Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Módní dieta podle krevních skupin: Co si o ní myslí odborníci?

Věda

  12:05
Hitem posledních let je dieta postavená na principu vhodných a nevhodných potravin pro nositele určité krevní skupiny. Lidé se skupinou A by se podle ní například měli vyhýbat masu, zatímco pro lidi s "nulou" nejsou vhodné pšeničné výrobky.
Obezita - ilustrační foto

Obezita - ilustrační foto foto: Shutterstock

Se souvislostí mezi krevními typy a výživou přišel už v roce 1950 americký lékař James L. D’Adamo. Podle něj má každá krevní skupina původ v jiném historickém období a jiné lokalitě, kde převládala rozdílná strava. Dnes má tato myšlenka desetitisíce příznivců po celém světě včetně České republiky.

Půst, jarní detox či dieta. Tělu dopřejte luštěniny

Odborníci jsou ale skeptičtí. „Neexistují přesvědčivé vědecky podložené důkazy, které by poukazovaly na možnou souvislost mezi vhodným složením stravy ve vztahu ke krevní skupině. Tedy například, že by se osoba s krevní skupinou A, aby byla zdravá a štíhlá, měla stravovat jako vegetarián až vegan,“ říká nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová z poradny FitBee.

K redukci váhy podle ní dojít může, ale je to dáno spíš celkovou změnou stravování. „Člověk více přemýšlí nad tím, co sní a vypije, takže může mít pocit, že dieta funguje. Žádná dieta přece nedoporučuje sladší a tučnější potraviny, ale potraviny s nižším obsahem cukru a tuku. Díky tomu jíme i méně energie,“ vysvětluje.

Přežili ebolu. Jejich krev teď může zachránit životy dalších nemocných

S publikací podloženou vědeckými důkazy, která by teorii stravy podle krevních skupin vyvracela či potvrzovala, se nesetkal ani Martin Písačka z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze. „Dosud jsem se nesetkal se seriózní analýzou, že určitá potravina má ve svém složení dané procento substancí, které tuto potravinu činí méně vhodnou pro určitou krevní skupinu,“ říká.

Existují studie, které naznačují také souvislost krevních skupin s některými onemocněními, většinou však docházejí k rozporuplným výsledkům. „Krevní skupiny mohou maximálně signalizovat korelaci některé z nich s nějakým onemocněním. V žádném případě ale nejsou faktorem, který vyvolává nemoc nebo ovlivňuje její průběh. U většiny chorob žádný vztah s krevní skupinou ani neexistuje,“ konstatuje Marek Trněný, přednosta I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

* Co ovlivňují krevní skupiny a na co naopak vliv nemají? 
* Jak je to s jejich dědičností? 
* Proč je dobré znát svoji skupinu a jak ji můžete zjistit? 

Dočtete se v dnešní příloze Medicína a věda v LN.

Autor: