Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mozek potřebuje trénink. Stereotyp je zlo

Zdraví

  7:00
Kdo z nás by nechtěl mít jasnou mysl a dobrou paměť. S narůstajícím věkem je jí ovšem třeba trochu pomoci: duševním cvičením a vhodnou stravou. Vše pokud možno v pestrém provedení.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem. foto: Shutterstock

Svaly, které nepoužíváme, ochabují. Totéž platí o duševních schopnostech. "Nejhorší pro mozek je stereotyp," říká Karel Ježek z oddělení neurofyziologie paměti ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR. "Pro udržení duševní svěžesti je třeba nových stimulů a v jisté míře i stresu." Ideální je podle něj například cestování.

Pozitivní vliv stimulů i stresu potvrzuje také výzkum, který na 79 nových londýnských taxikářích provedla Eleanor Maguirová z University College London. Než sedli za volant taxíku, byl jejich mozek nejprve vyšetřen pomocí magnetické rezonance. Během dvou- až čtyřletého školení byl test pravidelně opakován. Museli se naučit zhruba 25 tisíc názvů ulic, osvojit si stovky tras a umět zvolit vždy nejkratší cestu k cíli.

Výzkum odhalil, že v hipokampu, části mozku související s pamětí a prostorovou orientací, u nich došlo k nárůstu mozkové hmoty. "Mozek zůstává tvárný i v pozdějším věku," shrnuje výsledky Maguirová a dodává, že tento pokus je povzbuzením pro každého, kdo se i ve vyšším věku chce něco naučit.

Deprese

Pro udržení duševní svěžesti je třeba nových stimulů a v jisté míře i stresu.

Cvičme s internetem

Pokud chceme získat nové schopnosti a neztratit ty již osvojené, nezbývá než mozek trénovat. Pro tyto účely byla vytvořena celá řada počítačových programů a her. Mnohé z nich jsou k dispozici zdarma na internetu, na českých stránkách je najdete např. na www.brainjogging.cz nebo www.gamesforthebrain.com, mezi nejznámější světové patří www.lumosity.com či www.brainmetrix. com. Majitelé iPhonů mohou využít třeba aplikaci Strong Mind Puzzles, uživatelé Androidu zase Brain Fitness. Mozek se ale "rozehřeje" i luštěním křížovek, sudoku či šachovou partií.

Stejně jako jakýkoliv jiný orgán v těle i mozek potřebuje výživu. Vedle nezbytných vitaminů a minerálů ale existují i látky, které ač nejsou pro mozek nezbytné, výrazně zlepšují jeho funkce. Miliony lidí začínají svůj den kávou, která povzbuzuje centrální nervový systém, ale opomíjejí desítky méně známých prostředků. Mnohé z nich ve formě potravinových doplňků najdete i v tuzemských lékárnách.

"Bylinky" pro mozek

Ve staré Indii se museli mladí bráhmani učit nazpaměť stovky veršů z posvátných véd. Pomáhala jim v tom bylina brahmi (Bacopa monnieri), o které ájurvédská medicína tvrdí, že povzbuzuje zvídavost. Zlepšení schopnosti zpracovávat zrakové informace, zrychlení procesu učení a snížení úzkosti coby následek užívání výtažků z brahmi prokázaly i současné testy. Kořen rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) zase zlepšuje koncentraci a odstraňuje únavu. Navíc pomáhá při léčbě deprese.

Pozoruhodný je také jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba). Listy tohoto stromu obsahují celou řadu prospěšných látek (hlavně flavonoidy) a dávnými čínskými lékaři byl ceněn podobně jako ženšen. Ginkgo způsobuje především rozšíření vlásečnic, což vede k lepšímu prokrvení, a tím i okysličení mozku. Nezapomeňme ani na čaj, zvláště zelený. Kromě kofeinu obsahuje i zklidňující theanin, vitaminy a antioxidanty. Kvalitní čaj působí výrazně proti stresu, zlepšuje náladu a schopnost učit se.

Úsloví, že ryba je dobrá na hlavu, souvisí s přítomností dimetylaminoetanolu v rybím mase. Ten se prodává také izolovaný pod zkratkou DMAE. Jeho vliv na psychickou kondici je zřejmý, jak přesně ale působí, není dodnes jednoznačně vysvětleno. Pravděpodobně slouží jako surovina, ze které si tělo vytváří neurotransmiter (látku potřebnou k přenosu nervových impulzů) acetylcholin. Studie prokázaly zvýšení pozornosti a bdělosti i zlepšení nálady po jeho požití. V lékárně se volně prodává také syntetická "chytrá droga", která proslula už v 60. letech minulého století. Piracetam je sice v první řadě využíván při léčbě degenerativních poruch mozku u starších lidí, po požití větší dávky ale i zdravý člověk pocítí zbystření smyslů a zrychlené myšlení, nevýhodou je však možná podrážděnost a neklid.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pro látky blahodárně působící na mozek ovšem není třeba chodit jen do lékárny. Mnohé z nich se v dostatečné míře vyskytují v potravě, například tryptofan v obilninách, karnitin v semenech, koenzym Q10 v ořeších. Pozitivní vliv mají i vitaminy Ca B. Nicméně ani sebelepší jídelníček nenahradí další nutnost pro zdravý mozek: fyzické cvičení. Jedině přiměřenou kombinací zdravé stravy, pohybu a rozmanité duševní činnosti dosáhneme toho, že bude náš mozek pracovat optimálně.

Pokud máte obavy, že vaše zapomnětlivost přesahuje únosnou mez, výsledek testu na adrese www.poruchypameti.cz/test-mmse.html vám řekne, jestli vyhledat lékaře, nebo si jen naordinovat dovolenou.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...