Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mobily neškodí zdraví, tvrdí Francouzi. Jasné důkazy neexistují

Věda

  12:00
PAŘÍŽ - Z více než 300 mezinárodních vědeckých studií za poslední tři roky nevyplývá, že používání mobilních telefonů škodí lidskému zdraví. Uvedla to v úterý francouzská státní agentura pro zdravotní bezpečnost. Přesto však vyzvala k obezřetnosti, neboť elektromagnetické vlny z mobilních sítí mají určité biologické dopady na člověka, které by v budoucnu zdravotní rizika představovat mohly.
Kde zase je?

Kde zase je? foto: Shutterstock

Agentura podle webu listu Le Monde nicméně vyzvala, aby se možné vlivy moderních telekomunikací na lidské zdraví dál sledovaly. Poukazuje přitom na to, že mobilní telefony má stále více dětí, a že rozvoj smartphonů, tabletů a dalších podobných zařízení výrazně rozšiřuje bezdrátovou komunikaci. To například znamená, že veřejnost bude ještě více vystavena elektromagnetickému záření.

ČTĚTE TAKÉ:

Některé výzkumy ukázaly, že dlouhodobé intenzivní používání mobilního telefonu asi zvyšuje riziko vzniku mozkového nádoru. Středisko pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci (WHO) v roce 2011 zařadilo rádiové frekvence na seznam "možných karcinogenů". Hovoří se také o neblahém vlivu mobilních přístrojů na nervovou soustavu, což se může projevovat například špatným spánkem.

Důkazy nejsou

Jasné důkazy o případné škodlivosti mobilních telefonů na lidské zdraví ale nejsou, konstatovala francouzská agentura pro zdravotní bezpečnost potravin, životního prostředí a práce Anses. Domnívá se, že tedy není nutné navrhovat omezení v používání moderních telekomunikačních prostředků. V rámci prevence ale doporučuje, aby hlavně děti používaly více handsfree a aby se zvýšil počet antén pro mobilní sítě. Díky tomu se i sníží síla vysílané frekvence.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...