Makakové poletí na Mars

Magazín

  9:28
MOSKVA/PRAHA - Rusové se chystají na Mars. Před lidskými bytostmi ale pošlou na dalekou cestu opice. Stejně jako za sovětských dob zvířata dostanou přednost před člověkem. Hlavním cílem pokusů, které již začaly, je zjistit, jak člověk bude snášet kosmickou radiaci.

Makakové poletí na Mars. foto:  Šimon, Lidové noviny

Ředitel institutu Boris Lapin v rozhovoru pro zpravodajský server BBC News prozradil, že makakové jsou v reakci na radiaci lidem mimořádně podobní. Proto se pokusy provádějí na nich, a nikoliv na psech či žirafách.

 Tři tisíce makaků žije v jihoruském Adleru, nedaleko Soči, u hranic se separatistickou gruzínskou republikou Abcházií. Je zde jeden z nejslavnějších výzkumných institutů zabývajících se studiem opic. Ústav primatologie - největší v Evropě - vznikl už v roce 1927 a dodnes plní více či méně tajné úkoly z oblasti medicíny, obrany i kosmu.

 Kromě projektů planetárního významu, jako je zkoušení vakcíny proti AIDS nebo let na Mars, se musejí opice smířit i s tím, že se na nich zkoušejí krémy navracející mládí, zvětšující ženskou hruď nebo prášky povzbuzující mužskou potenci.

A tak ti makakové, kteří byli vybráni jako vhodní na kosmické pokusy, mají vlastně štěstí. Budou obětováni alespoň ve jménu něčeho důstojnějšího, než je mužská pýcha.

 Ti nejlepší budou posláni do Institutu medicíny a biologie, kde je oddělení kosmického lékařství. Až tam se rozhodne, kdo bude poctěn možností odletět na Mars. Vybráno bude 20 nejsilnějších opičích samců s dostatečně vyrovnanou psychikou. Rusové zpracovávají plán letu na Mars od 50. let minulého století a výcvik makaků je součástí dlouhodobého projektu. Ostatně opice již létaly. Bylo jich dvanáct a některé se na Zem dokonce vrátily živé a ve slušné kondici. Naposledy ale byly na podobný experiment v Rusku peníze v roce 1996.

Teď než vůbec nějaká opička někam vyletí, bude dlouhodobě ozařována, aby se zjistilo, zda takovou cestu vůbec může vydržet. Paralelně s těmito pokusy bude probíhat i experiment „Mars-500“, jehož hrdiny už budou lidé. Ruští vědci zavřou šest dobrovolníků na 520 dnů (tak dlouho by měla trvat skutečná expedice) do uzavřeného prostoru a budou jim simulovat podmínky ve vesmírném korábu.

 O lidi, zdá se, nikdo strach nemá, ale proti používání opic na podobné pokusy tvrdě protestují ochránci fauny. Andrej Zbarskij, představitel Světového fondu obrany přírody v Rusku, připomíná, že slavný pejsek Lajka, kterého poslali do kosmu ještě před prvním kosmonautem, zahynul kvůli nervovému stresu ve strašných mukách hned po startu.

 Ruští experti ale tvrdí, že lépe je obětovat makaka než člověka. Jen si posteskli, že jejich evropští kolegové jsou již obránci přírody tak zmateni, že se bojí ublížit i otrlým ruským opicím. Absurdní na celé situaci je, že většina chovanců opičince se nestala obětí zkoušek vakcín či radiace, ale války mezi Gruzií a Abcházií v 90. letech.