Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Medvědi v Tatrách ještě nespí, je teplo a mají dost potravy

Magazín

  14:38
Medvědi hnědí v níže položených částech Vysokých Tatrách se ještě neuložili k zimnímu spánku - ačkoli je už prosinec. Na horách panuje poměrně teplé počasí, na zemi neleží sníh a zvířata mají dostatek potravy.
Medvěd hnědý - ilustrační foto.

Medvěd hnědý - ilustrační foto. foto: upload.wikimedia.org

Medvědi hnědí žijící ve Vysokých Tatrách do zimního spánku upadají teprve tehdy, když ve svém okolí nemohou najít nic k snědku. Letos jim ale zatím hlad nehrozí, vydávají se až na Podhale v polském podhůří Tater.

"Na zahradách žerou jablka ze stromů, krmí se jeřabinami," řekl Filip Ziemba z polského Tatranského národního parku, který zkoumá, jak medvědi žijí. Spí jenom ti jedinci, kteří jsou v opravdu velké nadmořské výšce. "Ale kvůli tomu, že ještě neusnuli, nejsou nijak podráždění," uvedl Ziemba.

Usnou či neusnou?
Dodal, že kdyby se neochladilo a sníh by nenapadl, mohlo by se stát, že by se medvědi k zimnímu spánku neuložili vůbec. Tak tomu je v Dolomitech, kde v posledních letech panovaly velmi mírné zimy, nebo v horách na Balkáně.

Zda medvěd na zimu usne, záleží podle odborníků také například na tom, jestli si mladé zvíře najde po opuštění matky své teritorium a vhodný brloh.

Usnuli už naopak medvědi ve slovenských Nízkých Tatrách a ve Velké Fatře. "Zalehli, přesně jak měli - mezi Martinem a Kateřinou. Aktivní už jsou jenom mladá, nezkušená zvířata," řekl zoolog Miroslav Saniga, který pravidelně pozoruje osm medvědích brlohů.

Přijde ochlazení, před Vánoci se ale oteplí
Meteorologové v Polsku předpovídají, že se v příštích dnech výrazně ochladí, před Vánocemi má ale podle nich přijít oteplení. Zimy v nejvyšších polských i slovenských horách jsou stále kratší a mírnější. Dokládají to kromě jiného výsledky výzkumu vrstvy ledu v Mořském oku, největším tatranském jezeře. Souvislá vrstva ledu se ještě mezi lety 1971 a 1982 tvořila na jezeře v průměru 20. listopadu, v letech 1995 až 2007 to bylo až 5. prosince. Led dříve taje a je výrazně tenčí.

Podle Ziemby ale oteplení ve Vysokých Tatrách ještě není tak velké, aby nastala taková situace jako v horách na jihu Evropy, kde medvědi neupadají do zimního spánku vůbec. Aby se tak stalo, musely by se klimatické podmínky v Tatrách v příštích desetiletích změnit velmi výrazně.

Ziemba tvrdí, že je velmi obtížné odhadnout, kolik medvědů hnědých v Tatrách v současnosti žije. Zvířata po horách a jejich podhůří putují, pohybují se navíc velmi rychle. Na Slovensku žije odhadem 500 až 900 medvědů. Přesnější údaje by měl poskytnout projekt sčítání medvědů, který vypracovala slovenská Státní ochrana přírody a který stál 2,1 milionu eur (asi 54 milionů korun).

Autoři: ,