Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Máta, kmín či dobromysl. Bylinná lékárna od pánaboha

Zdraví

  6:40
Podle starého přísloví se na každou nemoc najde bylina. Neplatí to stoprocentně, ale vhodná léčba bylinkami může prospět při mnoha chorobách. Jenom by neměla probíhat bez vědomí ošetřujícího lékaře.

Kmín kořenný foto: Shutterstock

Na internetu najdeme řadu „zaručených“ receptů, jak se přírodní léčbou a nejlépe bylinami zbavit vysokého krevního tlaku, rakoviny, deprese i bolesti kloubů. Dobře se to čte, ale docent Karel Šmejkal z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity připomíná, že uvedená onemocnění jsou dlouhodobá a je velmi obtížné je léčit i za použití nejmodernějších medicínských postupů.

„Nedá se říci, že bylinná terapie může tato onemocnění zcela vyléčit. Správná aplikace bylin ale může pacientovi přinést úlevu od řady negativních projevů, onemocnění třeba stabilizovat a také případně nahradit nebo snížit počet užívaných léků. Nikdy by však taková léčba neměla probíhat bez vědomí ošetřujícího lékaře,“ upozorňuje docent Šmejkal, který na univerzitě vede Ústav přírodních léčiv.

Lék – anebo také jed

Obliba fytoterapie, tedy léčení bylinkami, mezi lidmi stoupá. S nárůstem vědeckých informací o složení, mechanismech účinku, klinických efektech a případných nežádoucích účincích může být skutečně vhodným doplněním klasické léčby. Součástí domácí fytoterapie ale nesmějí být rostliny jedovaté nebo velmi silně účinné.

Příklady léčivých bylin používaných v domácnosti

  • Mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) Mateřídouškový čaj pomáhá při kašli, nachlazení a bolestech v krku (při lehkých infekcích dýchacích cest).
  • Dobromysl obecná (Origanum vulgare) Její nať se (pod názvem oregano) používá proti kašli, nachlazení a bolesti v krku a jako žaludeční čajová směs.
  • Česnek (Allium sativum) Pomáhá při nachlazení a proti vysokému krevnímu tlaku. Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) Čajové směsi z květů pomáhají při kašli a nachlazení.
  • Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) Odvary z nati dezinfikují drobná poranění, slouží i jako žaludeční čajová směs.
  • Kmín kořenný (Carum carvi) Sušená semena jsou vhodná pro žaludeční čajovou směs.
  • Máta peprná (Mentha piperita) Nálevy z listů se užívají při žaludečních potížích nebo na drobná poranění.

Příkladem takto nebezpečných rostlin může být náprstník pro léčbu srdeční nedostatečnosti, kýchavice pro terapii vysokého krevního tlaku nebo vnitřní použití kostivalu – ten se smí aplikovat pouze zevně.

„I domácí pěstování léčivých rostlin je možné. Pěstitelé a pacienti by si ale měli uvědomit, že každá bylina obsahuje jiné látky a že pro jejich tvorbu potřebuje určité podmínky. Je také nutné určit správný okamžik sklizně a dodržet předepsané podmínky zpracování a skladování,“ připomíná docent Šmejkal zájemcům, že toho musí o rostlině nejdřív hodně nastudovat a pak ji teprve mohou pěstovat na zahrádce.

Spousta rostlin slouží jako průmyslové suroviny pro látky, které jsou součástí injekcí, tablet a jiných léků. Průmyslově se zpracovává například rulík pro získání atropinu do očních kapek nebo léků na srdce; z rulíku se získává rovněž skopolamin, využívaný třeba k tomu, aby pacient lépe snášel operace. Mák je zdrojem opiových alkaloidů morfinu a kodeinu, jimiž se tlumí bolest, pacifický tis se využívá k získávání paklitaxelu pro chemoterapie.

Domácí pěstování, sběr a využití jsou běžné například pro aromatické rostliny z čeledi hluchavkovitých, jako jsou tymián či mateřídouška, používané při potížích se zažíváním nebo při kašli, anebo také bazalka, která nachází uplatnění při bolestech, léčení zánětů a nespavosti. „V terapii takzvaných nemocí z nachlazení, včetně kašle, rýmy a různých virových a bakteriálních onemocnění horních cest dýchacích, se využívají i další rostliny, které obsahují aromatické těkavé látky. Takové najdeme také v lipovém květu, koriandru nebo fenyklu,“ poznamenává docent Šmejkal.

Oblíbené jsou rovněž rostliny z čeledi hvězdnicovitých – třeba měsíček lékařský proti potížím s trávením nebo na obklady. V současnosti jsou mezi lidmi asi nejpopulárnější byliny na posílení imunity, například třapatkovka (dříve třapatka) – echinacea.

Máta peprná - ilustrační foto

Populární jsou bylinné čajové směsi s typicky hořkou chutí, jež pomáhají při onemocněních zažívacího traktu, anebo také byliny na onemocnění kardiovaskulárního systému, například hloh.

Popsat ve zkratce léčivé látky všech rostlin není jednoduché, konstatuje docent Šmejkal. Se současným stavem poznání však víme, že přírodních látek byly izolovány tisíce. Obecně je možné říct, že nositelem účinku rostlin jsou sekundární rostlinné metabolity, tedy produkty jejich látkové přeměny. Ty jsou pro každou rostlinu značně specifické a velmi rozmanité ve své chemické struktuře a tím i biologické aktivitě.

Lékárník zná a poradí

I když se na první pohled může zdát, že v lékárně dostáváme jen tablety, kapsle a vodičky vyrobené farmaceutickým průmyslem, lékárník bylinky dobře zná. Studenti farmacie během studií totiž absolvují několik předmětů spojených s léčivými rostlinami.

Dozvídají se o léčivých látkách produkovaných rostlinami, mikroorganismy a živočichy a používaných v lidské a veterinární medicíně. Učí se posuzovat jejich úlohu v léčivých přípravcích, posuzují možnost využitelnosti pro přípravu léčiv, prevenci a léčbu nemocí. „Studenti ale také získávají znalosti z toxikologie přírodních látek, pěstování léčivých rostlin nebo metod pro analýzu rostlinných přípravků. To vše je pro budoucího lékárníka nutné, protože rostliny a rostlinné preparáty mohou být plnohodnotnou alternativou ke klasické terapii. Lékárník se v nich tedy musí spolehlivě orientovat.

Navíc jeho vzdělávání stále pokračuje. Stále poznáváme nové byliny a dovážejí se k nám rostliny z celého světa. Pacient se tedy může ptát a lékárník musí mít znalosti o možné interakci klasické léčby a bylin, musí umět odpovědně poradit. A jak jsem již zmínil, mohou se vyskytnout i nežádoucí účinky rostlinné terapie a lékárník by je měl umět identifikovat,“ říká docent Šmejkal, který sám byliny používá asi ve stejném rozsahu jako klasickou terapii.

Autor:
Témata: nemoc, bylina, rostliny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!