Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Počty operací v Česku rostou. Místo sádry léčí implantát v páteři

Zdraví

  6:46
V posledním desetiletí se v České republice téměř zdvojnásobil počet operací páteře. V řadě vyspělých evropských zemí je však toto číslo ještě vyšší.
Bolest zad

Bolest zad foto: Shutterstock

Vyšší počet operací souvisí s tím, že přibývá degenerativních onemocnění páteře, která se stále více posouvají do mladšího věku. „Kromě genetických předpokladů na tom mají podíl i nepřiměřená dlouhodobá námaha a také sedavý způsob života,“ konstatuje Tomáš Hosszú z Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Co dělat, pokud vás bolí záda

  • Pokud vás záda bolí občas a nepravidelně, bude stačit začít cvičit, dodržovat správnou životosprávu a zajistit si vhodnou obuv a matraci.
  • Za bolest zad překvapivě může i oslabené břišní svalstvo. Za oslabené břišní svaly přebírají některé funkce svaly zádové. Proto je nutné břišní svaly posilovat a svaly zádové protahovat.
  • Cvičení ale rozhodně neřeší vrozené vady nebo chronické bolesti zad. Pomáhá proti běžným bolestem způsobeným sedavým zaměstnáním.
  • Pokud jsou vaše obtíže dlouhodobé (chronická bolest je taková, která trvá déle než 3 měsíce), je třeba se obrátit na ortopeda, který určí diagnózu a upřesní, zda se nejedná o vážnější problém.

„Třicátníci mívají tak leckdy obraz páteře, který odpovídá spíše šedesátníkovi.“Počet operací ovšem roste také v souvislosti s autonehodami a sportovními úrazy. Naštěstí se však zároveň objevují i nové operační techniky, s jejichž pomocí lze léčit i případy, které ještě před několika lety chirurgové nezvládali. Především přibývá takzvaných instrumentovaných operací páteře, při nichž se chirurgové snaží ovlivnit funkčnost páteře. Poškozená místa stabilizují pomocí různých šroubů nebo náhrad plotének.

„V současné době dokážeme operovat téměř veškeré deformity páteře,“ uvádí doktor Hosszú. „Ještě před 20–30 lety jsme pacientům s tímto, často vrozeným onemocněním, mohli nabídnout pouze korzet.“

Dnes lékaři poškozenou meziobratlovou ploténku, která funguje jako kloub a zároveň nárazník mezi dvěma obratli, nahradí implantátem. A díky tomu zabrání nežádoucímu pohybu mezi zmíněnými obratli. Také při úrazech páteře se dostaly ke slovu operace namísto původního sádrování. Zraněný pacient musel dříve prvních 4–5 týdnů ležet v posteli a pak mu byl v ne právě přirozené poloze nasazen sádrový korzet. Sádry se zbavil nejdříve po půl roce, kdy ho ještě čekala poměrně náročná rekonvalescence.

Nyní operatér zpevní páteř pomocí šroubů, které na patřičné místo zavede z malého vpichu přes kůži. Operace obvykle netrvá déle než hodinu, druhý den se pacient postaví na nohy a za pár dní odchází do domácího ošetření. Pokud nemá fyzicky náročné povolání, může se za dva tři týdny vrátit zpátky do práce. Podstatně se však změnily nejen operační, ale i diagnostické metody. Přední místo dnes zaujímá magnetická rezonance, která poskytuje operatérovi mnohem detailnější informace než původní rentgen.

Odhalit vzájemné souvislosti

Díky kvalitní diagnostice se také lépe daří odhalit hlavní příčinu pacientových obtíží. Pohybový aparát totiž představuje složité soukolí, v němž všechno se vším navzájem souvisí. „Onemocnění velkých kloubů, kyčlí a kolen vede k jinému postavení páteře i držení těla,“ uvádí Tomáš Hosszú. A platí to i obráceně. Pacient s bolestmi zad se snaží často volit nebolestivé polohy, a tím může přetěžovat některé klouby.

Kdy určitě vyhledat lékaře

  • bolest je ochromující nebo je provázena horečkou či zvracením
  • mravenčení nebo ztráta citlivosti v rukou nebo nohou
  • bolest vystřeluje ze zad do nohou
  • páteř je po probuzení ztuhlá a bolestivá
  • bolest se objevila po pádu či jiné nehodě
  • bolesti zad doprovázejí potíže se žlučníkem
  • člověk, jehož bolí záda, má moč intenzivního zápachu nebo se v ní objevila krev
  • bolesti zad doprovází porucha činnosti močového měchýře a střev

Zdroj: Všeobecná fakultní nemocnice

Podobné zkušenosti má profesor David Pokorný z Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze. Také on se ve své praxi setkává s pacienty, kteří přijdou do ordinace s tím, že je bolí koleno, a při pozorném vyšetření se ukáže, že potíže má ve skutečnosti na svědomí páteř.

„Bolest je informace, která má zabránit poškození organismu, a proto by se její léčby měl ujmout příslušný specialista,“ míní profesor. „Bohužel se mnohdy setkáváme s praktickými lékaři, kteří léčí bolest, aniž by měli k dispozici klasický rentgenový snímek.“

V některých případech se pacient dokonce „léčí“ sám pomocí přípravků zakoupených v lékárně. Ale ani radikální zákrok za každou cenu nebývá tím nejlepším řešením. Dávat každému, kdo se objeví v ordinaci, šroub nebo implantát, určitě není to pravé. Důležité je nejen pacienta před zákrokem pečlivě vyšetřit, ale i zjistit, co od operace očekává. A také ho připravit na to, že zázraky ani nejmodernější medicína dělat neumí.

Ani při sebelepší operaci nelze vyměnit starou páteř za mladou. Už proto, že se nachází uprostřed těla, a pokud se chce operatér k poškozenému úseku dostat, musí určitou její část obnažit. A tím zákonitě poškodit řadu struktur – od úponů drobných svalů až po drobné cévy a nervy. Vsoučasné době se odborníci snaží vypracovat natolik šetrné techniky, aby poškození bylo co nejmenší. Pomocí takových technik dnes například ve Fakultní nemocnici Hradec Králové operují asi 80 procent pacientů. Přesto může u některých pacientů část bolesti přetrvávat i po zákroku.

„Každému se snažím po operaci vysvětlit, že jeho osud a další prognóza záleží především na něm,“ zdůrazňuje doktor Hosszú. Pokud projde dobrou rehabilitací i poučením a přestane záda přetěžovat, pak může očekávat dobrý výsledek.

Autor: