Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mozek prozradí, na jaká slova myslíme

Věda

  7:00
Vědci objevili způsob, jak číst slova z aktivity řečových center mozku. Promluvit tak budou moci lidé, kterým z úst nevyjde ani hláska.

Podle signálů v mozku lze s velkou pravděpodobností poznat, na jaké slovo člověk myslí. foto: Shutterstock

Dokázali jsme rozluštit mluvená slova jen na základě signálů přicházejících z mozku, a to s pomocí zařízení, jaké by dlouhodobě mohli využívat lidé, kteří pro ochrnutí nemohou mluvit," shrnuje výsledky výzkumu americký bioinženýr Bradley Greger z University of Utah v Salt Lake City.

Lepší než slepá náhoda
Greger a jeho kolegové spolupracovali s pacienty trpícími těžkou epilepsií. Těmto nemocným byla provedena kraniotomie. Lékaři jim na nějakou dobu odstranili část lebečních kostí mozkovny, aby jim mohli zavést do mozku elektrody a snímat aktivitu neuronů.

Tak se daří odhalit oblast mozku, jejíž činnost je narušena a je zdrojem abnormálních nervových vzruchů spouštějících epileptický záchvat. Neurochirurgický zákrok v tomto místě může přinést pacientovi úlevu.

Pacienti souhlasili s tím, že jim lékaři budou zároveň pomocí nového typu elektrod sledovat aktivitu dvou řečových center. Tyto elektrody nepronikají do nervové tkáně mezi nervové buňky, ale přiléhají k povrchu mozku. Nepoškozují nervovou tkáň, a přesto jsou s to snímat vzruchy neuronů.

Dobrovolníci dostali za úkol opakovaně číst deset slov: ano, ne, horký, studený, hladový, žíznivý, ahoj, sbohem, více, méně. Vědci přitom pečlivě zaznamenávali signály zachycené elektrodami z řečových center. Následně se snažili vystopovat vzor nervových vzruchů typický pro každé slovo. Výsledek své práce ověřili sérií pokusů.

Co musí vědci udělat, aby se postup objevil v praxi si přečtěte v úterních novinách

Autor: