Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Unikátní operace a umělá rohovka zachránila ženě zrak

Zdraví

  7:00
Mladé ženě zachránila zrak implantace umělé rohovky, kterou za pomoci speciálního laseru provedl v úterý tým přednosty a primáře zlínské oční kliniky Gemini Pavla Stodůlky.
Vyšetření očí - ilustrační foto.

Vyšetření očí - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Femtosekundové lasery jsou v očním lékařství novinkou, takže také operování rohovky s jejich využitím bylo první na světě, sdělila klinika. Oslovení odborníci z jiných pracovišť potvrdili, že tento typ operace udělal Zlín jako první.

"Operaci na levém oku provedli oční chirurgové ambulantně, pacientka pak odešla domů a bude docházet na kontroly," uvedla klinika.

Femtosekundový laser se už na několika klinikách v ČR používá pro odstraňování dioptrií a operace šedého zákalu. Nově by se mohl začít používat i pro implantaci umělé rohovky. Pacientům se umělá rohovka dává, když jejich vlastní rohovka je velmi poškozená a neprůhledná.

Primář Stodůlka vrátil touto operací zrak už několika pacientům, tentokrát však poprvé byla operace provedena femtosekundovým laserem. "Zcela první pacientka s umělou rohovkou byla paní Hana, která byla 16 let slepá. Díky operaci už čtvrtým rokem vidí," řekl.

Poškozená rohovka se na jiných pracovištích běžně nahrazuje rohovkou od zemřelého dárce a operuje se "mechanicky". Na zkalenou rohovku se přisaje vakuový prstenec, vnitřní nůž pak vykrouží požadovaný průměr. Rohovka se nevyměňuje v celé šířce, vždy zůstává několik milimetrů při okraji. O čtvrt milimetru širší tvar se vykrouží z dárcovské rohovky a přišije se.

Rohovka od dárce se však nedá použít, když má pacient oko poleptané vápnem či jinou chemikálií. Není ani pro pacienty, kteří jsou od narození slepí, oslepli následkem zeleného zákalu či cukrovky, protože mají také poškozený zrakový nerv nebo sítnici.

Výhodou femtosekundového laseru je podle oslovených lékařů to, že řeže v hloubce bez otevření oka. Ve vrstvě, na kterou je laser nastaven, se tkáň rozštěpí, pak teprve se oko otevře a vloží umělá rohovka. Ta se dává pacientům, kteří dosud nemají oko nemocí poničené.

Autor: