Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Oponuje ministrovi. S nádory ke mně chodí i lékaři, říká léčitel Pfeiffer

Zdraví

  6:00
PRAHA - Onkology dokáže pochválit a pacienty k doktorům sám mnohdy posílá. Zároveň říká, že k němu přichází i sami nemocní lékaři. „Když na rakovinu umírá tolik lidí, je opravdu nepotřeba zabývat se i jinými postupy léčby?“ ptá se v rozhovoru pro Lidovky.cz léčitel Tomáš Pfeiffer.

Biotronik Tomáš Pfeiffer na archivním snímku z televizního pořadu, tak jak si ho mnozí pamatují. foto: Reprofoto

Na cestu mi dává tlustou složku. Jsou v ní vytištěné desítky mailů, které obsahují pochvalné reakce na biotroniku, tedy léčení vitálními silami a energiemi, a to mnohdy včetně lékařských zpráv. Je to druhá strana sporu o takzvané šarlatány. Zatímco ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) shromažďuje negativní zkušenosti, on vyzval veřejnost, aby - pokud má - poslala naopak své dobré zkušenosti. „Biotronika není všelék a neléčí všechny. Ale má své úspěchy,“ tvrdí Pfeiffer. 

Lidovky.cz  Pane Pfeiffere, požádal jste ministra zdravotnictví o setkání. Co by mělo být jeho cílem?
Přiblížení medicíny a biotroniky, o to se snažím už mnoho let. Už v roce 1982 se pan Zezulka (léčitel, Pfeifferův učitel, pozn. red.) ve vimperské nemocnici na lůžkovém oddělení snažil ukázat, co biotronika dokáže. Pak dlouho nic. Po revoluci jsem já začal být trošičku svobodnější, mohl jsem publikovat a mohl jsem do společnosti, do které jsem zavedl výraz biotronika. Tehdy za prvního ministra zdravotnictví (Martina) Bojara (ministrem zdravotnictví byl v letech 1990-1992, pozn. red.) byla snaha tento obor legalizovat a vytvořit potřebný právní rámec. Najít shodu se ale tenkrát příliš nepodařilo. Později jsem kontaktoval členy zdravotnického výboru v parlamentu, v němž zasedali i lékaři, kteří sami byli léčeni. Přesto nebyla politická síla biotroniku prosadit. Pak přišly televizní pořady, kdy jsem se snažil biotroniku přiblížit lidem. Protože chcete-li něco dělat, tak pokud se pohybujete na okraji společnosti, nepracuje se příliš dobře.

K TÉMATU:

Nám nejde o to přijímat peníze ze státního zdravotního pojištění. Biotronika pracuje vždy zdarma, nebereme za svoji práci peníze. Není naším cílem násilím prosazovat do vědy neprověřený neznámý obor. Šlo vždy o komunikaci. Forma, která byla zvolena dneska, tedy zejména petice, která probíhá už řadu týdnů a v této chvíli má asi 12 tisíc podpisů, vznikla spíše jako reakce na množství medializovaných negativních zkušeností s léčiteli, které ovšem nebyly vyváženy zkušeností opačnou.

Lidovky.cz  Máte na mysli letošní květen, kdy v reakci na zprávy o šarlatánech v médiích vznikla výzva ministra Němečka, aby lidé zasílali tipy na podvodné léčitele?

My také nepodporujeme to, čemu říkáme šarlatánství, tedy neoprávněná a ničím nepodložená tvrzení a odvádění pacientů medicíně. To biotronika nikdy nedělala. Ale jestliže máte jakýkoli obor a jste o něm jen jednostranně informována, tak se vytvoří něco jako štvanice. Proto jsem se rozhodl ministra opět kontaktovat. Již dlouhá léta jsem veřejně nevystupoval směrem k legislativě, protože jsem naznal, že není ta správná doba. Přistoupil jsem na to ale pod tlakem okolností, kdy jsou tu vytvářeny mailové adresy s výzvou, aby lidé sdělovali pouze své negativní zkušenosti. To je z hlediska mého neakceptovatelné, a proto vzniká snaha ukázat i tu druhou stranu věci. Je to legitimní projev občanské společnosti a měl by být chápán nikoli jako boj, ale jako prosba o podanou ruku.

Lidovky.cz  Takže si myslíte, že by tato negativní vlna mohla léčitelství vážně poškodit?
Vemte si kouření. Z kuřáků pravděpodobně polovina z nich zemře na to, že kouří. Tedy na cigaretu. A to jsou obrovská čísla v tomto státě. A přitom se spokojíme s informováním: kouření může způsobovat rakovinu. Nezakazujeme, necháme věc běžet dál. To není obhajoba toho, abychom ochraňovali šarlatány, kteří skutečně poškozují lidi, ale zároveň tu není důvod proto, abychom likvidovali ty, kteří chtějí pomáhat. Pokud to zůstane tak, jak to je, nepovede to k ničemu jinému. Za půl roku nebude nikdo v této zemi, kdo si bude myslet, že lze člověku pomoci jinak než medicínou.

Lidovky.cz  Jak byste chtěl veřejnost přesvědčit, že mezi léčiteli nejsou jen šarlatáni?
Podívejte se na dub.cz, kde uvidíte zfilmované příběhy dvou pacientek. Jeden je zásadní v tom, že má kompletní kauzaistiku i od ošetřujícího lékaře. Pacient měl nádor žaludku, který nebyl nijak medicínsky léčen, byl mu pouze udělán obchvat. Tento pacient zemřel letos po 23 letech od této zkušenosti. Přišel s obrovským nádorem, který nebyl léčitelný. A takových případů je více. Zástupci medicíny se to snaží dehonestovat tím, že měli dva případy spontánního uzdravení. Ve studiu (v pořadu Máte slovo, pozn. red.) ale byli tři lidé, kteří měli shodný příběh: kompletní onkologická léčba, neúspěšná, a pak biotronická léčba. Úspěšná. Byli tam tři lidé jen v tom studiu. Biotronika není všelék a neléčí všechny. Ale má své úspěchy.

Lidovky.cz  Klasický skeptický argument zní, že léčitelé zapomínají na to, že výsledek onkologické léčby může přijít až později, přičemž tyto úspěchy si přičítají léčitelé, za kterými mezitím zoufalí lidé přišli.
Ano, to je obvyklý skeptický názor, ale neplatí pro všechny případy a zároveň je nefér v tom, že biotronik nemá jinou možnost než nechat proběhnout léčbu medicínskou a teprve potom, co zbude, může působit. Ale zeptal bych se jinak. Vědí tito skeptici, kolika let se dožívají lidé po úspěšných onkologických léčbách? Podívejte se do svého okolí, do svých rodin, kolik těch nádorů je, protože pod vědeckou péčí jsme zvýšili četnost nádorů z nějakých 10 tisíc na 70 tisíc nových nádorů ročně. Je pravda, že věda dosáhla velkých úspěchů. Jsem šťasten, když lékař vyléčí pacienta chemoterapií nebo jinak. Protože je úplně jedno, čím je vyléčen. Důležité je, že člověk ve své starosti a bolesti dostal pomoc. Nemluvme ale jen o onkologii - biotronika se zajímá i o jiné pacienty, kteří jsou absolutně neléčitelní medicínou, pouze se u nich odvrací průběh nemoci a pacient se v nejhorších případech udusí a to velmi pomalu. Naše úspěchy jsou minimálně 50 procent zastavení rozvoje nemoci.

Lidovky.cz  O které nemoci teď hovoříte?
Bohužel ji nemohu specifikovat kvůli tomu, jak jsem se o ní právě vyjádřil. To bych pacientům sebral naději.

Lidovky.cz  Spolupráce s ministerstvem má tedy povzbudit veřejnost, aby zkusili i alternativní léčbu?
To vůbec ne. Absolutně ne. Nejde o to, abych nějak hnidopyšně budoval obor. Jde mi o to, aby se třeba během desetiletí dospělo ke komunikaci ve jménu pacienta a ničeho jiného. Nikdo nechce, aby biotronika byla zaváděna ze státní roviny, byla prosazována a tak dále. To vůbec ne. Tady jde o to, aby dostala šanci. Jinak jsme v pozici fackovacího panáka.

Lidovky.cz  Nepomáhá ale vašemu oboru svým způsobem právě i to, že jste v neoficiálním proudu a je to tedy něco neznámého, trochu tajemného?
To sice ano, ale to přeci není žádoucí. Já nepotřebuji nahánět pacienty. Znovu zdůrazňuji, léčím zdarma. Takže proč bych to dělal? Pro vlastní slávu? Mým cílem opravdu není vlamovat se do zavřených dveří. Navštívil jsem všechny první ministry zdravotnictví, ale ukázalo se, že ta cesta prostě není.

Lidovky.cz  V čem tkví ten zásadní problém?
Ten je v celé skupině otázek. Protože jestliže chcete už jen provést nějakou studii, musíte pracovat lege artis (podle pravidel oboru). A to je v tomto případě velmi těžko k provedení. Lékařská komora kdysi uvedla, že pro celou řadu technických a etických otázek průzkum nelze vést. Přitom se ale zdravotnictví vyjádří k biotronice jako k šarlatánství, aniž by mluvili s někým z biotroniků, se mnou rozhodně ne. A nemá tedy zřejmě faktických důvodů pro tento typ vyjádření. Pokud pomineme to, že se za biotronika hlásí kdekdo. Na druhé straně, podle mě, kde je přátelství a snaha, tam je taky cesta.

Lidovky.cz Jak jste se díval na snahu postihnout šarlatány v trestním zákoníku?
Do určité míry souhlasím. Na druhou stranu bych rád viděl, aby společnost jednala ve všech oblastech stejně. Tady jsou desítky oborů lidské činnosti, které se snaží z lidí vytlouct kdeco. U zdraví je navíc etická otázka a ta je pro mě zásadní. Já přeci nemůžu v čase nouze někoho, kdo je ve velmi velké tísni, zneužívat pro svůj prospěch. To je doslova hyenismus. Já musím být samozřejmě, a pokud možno důvodně, přesvědčen, že ta věc má smysl. Jinak bych člověku dával planou naději a bylo by to eticky nepřijatelné.

Ještě před koncem tisíciletí jsme se mohli dočíst v učebnici klinické onkologie Horton a Hill, jaké jsou úspěšnosti onkologických léčeb v oblasti chemoterapií, záření, chirurgie a dalších postupů. Od té doby udělala medicína obrovský krok dopředu. Chemoterapie se z původních silných, velmi nešetrných způsobů, které vedly k sekundárním nádorům, například nádorům jater, dostala k daleko sofistikovanějším postupům. Má úžasné výsledky a snížila se úmrtnost. Bohužel ale ne absolutně. Protože pacientů přibylo mnohonásobně a tedy úmrtnost víceméně stagnuje. Věda totiž téměř nepracuje v oblasti prevence. Je to proto, že lékař neví, co je onkologický proces. Lékař se soustřeďuje zcela na nádor, který chce likvidovat, který chce zničit, a chápe ho jako sobě vlastní příčinu, což není pravda. Téměř všechny buňky našeho těla se můžou zvrhnout maligně (zhoubně), čili je tu nějaký společný jmenovatel, ale buňky jsou velmi různé. V tomto poznání je ale věda poměrně slabá. Když (Ronald) Reagan (prezident USA v 80. letech 20. století, pozn.red.) vyhlásil desetiletí zkoumání rakoviny v Americe, tak po těch deseti letech velmi správně a odpovědně prohlásili, že nepostoupili ani o milimetr v poznání vlastního mechanismu nádorového procesu. Nárůst případů je toho důkazem.

A v tomto stavu, kdy umírá tolik lidí, je opravdu nepotřeba zabývat se i jinými postupy léčby? I kdyby to byl jeden vyléčený pacient, protože i ten jeden může ukázat cestu. Na počátku nikdy nejsou zástupy lidí. Každý obor začíná skromně a začíná ze svých možností. A jestliže se tam ukáže jedna jediná úspěšná zkušenost, tak to přeci stojí za zájem. Já nepochopil, proč přítomný profesor onkologie neměl zájem ani o jednoho z těch vyléčených lidí, kteří v tom studiu byli (v pořadu Máte slovo).

Lidovky.cz  Třeba si myslí, že nemocné odlákáváte od medicínské léčby. S tím mají lékaři problém.
Já sám jsem za doktory poslal nesčíslné množství lidí, kteří nechtěli, odmítali a mysleli si, že já budu ta poslední záchrana před tím, co nechtějí, před medicínou. Ale je tady zásada, že medicína má přednost, a to ctím. To znamená, že ke mně pacienti přicházejí až po čase, nebo když není možno už léčit medicínsky, nebo když je to onkolog, toho nechám rozhodnout. Ten je plně vzdělán a ví, jaké jsou šance v jeho případě.

Lidovky.cz  Vám už se stalo, že za vámi přišel onkolog?
Mezi mými pacienty bylo mnoho lékařů.

Lidovky.cz  Dali vám přednost před medicínou?
To ne že dali přednost. Ale buď sami zhodnotili situaci tak, že není další léčby, nebo jim to řekl onkolog. Ale znovu, tady přeci nejde o nějaký souboj. Jde o to, aby pro lidi vznikla možnost, pokud je reálná. Pan ministr není jen ministrem medicíny, je ministrem zdravotnictví, tedy všech oborů, které dokáží člověku pomoci. Jestliže je tu unikátní česká metoda, která přesahuje svým významem hranice státu, tak bych se cítil dosti špatně, kdybych tu věc nechal bez povšimnutí. Pokud to nebude úspěšné, tak se vrátím do svého podzemí, kde budu poctivě pracovat a bude to pro mě skončeno. Já jsem zkusil ochránit obor. To je všechno.

Mimochodem: V této chvíli měla být zaváděna na zkoušku čínská medicína v Hradci Králové. Není to západní vědecký obor, takže je to z pohledu vědy šarlatánství. Čínská medicína užívá byliny, ale užívá i poznání o nepřiznaných a nekoexistujících drahách v těle, viďte, ale to tolik nevadí. (Fakultní nemocnice v Hradci Králové jako první v České republice otevírá kliniku tradiční čínské medicíny, pozn. red.)

Lidovky.cz  Ideální stav v lékařství, třeba za 30 let, byste si tedy představoval jak?
Představoval bych si, že to, co pacientovi objektivně prospívá, bude po prvotních vstřícných krocích postupně zaváděno do praxe. Obor, jako je můj, za jiné mluvit nemůžu, bude vždycky nonprofitní. To je totiž duchovní léčba. A my se rozhodně odmítáme podílet na finanční části. Protože v oblasti duchovních léčeb se biotronika prodávat nedá. Toto je specifický obor, je to duchovní léčba, je to oblast náboženská nebo filozofická. Pro mě je největší odměnou, když přijde člověk a řekne, je to lepší. Nádor se zmenšil. To je ta radost. Mým zájmem je prosadit pomoc, kterou vidím každodenně ve své práci tak, aby se stala normální ve společnosti. Aby to nebyla partyzánská akce kdesi na okraji, ale aby společnost věděla, že to lze normálně použít, jako použijete aspirin nebo cokoli jiného, když je potřeba. To je můj cíl.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...