Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mobilní telefony proti hluku velkoměsta

Evropa

  17:58
Bydlíte v hlučné části města a máte podezření, že na hygienické normy nikdo nedbá? Potřebujete exaktní argument ve sporu se sousedy, kteří nerespektují noční klid? Pak je na obzoru řešení, které se alespoň v první fázi obejde bez intervence hygienické stanice.

Mobilní telefon s programem monitorujícím hladinu hluku foto:  Šimon, Lidové noviny

Jediné, co budete k měření úrovně hluku potřebovat, je "chytrý" mobilní telefon s internetovým připojením. Software pro telefon, metodiku a server zpracovávající naměřená data vyvíjejí vědci, kteří pracují na projektu NoiseTube.

Užitečné linky

Server NoiseTube

Jak využít mobil k měření hluku(pdf, v angličtině)

Data z měst, kde probíhá měření
(vrstvy pro Google Earth)

Google Earth ke stažení (dostupný pro platformy Windows, Mac i Linux)

Obtížný vetřelec
Nadměrný hluk ovlivňuje lidské zdraví mnohostranně. Způsobuje fyziologické změny, například zvyšuje krevní tlak a samozřejmě poškozuje sluchové ústrojí, zásadní je také jeho role při vzniku poruch spánku a má rovněž dopady na psychiku. Je prokázána souvislost hluku s agresivitou poškozeného jedince.

Intenzivní zvuky vyvolávají hučení v uších, což u některých pacientů vede k těžkým depresím a silným pocitům úzkosti. Hluk patří ke škodlivinám, na které se lidský organismus nedokáže adaptovat.

Členské státy Evropské unie jsou povinny vypracovávat tzv. strategické hlukové mapy, které dokumentují hladinu "hlukového smogu" na nejexponovanějších místech. První monitoring podle regulí EU proběhl v roce 2007 a stál přes třicet milionů korun. Zachycuje přitom jen stav ve městech s více než 250 tisíci obyvateli, podél silnic, na nichž projede přes šest milionů vozidel ročně, u nejrušnějších železničních tratí a v okolí ruzyňského letiště.

Výsledky jsou tristní. Zhruba každý desátý obyvatel Prahy a Brna je dlouhodobě vystaven hluku vyššímu než 70 dB. V hlavním městě to bylo 106 tisíc osob, v Brně 32 tisíc.

Místo nákladného plošného rozmisťování senzorů se hluk způsobený například dopravními stavbami odhaduje pomocí počítačových modelů. Výsledky však nemusí vždy odpovídat skutečné zátěži, jíž jsou obyvatelé konkrétní lokality vystaveni.

Tým vedený Nicolasem Maisonneuvem z pařížské Sony Computer Science Laboratory nabízí třetí způsob mapování: využití mobilních telefonů jako senzorů monitorujících stav životního prostředí.

Kontrolorem snadno a rychle
Postup je prostý. Uživatel s chytrým mobilem (přístrojem s vlastním operačním systémem umožňujícím spuštění dalšího softwaru) stáhne připravený program, který kontinuálně měří intenzitu zvuku zachycovaného mikrofonem. Lze využít i citlivější přídavný mikrofon, ale ten není podmínkou.

Monitorování zvukové hladiny je jen prvním krokem. Aby měla data vypovídací hodnotu, je potřeba zdroj hluku lokalizovat a popsat. Přesné souřadnice dodá modul GPS. Telefon nemusí mít vlastní přijímač polohy, stačí, když dokáže komunikovat s externí navigací pomocí rozhraní Bluetooth.

Uživatel může měření doplnit dalšími údaji. Může například připsat poznámku, že za výrazný rámus mohou stavební práce a že telefon měřil v kanceláři. Konkrétnímu zvuku lze přiřadit i kvalitativní hodnocení: od velmi protivného přes neutrální k velmi příjemnému.
Poté se data přenesou na server NoiseTube. Program zkontroluje aktuální povětrnostní podmínky a odmítne všechna měření, která by mohla být ovlivněna například příliš silným větrem. Když je vše v pořádku, počítač ze souřadnic odvodí ulici a město, kde měření probíhalo, a převede údaje do formátu používaného programem Google Earth.

Na tomto "virtuálním globu" je možné zobrazit další, uživatelem připravené vrstvy. Soubory s daty z více než dvou desítek většinou evropských měst (v postupně se prodlužujícím seznamu je však i New York či Sao Paulo) jsou k dispozici na adrese NoiseTube.net/cities.

Každý zájemce pak může s pomocí Google Earth rychle získat přehled o zvukovém smogu v dané lokalitě. Místa, kde hluk nedosahuje 40 decibelů, se zobrazí modře, středně zatížené oblasti jsou žluté. Když zabarvení přejde do červené až fialové, znamená to, že byla překročena hranice 80 dB.

Program s několika trumfy
Údaje se mohou na server přenášet v reálném čase. Protože se ukládá i uživatelské jméno účastníka, mohl by být bohulibý projekt zneužit i pro sledování. Osoby obávající se o soukromí vědci uklidňují: data vždy patří uživateli a je jen na něm, zda se rozhodne je zveřejnit.

Výzkumníci vytvořili program pro telefony s nejběžnějším operačním systémem Symbian verze S60, brzy se budou moci zapojit i majitelé populárních iPhonů. Protože má každý model telefonu jinak citlivý mikrofon, je pro získání přesných údajů potřeba přístroj nejprve kalibrovat. Data pro přesné seřízení jsou zatím k dispozici jen pro několik modelů od Nokie a Sony Ericsson. Měření z jiných přístrojů jsou méně spolehlivá, ale systém je dokáže zpracovat. V další verzi by měla být kalibrace automatická.

NoiseTube poskytuje odborníkům na hluk i lidem činícím rozhodnutí o rozvoji aglomerací další nástroj," kvituje přínosy projektu Andrea Iacoponi z italského úřadu pro ochranu životního prostředí. Pokud se do projektu zapojí dostatečný počet dobrovolníků, bude možné zmapovat hlukové znečištění měst podrobněji než dosud. Trumfem je i aktuálnost: odborníci se mohou dozvědět o výkyvech, které unikaly jejich pozornosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!